Az olimpiai bajnok Milák Kristóf két edzőtársa a Fair Play díjra jelöltek listáján

Milák szekerét tolták.

Az olimpiai bajnok Milák Kristóf tokiói győzelmét kitartó edzőtársként elősegítő Biczó Bence és Márton Richárd neve is szerepel a Fair Play Díjra jelölt magyar sportemberek névsorában – értesült az SzPress Hírszolgálat. A sportszerűségből jelesre vizsgázó versenyzőket, akik annyira tolták Milák szekerét, amennyire csak tudták, a Magyar Úszó Szövetség terjesztette fel az elismerésre, a döntés pedig MOB Fair Play Bizottságának feladata.

A Nemzet Sportolója kalapot emel előttük

Örömmel értesültem arról, hogy két olyan kiváló úszó jelölése is beérkezett hozzánk, akiknek az elmúlt két esztendeje elsősorban az odaadásról és a lemondásról, az olimpiai bajnoki győzelemben reménykedő Milák Kristóf felkészülésének segítéséről szólt, ami nem ritkán a saját céljaik háttérbe szorítását is jelentette. A sportszerűség írott és íratlan szabályait tiszteletben tartva ennél többet nem mondhatok, mert a felterjesztések értékelése a MOB Fair Play Bizottságának kollektív feladata. Azt viszont ennek a bizottságnak az elnökeként sem titkolhatom, hogy számítottam Biczó Bence és Márton Richárd jelölésére. Mindaz, amit tettek, amire önzetlenül vállalkoztak, az valójában tiszteletre méltó, és ezért az egész úszóvilág elismerését is kiérdemelte” – hangsúlyozta az SzPress Hírszolgálatnak nyilatkozó Kamuti Jenő, a Nemzet Sportolója, a Nemzetközi Fair Play Bizottság tavaly decemberben újból megválasztott elnöke, aki ebben a tisztében immár a hatodik ciklusát kezdte meg a NOB által is támogatott bizottság első embereként.

(dr. Kamuti Jenő, fotó: Sportmenü / Róth Tamás)

A 84 esztendős sportdiplomata elismerő szavaihoz először is azt kell hozzátenni, hogy a mesteredző Selmeci Attilának már 2019-ben megkönnyebbülést, vagy inkább megváltást jelentett, amikor Márton és Biczó is a versenyzője lett, más szóval az addig magányosan úszó Milák két edzőtársat is kapott. Ez lényegesen megkönnyítette az olimpiai reménység dolgát, a feladatok teljesítését, a mélypontok leküzdését. Sporttársai tettekkel és szavakkal folyamatosan arra ösztönözték, hogy a tempóból és a munka mennyiségéből se vegyen vissza. Külön is említést érdemel, hogy az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó már a visszavonulását és a civil életének a kezdetét tervezte, amikor a segítségét kérték, amit a kétszeres EB-ezüstérmes csak azért nem utasított vissza, mert érezte, hogy szükség van rá. Tisztában volt azzal, hogy a 200 pillangón a hazai rangsorban jó esetben is csak harmadik lehet, de ott volt Milák, akiről tudta, hogy egyedül tovább nem maradhat a vízben, de kettesben sem a parton a mesterével. Egy évet vállalt, a pandémia miatt kettő lett belőle, de még akkor sem köszönt el, és ment el nyaralni, amikor Milák már a Tokió felé vezető út célegyenesébe érkezett, miközben neki tudomásul kellett vennie, hogy számára az olimpiából csak a látvány és a szurkolás juthat.

Mártont vissza kellett fordítani

Márton Richárdot először is arról kellett meggyőzni, hogy ne hagyjon fel az az úszással, az uszodáknak hátat fordítva ne máshol próbáljon boldogulni. Nem volt könnyű megértetni vele, hogy nem csak a büszkeségére, hanem az előnyére is válhat, ha visszafordul, beáll Milák mellé, még ha a kezdet pokoli nehéz is lesz, nemkülönben a folytatás, amikor a világcsúcstartó tempóját kell felvennie.

Vitathatatlan, hogy a maga módján és habitusával, Biczó Bence és Márton Richárd is az olimpiai győzelem részesének tekintheti magát, akiknek a hozzáállását, az önzetlenségét és a kitartását Selmeci Attila már egy hónappal a tokiói próbatétel előtt Fair Play díjra érdemes cselekedetnek nevezte. Nem csak azért, mert a bajnokjelölttel összetartva vele együtt kezdtek neki a hajnali edzéseknek, csináltak mindent úgy zokszó nélkül egész nap, pontosabban két éven át, mintha nem tudnák, hogy a sikertörténetnek ők csak a mellékszereplői.  Mindvégig nagy szükség volt a korelnök Biczó megfontoltságára, mentális „zabolájára”, de Márton Milákot magával ragadó fiatalos lendületére, és sajátságos életfelfogására is, amivel közel tudott kerülni a barátait megválogató világcsúcstartóhoz.

A felterjesztés nyomán két olyan úszó lehet újdonsült Fair Play díjas, akik minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy a társuk feljuthasson a tokiói csúcsra. Biczó tavaly a küldtetésének végéhez érkezett, Márton, aki némi szerencsével végül is a tokiói olimpia résztvevője lehetett, Milák edzőtársa maradt, de az utasításokat már nem Selmeci Attila, hanem Virth Balázs adja nekik.

Szalay Péter (SzPress Hírszolgálat)

fotó: Márton István