A 95 éve született Czibor Zoltánra emlékezett a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület

Igazi nyár végi hangulatban telt a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület és az Aranycsapat Testület újabb összejövetele, amelyen a 95 éve született nagyszerű játékosra, Czibor Zoltánra emlékeztek.

Takács Tibor először is Czibor Zoltán veleszületett tehetségét méltatta. Más labdarúgói erényekkel rendelkezett, mint a csapat többi tagja, akik szintén hatalmas egyéniségek voltak. Az 1948-49-es bajnokság rajtja előtt került a Fradihoz, és rögtön bajnoki címet ünnepelhetett. Ebben a szezonban sikert sikerre halmoztak a zöld-fehérek, összeállt a legendás Budai-Kocsis-Deák-Mészáros-Czibor támadósor. Az 1954-ben rendezett vb döntő egyik gólját Czibor Zoltán szerezte. Később a Barcelonában együtt játszott még Kocsissal és Kubalával.

(Kocsis Sándor, Kubala Lázló és Czibor Zoltán; fotó: eurobarca.hu)

Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke beszédében kiemelte: Czibor Zoltán az Aranycsapat zseniális, öntörvényű játékosa volt. Bár Kaposváron született, élete szorosan kötődött Komáromhoz: itt kezdődött fordulatos labdarúgó-karrierje, majd a nemzetközi sikerek után, a rendszerváltást követően 1990-ben visszatért a városba, ahol klubot alapított, és 1997-ben bekövetkezett haláláig ott élt. Hozzátette: ő volt az Aranycsapat leghazafiasabb játékosa, akit a hatalom megpróbált beszervezni, de ő soha, semmilyen terhelő információt nem adott a csapattársairól.

Lomnici kitért arra is, hogy az Aranycsapatból Czibor volt az egyetlen, aki ténylegesen felvette a kapcsolatot az 1956-os forradalmárokkal, nemzeti érzelmei miatt külföldre emigrált, majd a Barcelona játékosaként is bizonyította, hogy nemzetközi mércével mérve is a legkiválóbb labdarúgók egyike volt.

Felidézte, hogy a „rongylábúnak” becézett balszélső részese volt az Aranycsapat legnagyobb sikereinek, az olimpiai bajnoki cím megszerzésének, a világbajnoki ezüstéremnek, az Európa-kupa-győzelemnek, és játszott az évszázad mérkőzésén Londonban is. Hozzáfűzte, Czibor a magyar válogatottban 43 mérkőzésen 17 gólt szerzett, az Aranycsapat tagjaként az első és az utolsó mérkőzését is Ausztria ellen játszotta, és mindkét esetben a magyar válogatott győzött.

(Fotó: Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület)

Az elhangzott beszédek után kötetlen formában folytatódott a délután, a megjelent tagok felelevenítették Czibor Zoltánnal kapcsolatos emlékeiket, történeteiket.

 

fotó: FTC Baráti Kör