Csoportelsőként negyeddöntős a férfi válogatott

A magyar férfi vízilabda-válogatott 18-14-re nyert a georgiai csapat ellen szombaton, így százszázalékos teljesítménnyel végzett csoportja élén, és jutott közvetlenül a hazai rendezésű világbajnokság szerdai negyeddöntőjébe.

Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese, amely a keddi nyitányon 12-8-ra verte a montenegróiakat, csütörtökön pedig 20-6-ra a brazilokat, „szinte” csoportgyőztesként ugrott vízbe szombat este a georgiaiak ellen. Csak akkor maradt volna le a kvartett első helyéről a házigazda, ha három gólnál nagyobb különbséggel kap ki. Az egykori Grúzia legjobbjait korábban minden alkalommal simán verte a magyar válogatott, és ezúttal sem ígérkezett félelmetes riválisnak a kaukázusi ország pólós legénysége, még ha a montenegróiaktól csupán egyetlen góllal kapott is ki.

Utolsó csoportmeccsén a Hajós uszoda nagymedencéjében a Märcz-legénység, amely tavaly Tokióban olimpiai bronzérmes volt, elrontott akcióval kezdett, a vb-újonc ellenfél viszont góllal nyitott (0-1). Pohl Zoltán húzásból egyenlített, de meglepően gyorsan visszavette a vezetést Georgia, mi több, egy bal felső sarkos bombával 3-1 lett „oda”, a megsérült Vogel Somát a kapuban váltó Lévai Márton nem háríthatott. Manhercz Krisztián életerős lövéssel szépített, majd ugyanő ki is egyenlített.

A második negyedet Vámos Márton távolról is pontos lövéssel indította, hasonló megoldással egalizált az ellenfél, de Zalánki Gergő bal keze a legjobbkor villant. Csakhogy a bátran játszó georgiaiaknak erre is akadt méltó válaszuk, örömüket azonban hamar lelohasztotta Vámos, Mezei Tamás jóvoltából pedig először hízott kétgólosra az előny (7-5). A balkezes center révén módosult 8-6-ra is az állás, a nagyszünetre pedig Angyal Dániel és – ötméteresből – Varga Dénes tette megnyugtatóvá a helyzetet (10-6) – számolt be az MTI.

A harmadik játékrész elején megszületett a hetedik georgiai gól, míg büntetőből Vámos vágta védhetetlenül a kapuba a labdát (11-7). Némi megtorpanás következett, illetve két georgiai gól (11-9), Jansik – kosaras hasonlattal élve – látványos zsákolással jeleskedett (12-9). A negyed záróakkordjaként Vámos balja, majd Manhercz jobbja bizonyult megint hatásos fegyvernek, de egyszer még a georgiaiak is „visszalőttek” (14-11).

A befejező nyolc perc negyede csorgott le, amikor Zalánki duplázott, Manhercz kapufás góllal, a vb-újonc Burián Gergely pedig pattintott lövéssel vétette észre magát (17-11). Még a vetélytárs is betalált, háromszor is, a vége azonban – a triplával záró Zalánkinak köszönhetően – biztos, 18-14-es magyar győzelem lett.

Megérdemli az ellenfelünk a gratulációt, hiszen jól játszott, keményen meg kellett dolgozunk a győzelemért. Vogel Soma szerencsétlen sérülésével nem lehetett kalkulálni, de az ilyen helyzeteket is meg kell oldanunk. A játékvezetéssel továbbra sem nagyon tudunk mit kezdeni, ha kimegyünk szorosra, gyorsan kiállítást kapunk, ha zónázunk, meg túl közel kerülnek a lövők. A mai napon a védekezésünket mindenképpen kritika illeti, kevés volt a blokk, a védés. A következő napunkban elsősorban magunkat kell kielemeznünk, lendületbe kell kerülnünk, hiszen a negyeddöntőben egy sokkal jobb csapat lesz az ellenfelünk

– nyilatkozta a mérkőzés után Märcz Tamás.

A magyarok a nyolc között a címvédő olasz és ausztrál együttes párharcának győztesével találkoznak 21.00 órakor.

19. FINA Világbajnokság – VÍZILABDA

FÉRFIAK, CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT (BUDAPEST)

MAGYARORSZÁG-GEORGIA 18-14 (3-3, 7-3, 4-5, 4-3)
Hajós-uszoda, vezette: Willis (dél-afrikai), Bouchez (francia)

Magyarország: Vogel – Pohl 1, Vámos 3, Zalánki 4, Varga D. 1, Jansik Sz. 1, Hárai. Csere: Angyal 1, Manhercz 4, Mezei 2, Burián 1, Nagy Á., Lévai (kapus). Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

Grúzia: Razmadze – Dadvani 1, Bitadze 1, Jelaca 2, Saric 1, Vapenski 3, Vasic 1. Csere: Adeishvili, Shuishiashvili 3, Jakhaia, Imnaishvili 1, Baraldi 1. Szövetségi kapitány: Dejan Stanojevic