A Létszám

Kötöttfogás – 62 ország, 296 induló
Szabadfogás – 62 ország, 266 induló
Női birkózás – 52 ország, 225 induló
Mint minden világ- (és Európa-) bajnokságon, ezúttal is a kötöttfogás vonultatta fel a legnépesebb mezőnyt. Az összehasonlítás egyedül azért szükséges, mert a magyar sportértelmiségben is él a tévhit, miszerint a szabadfogás a népszerűbb fogásnem, a kötött pedig – kellő érdeklődés hiányában – elenyészőben van.
Nagy ütemben zárkózik fel a női szakág. A 2005-ös budapesti vb-re 43 ország 159, majd 2013-ban 48 ország 182 versenyzőt nevezett.

Érmek és földrészek

A budapesti vébén csak három kontinens képviselői nyertek érmet, Afrika ezúttal kimaradt.

– Amerika: 2 érem, 1 ezüst, 1 bronz
Drámai a változás az előző világbajnokságokhoz képest. Két kötöttfogású nagyhatalom, Irán, illetve Kuba ezúttal kénytelen volt beérni egy-egy bronzéremmel, a Koreai Köztársaság pedig kettőt. Holott a 2013. évi budapesti világbajnokságon nagy fordulat zajlott le a fogásnemben: Ázsia a világbajnoki címek számában 4-3-ra legyőzte öreg kontinensünket. Két dél-koreai, egy iráni bajnokot avattak, valamint – először a sportág történetében – a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak is lett kötöttfogású világbajnoka. Európa – bolgár, illetve orosz versenyző révén – kétszer képviseltette magát a dobogó legfelső fokán, míg Észtország, doppingvétség miatt, utólag könyvelhetett el világbajnoki címet. Oroszország megnyerte ugyan a csapat-pontversenyt, de a fogásnem éremtáblázatán be kellett érnie a második hellyel, noha három olimpiai bajnokot is szőnyegre küldött.

Szovjet utódállamok kontra „Világválogatott”

Az egykori szovjet tagköztársaságok utoljára 1992-ben a barcelonai olimpián szerepeltek közös zászló alatt (Független Államok Közössége). Azt követően a birkózó-világversenyeken a 14 ország az összesített eredményével sokáig verte a világ többi részét. A fölény idővel csökkenni kezdett, majd mára csaknem az ellenkezőjére fordult.

Szabadfogás
– Utódállamok: 16 érem, 5 arany, 5 ezüst, 6 bronz
– Világválogatott: 24 érem, 5 arany, 5 ezüst, 14 bronz

– Utódállamok: 5 érem, 1 arany, 1 ezüst, 3 bronz
– Világválogatott: 35 érem, 9 arany, 9 ezüst, 17 bronz
Jellegzetes adalék: az orosz női birkózók Budapesten egyetlen érmet sem nyertek.

Szabadfogás

17 ország szerzett érmet a világbajnokságon, köztük 5 aranyat is.
Az aranyérmesek adatsora:
RUS 4 1 2
USA 2 1 3
GEO 1 1 2
CUB 1 0 2
JPN 1 0 2

17 ország szerzett érmet a világbajnokságon, közöttük 7 (!) aranyat is.