A fiatal Takács Boglárka az elődöntőben is szépen helyt állt az Eb-n

Miután délelőtt a 35 kilométeres gyaloglásban harmadik helyen célba érő Madarász Viktória megszerezte a magyar csapat első érmét az Európa-bajnokságon, kedd este Bakosi Péternek magasugrásban, Takács Boglárkának 100 méteres síkfutásban szurkolhattunk.

A müncheni olimpiai stadionban előbb Bakosi Péter lépett pályára, akinek a fináléba jutáshoz vagy 2,28 métert kellett ugrania, vagy a Top 10-ben zárni. Az NYSC magasugrója a 2,12 métert elsőre át is vitte, azonban a 2,17 méteres magasságon sajnos már nem jutott át, így a 19. helyen végzett összesítésben – számolt be a magyar szövetség.

Sajnos nem úgy számoltam ezzel a versennyel, mint amilyen eredményt végül elértem. Sokkal többre számítottam. A júniusi magyar bajnokságon eltört az orrom, ami után csak ezen a héten vehettem le a maszkot. Sérülésem miatt két hét kimaradt a felkészülésemből, ez egy kicsit kivett a ritmusból. Az idei legjobbam 2,22 méter volt, amit többször is megugrottam. Ez is bosszant, hogy ezzel bejuthattam volna a döntőbe

– mondta a selejtezőt követően Bakosi Péter.

Az alig 20 esztendős Takács Boglárka hétfő délelőtt élete második legjobb 100 méterével, 11.44 másodperccel jutott be a kedd esti elődöntőbe, ahol a második futamban kapott helyet. A Budapesti Honvéd Sportegyesület fiatal magyar csúcstartója 11.49 másodperccel futamában a harmadik helyen ért célba, amelyben csak Dina Asher-Smith és Maria Isabel Pérez voltak gyorsabbak nála. Utóbbi végzett az utolsó döntős pozícióban, amit 11.35-ös eredménnyel ért el.

Nagyon szerettem volna döntőbe kerülni, picit csalódott vagyok, mert az időeredmények alapján ez benne lett volna. Elégedettnek kéne lennem, hiszen az elődöntőbe futamgyőztesként kerültem, és az ottani ellenfelelem közül előzetesen mindenkinek jobb ideje volt. Maga a futás egy jó futás is volt, úgy érzem, hogy megint felszabadultan sikerült versenyeznem. Picit bánom, hogy visszalőtték az első rajtot, mert azt nagyon jól kaptam el. A másodiknál már kicsit jobban izgultam, viszont utána összeszedtem magam. Ez volt az első felnőtt világversenyem, remélem, hogy a jövőben is sokszor fogják hallani a nevem

– értékelte teljesítményét az összesítésben 16. helyen záró sprinter.

A döntőben csodát láthatott a német közönség, ugyanis Gina Lückenkenkemper egy elképesztően szoros versenyben, az utolsó métereken, célfotóval előzte meg a hozzá hasonlóan szintén 10.99-et futó Mujinga Kambundjit. Sőt, Daryll Neita is csupán egyetlen századmásodperccel maradt le tőlük. A nagy esélyes Asher-Smith sérülés miatt csak nyolcadikként tudott bekocogni a célba.

Lamont Marcell Jacobs és Zharnel Hughes csatáját hozta a férfi 100 méteres síkfutás döntője, amiből remek utolsó métereinek köszönhetően az olimpiai bajnok olasz került ki nyertesen. Jacobs győztes ideje ráadásul 9.95 másodperc, amivel beállította a versenycsúcsot. Hughes szintén tíz másodpercen belül ért célba (9.99), de nem ő volt az egyetlen brit érmes a királyszámban, ugyanis Jeremiah Azu egyéni legjobbjával (10.13) bejött a harmadik helyre.

Az 1500-5000 méteres duplára hajtó Jakob Ingebrigtsen kiváló hajrával múlta felül Mohamed Katirt, amivel a 13:21.13-mal célba érő norvégnak az 5000 méteren már meg is van az első aranyérme Münchenből.

Sandra Perkovic több mint egy évtizede legyőzhetetlen volt diszkoszvetésben az öreg kontinensen. A horvátok kiválóságának minden rutinjára szüksége volt ahhoz, hogy ne szakadjon meg 2010 óta tartó lenyűgöző sorozata. Az utolsó előtti körben még a német Kristin Pudenz vezetett, amikor jött Perkovic és 67,95 méterrel az élre dobta magát. Pudenz még javítani tudott az eredményén, de alig nyolc centiméterrel a horvát mögött maradt.

2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2022 – immáron ez Perkovic győztes sorozata. Rajta kívül korábban soha senki nem nyert öt aranyérmet sem egy versenyszámban az Európa-bajnokságok történetében, a 32 éves legenda már hatnál jár.

Egészen félelmetes hangulat uralkodott a szinte telt házas olimpiai stadionban, amikor a német Niklas Kaul óriási 1500 méteres futásával megnyerte a tízpróbát. A hazai versenyző 4:10.04-es új egyéni csúccsal fordította a maga javára a Simon Ehammerrel szembeni két napon át tartó párharcot. A svájci rekordot elérő atlétának a 8468 pont is kevés volt az aranyéremhez, amit a 8545 ponttal záró Kaul elhappolt előle.

Ugyan az oregoni világbajnokságon Miltiadis Tentoglou meglepő vereséget szenvedett kínai riválisától, ezúttal fantasztikus teljesítménnyel rukkolt elő. Az olimpiai bajnok görög távolugró 8,52 méteres új versenycsúccsal védte meg Európa-bajnoki címét.

A szerdai napon is érdemes lesz figyelemmel követni az Eb történéseit, ugyanis reggeltől estig magyarokkal lesz tele az Olympiastadion. Már 9:35-re érdemes lesz kimenni az 1972-es nyári játékokra felépített létesítménybe, ugyanis az olimpiai bajnok Pars Krisztián és a fiatal Rába Dániel is a kalapácsvetés selejtezőjének „A” csoportjában lesz érdekelt. Halász Bence a „B” csoportba kapott besorolást, őt 10:50 után láthatjuk a dobókörben.

Megkezdi szereplését magyar csúcstartó hétpróbázónk, Krizsán Xénia is, aki szerdán 100 méteres gátfutásban (10:46), magasugrásban (11:35 – „B” csoport), súlylökésben (19:49 – „A” csoport) és 200 méteren (21:10 – 1. futam) méretteti meg magát.

Az élete első felnőtt világeseményére készülő Molnár Janka a 400 méteres gátfutás harmadik előfutamban áll rajthoz, amely 11:54-kor veszi kezdetét. Két diszkoszvetőnk közül előbb 12:20-tól Szikszai Róbertet láthatjuk a selejtezőben, majd 13:35-kor jön Huszák János csoportja.

A férfi 110 m gát elődöntőjébe a 6. legjobb idővel bejutó Szűcs Valdó 20:54-kor a harmadik futamból harcolhatja ki a döntőbe jutást, ami, ha összejön neki, 22:22-kor ismét láthatjuk a gátak felett. Gyurátz Réka a női kalapácsvetés fináléjában 21:00 után lép dobókörbe.