Tömeges fásítás kezdődött, már zöldül a Nemzeti Atlétikai Központ parkja

A magyar atlétika legendáinak közreműködésével kezdődött meg a faültetés a korábban környezetszennyező barnaövezet helyén épülő Nemzeti Atlétikai Központban. Több ezer fát és cserjét ültetnek el abban az új zöld ligetben, amely a világbajnokság után a Normafához és a Margitszigethez hasonlítható nyilvános sport- és szabadidőparkként működik majd.

A Nemzeti Atlétikai Központ a magyar atlétika új otthona, amely méltó helyszín arra is, hogy bemutassa a sportág múltját, sikereit és legendás alakjait. A múlt hősei iránti tiszteletet fejezi ki a Magyar Atlétika Legendáinak Ligete, amelyet egy szimbolikus faültetéssel avattak fel korábbi bajnokok, olimpikonok, a sportág vezetői és a világbajnokság szervezői.

Az avatóünnepségen Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár, az atlétikai világbajnokság kormánybiztosa azt mondta, szeretnék, ha a világbajnokság és az új Nemzeti Atlétikai Központ egyaránt hozzájárulna ahhoz, hogy minél több ember kezdjen el sportolni és élete részévé váljon a rendszeres testmozgás.

A létesítménykomplexum megépítésével új életet szeretnénk adni ennek a korábban ipari célokra használt területnek. A faültetetés szimbolikus és konkrét jelentésével is ezt az újjászületést kívánjuk hangsúlyozni. Szeretnénk, ha a környéken élők, az ide látogatók maguknak éreznék az aréna környezetében létrehozott sportligetet és rendszeresen használnák azt sportolás céljából. Hiszen a Nemzeti Atlétikai Központ nemcsak a sportolóké, hanem minden magyar emberé.

– tette hozzá Schmidt Ádám.

Németh Balázs, a világbajnokságot szervező Budapest 2023 Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a Legendák Ligete avatásán azt mondta:

A mostani faültetéssel egyrészt az atlétika ma élő legendáival együtt tisztelgünk a múlt és a közelmúlt kiemelkedő alakjai és eredményei előtt, másrészt, szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a környezetvédelem és tágabb értelemben a fenntarthatóság kiemelt figyelmet élvez a világbajnokság előkészületei és megvalósítása során. Ennek eredményeként a korábbi barnamezős, szennyezett és ökológiailag leromlott ipari terület helyét egy újjászületett, fás-ligetes szabadidős park veszi át, amely nyitott lesz a nagyközönség számára sportolási és rekreációs célokra.

Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke arról beszélt, hogy a közeli jövőben több tízezren használják majd a Nemzeti Atlétikai Központot versenyzés, vagy szabadidősport céljából.

Örülök, hogy ezzel az eseménnyel is kifejezzük azt az örömteli tényt, hogy jövőre megszületik a magyar atlétika új otthona.

– tette hozzá a sportvezető.

A Nemzeti Atlétikai Központ környezetében közel 500 fát és 18 ezer cserjét ültetnek el. Az épület mellett a világbajnokság szervezését is átszövik a környezetvédelmi szempontok. A Nemzetközi Atlétikai Szövetséggel közösen kidolgozott fenntarthatósági program központi elemei az esemény karbonkibocsátásának semlegesítése, a hulladékcsökkentés és az újrahasznosítás, az energiahatékonyság, a zöld közlekedés és ennek következtében a levegőminőség javítása. A sportolók, a szurkolók és a partnerek bevonása különösen fontos, hiszen ennek a nagy sporteseménynek a népszerűségét szeretnénk kamatoztatni a nagyközönség környezettudatos szemléletformálásában is.

 

A világbajnokság után, 2023 őszén további fákat ültetnek el és ezzel az összes korábban kivágott fát pótolják a kivitelezők. A zöld terület felülete a telken belül 49 047 nm lesz, ami körülbelül 35 százalék zöldfelületet jelent az építkezést megelőző 30 százalékhoz képest.

fotók: Sportmenü / Kárpáti Balázs