Késely Ajna ezüstérmet szerzett az Eb-n!

Késely Ajna ezüstérmet nyert 800 méter gyorson, míg Holló Balázs a negyedik, Gyurta Gergely pedig a hetedik helyen végzett 400 méter vegyesen a glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokság csütörtöki versenynapján.

Az MTI helyszíni beszámolója szerint a két magyar érdekeltségű döntő közül elsőként a férfiak vegyesét rendezték. A délelőtti előfutamban Holló az ötödik, Gyurta a hatodik legjobb eredményt érte el, de mivel a leggyorsabb, a brit Duncan Scott visszalépett, javultak az esélyeik.

A fináléban az első úszásnemben, pillangón Gyurta kezdett jobban, féltvánál versenyben volt a bronzéremért, az utolsó száz métert azonban már csak hatodikként kezdhette, és nem tudott felzárkózni. Holló hatodikként fordult a hátúszásra, a táv nagy részében a mezőny hátsó felében tempózott, végül nagy hajrával feljött a negyedik helyre. A számot a hazai közönség előtt szereplő Max Litchfield nyerte, Holló 4:05.13, Gyurta 4:06.95 perces idővel ért célba.

(Holló Balázs, fotó: MTI / Illyés Tibor)

Számítottam rá, hogy az utolsó százon a legtöbben elfáradnak és itt lehet majd nagyot robbantani – mondta az MTI-nek Holló. – Azért az egyik szemem sír, amiért nem szereztem érmet, de nem szabad telhetetlennek lennem, hiszen ez volt az első versenyem, és mindkét fő számomban döntőt úszhattam„.

Gyurta a futam után arról beszélt, hogy a végére „elfogyott”, ráadásul szűk három héttel ezelőtt Dohában úszott olimpiai A-szintet 1500 méter gyorson, és elsősorban arra készült.
Most egy kicsit fáradtabb voltam, nem volt meg bennem az a frissesség, amely a négyszáz méter vegyeshez kell, de nem vagyok elégedetlen, kiúsztam magam” – tette hozzá.

Női 800 méter gyorson Késely a szerdai előfutamból eddigi legjobb rövidpályás eredményét (8:21.25) alaposan megjavítva, 8:13.66-tal a második helyen jutott tovább. A csütörtöki döntőben erősen kezdett, a táv egynegyedénél közel két másodperccel volt gyorsabb, mint délelőtt.

Hasonlóan alakult a különbség 400 méter után is, ugyanakkor az olasz Simona Quadarella jó másfél testhosszal ellépett, így Késely a másik olasszal, Martina Rita Caramignolival csatázott a második helyért. Az utolsó 50 méterre szinte egyszerre fordultak, de a magyar ekkor jól érzékelhetően rákapcsolt, és az ezüstérmet összességében simán hozta.

Késely pályafutása negyedik érmét szerezte felnőtt világversenyen, egy éve ugyancsak Glasgow-ban a nagymedencés kontinensviadalon két második és egy harmadik hellyel zárt. A mostani Eb-n a magyar küldöttség harmadik érmét nyerte azután, hogy szerdán Hosszú Katinka Jakabos Zsuzsannát megelőzve védte meg címét 400 méter vegyesen.

(Késely Ajna, MTI / Illyés Tibor)

Ez a rövidpálya egy kis játék a számunkra. Van még mit fejlődnöm a fordulókban, harmincegy van belőlük, és mindegyikből jól kidelfinezni szinte lehetetlen – értékelte a versenyt az MTI-nek. – Az országos csúcsot szerettem volna megdönteni, de nem vagyok csalódott az egyéni csúccsal és ezüstéremmel a kezemben. A döntőben nagyon izgultam, sokkal több önbizalomra lenne szükségem. Kicsit még picinek érzem magam a felnőttek között, de még jó sok évem van, nem ez volt az utolsó versenyem.

A magyar elődöntősök közül elsőként Bordás Beatrix 50 méter pillangón 26.48 másodperccel 16. lett. Következett Bohus Richárd, aki délelőtt 14 századdal megjavította saját országos csúcsát. Az esti programban az 51.08 másodperces időből még tovább tudott faragni: az 50.65-ös eredménye nyolcadik helyen ért volna döntőt. A szabály szerint azonban a két elődöntő első két helyezettje automatikusan finalista, így ő kiszorult, hiába volt jobb az első futam másodikjánál is.

Az utolsó magyar elődöntős Hosszú Katinka volt, a háromszoros olimpiai bajnok 100 méter vegyesen 58.35 másodperces teljesítménnyel első helyen jutott tovább.

A Glasgow-ban zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokság csütörtöki döntőinek eredményei: