Továbbra is Dr. Tóth László vezeti a Magyar Judo Szövetséget

Vasárnap a Danubius Hotel Arenában tartották meg a Magyar Judo Szövetség tisztújító közgyűlését, amelyen az 1998 óta regnáló elnök, dr. Tóth László újabb négy évre bizalmat kapott a tagságtól.

Évek óta nem történt ilyen: az MJSZ közgyűlése már a meghirdetett időpontban határozatképes volt, a 222 küldöttből 113 jelen volt a délelőtt tíz órára kiírt kezdésre. A legutóbbi közgyűlés óta elveszített judósokról emlékeztek meg elsőként a küldöttek, majd a közgyűlések „kötelező” első körei után elkezdődhetett a napirendi pontok megtárgyalása. Elsőként Dr. Tóth László, az MJSZ elnöke kapott szót, aki ezúttal rendhagyó módon hat esztendő eredményeit igyekezett összefoglalni – számolt be a judoinfo.hu.

Nem volt könnyű dolga, hiszen nagyon mozgalmas és eredményes időszakot élt át a magyar judosport, tucatnyi világverseny – többek között két felnőtt világbajnokság vagy éppen a világ judosportját újra indító budapesti Grand Slam-torna – házigazdája volt Magyarország, legjobbjaink a világversenyeken tizenkilenc arany-, tizennyolc ezüst- és ötven bronzérmet gyűjtöttek 2017 és 2022 között, ugyanebben az időszakban a parasport területén tizenegy arany, négy ezüst és három bronz volt a magyar termés, de bíróink is remekeltek, az elmúlt két ciklusban újra volt magyar bíró az olimpiákon (Havasiné Fridrich Annamária) és a paralimpiákon (Gosztonyi Balázs, Havasi Viktor).

Az elnök kiemelte: a gyengébben sikerült riói olimpia után Tokióban ismét remekül teljesítettek a legjobbak, Tóth Krisztián bronzérmet szerzett, Pupp Réka pedig az ötödik helyen végzett. Mindemellett immár halaszthatatlanná vált a szakmai vezetés átalakítása, a dr. Kovács Antal szakmai alelnök irányította folyamatban egy igazi sztáredzőt tudtak Magyarországra csábítani a japán Murakami Kijosi személyében – nagy taps köszöntötte a közgyűlésen is részt vevő japán mestert. Dr. Tóth László hozzátette: tisztában vannak vele, hogy az új, központosított válogatott működése nem élvez egyöntetű támogatást az egyesületek és az edzők részéről, de az egyre erősödő széthúzás miatt a sportág érdekében szükség volt erre a változtatásra.

Az elnök számot adott az anyagi források elosztásáról is, a hatéves időszakban 3,4 milliárd forint jutott a sportág működtetésére, ebből minden évben hetven-nyolcvan edző számára tudtak juttatást biztosítani, az egyesületek műhelytámogatására pedig minden évben százhatvan-százhetven millió forintot tudtak fordítani.

Az ingatlanfejlesztések terén is óriási előrelépés történt, hat esztendő alatt 3,8 milliárd forint értékben épültek vagy fejlődtek a klubok létesítményei, és a folyamat még nem ért véget, jelenleg is több létesítmény építése vagy fejlesztése van folyamatban. Dr. Tóth László jelezte: a kiemelt sportágfejlesztési program első ciklusa véget ért, de a Magyar Olimpiai Bizottság új stratégiai programja már elkészült, 2023 és 2030 között újabb sportágfejlesztési program részese lesz a judosport.

Az elnök köszönetet mondott a példás együttműködésért az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárának, dr. Szabó Tündének és kollégáinak. A jövőben a Honvédelmi Minisztérium irányítása alá kerül a magyar sport, a sportért felelős államtitkár Schmidt Ádám lesz, de ugyancsak a minisztériumnál kapott államtitkári feladatot dr. Maróth Gáspár, az MJSZ fejlesztési alelnöke.

Dr. Tóth László kitért az MJSZ iskolai és óvodai programjainak fontosságára, a honvédelem és a judo kapcsolatainak erősítésére, ezek a programok tovább erősíthetik az elmúlt évek folyamatait: hat év alatt negyvenezer ember került regisztrált kapcsolatba az MJSZ-szel és tovább emelkedett az igazolt versenyzők száma is. Külön szólt arról, hogy széles körű összefogással a magyar judo háromszáz gyermeket és edzőiket fogadott be a háború sújtotta Ukrajnából. Végezetül köszönetet mondott a magyar judósoknak a támogatásért, júniusban ugyanis az Európai Judo Szövetség közgyűléseként egyetlen jelöltként indulhat az EJU elnöki tisztségéért. A megbízatást csak úgy vállalta el, ha a továbbiakban is elláthatja az MJSZ elnöki feladatait.

Az elnöki beszámolót követően a küldöttek sorban elfogadták az éves beszámolókat, majd elkezdődhetett a tisztújítás. A tisztségekre – egy kivétellel – egy-egy érvényes jelölés érkezett, így ezeknél nem volt szükség titkos szavazásra, valamennyi jelölt megkapta a bizalmat a közgyűléstől.

Az MJSZ elnöke a következő ciklusban is dr. Tóth László lesz, az elnökség tagjai: dr. Dézsi Csaba András általános alelnök, dr. Kovács Antal szakmai alelnök, dr. Jernei Zoltán gazdasági alelnök, dr. Maróth Gáspár fejlesztési alelnök, dr. Demény Ádám kommunikációs és marketing alelnök, Ungvári Attila, a versenyzők képviselője, a további tagok: Nagy András (versenysport bizottság), dr. Eleki Zoltán (bíróbizottság), Gosztonyi Zsolt (Országos Dankollégium), Petrányi Imre (BRJSZ), ifj. Nagysolymosi Sándor (DDRJSZ), Keszthelyi László (DMRJSZ), Sebestyén László (ÉKMRJSZ), Nagy György (ÉDRJSZ) és Fazekas Csaba (KMRJSZ).

Az elnökségi póttagok: Pupp Réka (a versenyzők képviselője), Kovács Gábor (versenysport bizottság), Gosztonyi Balázs (bíróbizottság), Szepesi József (Országos Dankollégium), Gera Tamás (BRJSZ), Illés Anikó (DDRJSZ), Hangyási László (DMRJSZ), Illyés Miklós (ÉKMRJSZ), Szeles Viktor (ÉDRJSZ) és Kerny Zoltán (KMRJSZ).

A közgyűlés végén egy kedves megemlékezésre is sor került: Dr. Tóth László köszöntötte a sportág eddigi egyetlen olimpiai aranyérmesét és első világbajnokát, dr. Kovács Antalt, aki szombaton ünnepelte ötvenedik születésnapját.

fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs