Ahogy szombaton 500 méteren, úgy vasárnap 1000 méteren is kettős magyar siker született a debreceni Főnix Csarnokban zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon: az aranyérem Liu Shaolin Sándoré lett, míg az ezüstöt öccse, Liu Shaoang szerezte meg.
A Ferencváros 24 éves versenyzője pályafutása hatodik Európa-bajnoki címének örülhetett, ezen a távon pedig 2017 után másodjára diadalmaskodott. Ezüstérmével a 21 esztendős Liu Shaoang megőrizte vezető helyét összetettben. Mögöttük harmadikként a címvédő orosz Szemjon Jelsztratov ért célba.
A fináléban a szokottnál többen, hatan szerepeltek az elődöntős továbbjuttatások miatt, a legnagyobb riválisnak pedig Jelisztratov ígérkezett, rajta kívül még két holland és egy olasz ellenfele volt a Liu fivéreknek.
Az első körökben sok előzgetés történt, de a magyarok végig az első három helyen helyezkedtek. Amikor „megnyugodott” a futam, s mindenki beletörődött a maga pozíciójába, körökön át Jelisztratov vezetett Liu Shaolin és Liu Shaoang előtt. Féltáv után viszont a magyar testvérpár elérkezettnek látta az időt, hogy élre álljon, s a közönség ovációja közepette egy körön belül egymás után megelőzték Jelisztratovot, akit jól ismernek, mivel egész nyáron együtt készültek. A hajrában senki és semmi nem veszélyeztette a magyarok kettős diadalát, ugyanis olyan tempóban száguldottak a jégen, hogy Jelisztratov kissé leszakadt, azaz egy pillanatra sem volt támadási pozícióban, de a harmadik helyét megvédte. A magyar testvérpár ötödször aratott kettős diadalt az Eb-ken: 2017-ben éppen 1000 méteren, tavaly Dordrechtben 500 és 1500 méteren, míg Debrecenben 500 és 1000 méteren.
(A Liu testvérek, fotó: MTI/Illyés Tibor)
A nőknél a kisdöntőben voltak érdekeltek a magyarok, de Jászapáti Petrának és Lockett Deannának nem sikerült jól összedolgoznia. A futam elején az orosz Jekatyerina Jefremenkova és Jászapáti csatázott az éllovas pozícióért, amikor az ausztrál születésű magyar versenyző megpróbált előretörni, éppen honfitársával akadt össze, aki emiatt kisodródott, és visszaesett az ötfős mezőny végére. A hajrában Lockett is visszacsúszott, még Jászapáti is visszaelőzte. Előbbi így összességében tizedik, utóbbi kilencedik lett.
A fináléban ismét a holland Suzanne Schulting diadalmaskodott, aki így mindhárom egyéni távon aranyérmes lett, ez legutóbb a brit Elise Christie-nek sikerült még 2016-ban. Mögötte honfitársa, Lara van Ruijven lett az ezüst-, míg az olasz Arianna Fontana a bronzérmes.
Liu Shaoang arany-, Shaolin Sándor ezüstérmes összetettben
Liu Shaoang arany-, míg bátyja, Liu Shaolin Sándor ezüstérmet nyert összetettben a debreceni Főnix Csarnokban zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság vasárnapi zárónapján.
A férfiak rajtprocedúrája némileg elhúzódott, a két holland versenyző ugyanis rossz sorrendben állt fel. Amikor ezt az indítóbíró kiszúrta, a hollandok nagy nevetés és egy pacsi kíséretében helyet cseréltek.
A testvérpár a pontverseny első két helyéről várta a szuperdöntőt, és az újabb duplázáshoz az is elég volt számunkra, hogy Shaolin az utolsó előtti, testvére pedig az utolsó helyen érjen célba. A futamon a Liu testvérek ennek ellenére egyből az élre álltak, az első részhajrát Shaolin vitte el. A táv második harmadában Shaoang leszakadt a mezőnytől, és láthatóan a váltóra tartalékolt, míg bátyja a többiekkel együtt haladt.
Az utolsó harmadra Shaolin is lelassított – öccse már körhátrányban haladt -, a szuperdöntőt pedig így a jó taktikával versenyző orosz Szemjon Jelisztratov nyerte meg, ezzel az összetett pontverseny harmadik helyére jött fel.
(A győztes, fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Liu Shaoang pályafutása negyedik Európa-bajnoki címét gyűjtötte be – Debrecenben a másodikat -, összetettben először diadalmaskodott.
A magyar testvérpár hetedszer aratott kettős diadalt az Eb-ken: 2017-ben 1000 méteren, tavaly Dordrechtben 500 és 1500 méteren, valamint összetettben, most Debrecenben pedig az 500 és 1000 méter mellett ugyancsak összetettben.
A nőknél a mindhárom egyéni távon aranyérmes holland Suzanne Schultingnak mindössze rajthoz kellett állnia a szuperdöntőben, ugyanis akkora pontelőnnyel vezetett összetettben, amit a többieknek nem volt esélyük ledolgozni. Nagyobb csatára a többi érmes pozícióért lehetett számítani, de a szám előtt a pontverseny második helyén álló olasz Arianna Fontana tett arról, hogy az ezüstre senki másnak ne legyen esélye, ugyanis megnyerte a szuperdöntőt.
A harmadik helyezett kilétére elég sokat kellett várni, a zsűri ugyanis hosszasan videózta a célegyenesben történteket. Végül a belga Hanne Desmetet és Schultingot kizárta a futamból, a német Anna Seidelt pedig – aki két ellenfelét is akadályozta – sárga lappal is büntették. Így az összetett bronzérmét az olasz Martina Valcepina érdemelte ki.
Mindkét magyar váltó negyedik lett
Mindkét magyar váltót kizárták a döntőben, így a férfi és a női staféta is negyedikként zárt a debreceni Főnix Csarnokban rendezett rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.
A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger Cole, Krueger John-Henry összeállítású négyes címvédőként lépett jégre, és hiába haladt át elsőként a célvonalon, Liu Shaolin szabálytalansága miatt a zsűri elvette a győzelmet.
A finálé eleinte nem hozott sok izgalmat, ugyanis holland, olasz, magyar, orosz sorrendben békésen korcsolyáztak egymás mögött a csapatok. Az 5000 méteres táv elején Liu Shaolin egy hellyel feljebb hozta a magyar csapatot, de még ekkor is nyugodt maradt a futam, csak az utolsó tíz körben kezdődött el az igazi verseny, onnantól viszont egymást érték az előzések. Előbb az oroszok jöttek fel Krueger Cole-t megelőzve a második helyre, majd három körrel később Liu Shaoang szerezte vissza a második helyet, de az idősebbik Kruegert ismét maga mögé utasította a vele párban korcsolyázó orosz.
(a magyar váltó, fotó: MTI/Illyés Tibor)
Az olimpiai bajnok, világcsúcstartó és vk-győztes magyarok az utolsó előtti váltást fél körrel előre hozták, hogy Liu Shaoang korcsolyázzon többet, a taktika bevált, mert ismét felhozta a hazai kvartettet a hollandok mögé. Az utolsó váltásnál szinte fej fej mellett haladt a holland, a magyar és az orosz váltó, így rendkívül kaotikussá vált a szituáció, melynek során az élre álló Liu Shaolin keresztbe korcsolyázott Jelisztratov előtt. Az idősebbik Liu fivér ugyan megtartotta vezető helyét a célig, de a zsűri hosszas tanácskozás után szabálytalannak találta a manőverét, így az oroszok ölébe hullott az aranyérem. A közönség hangos pfujolással fejezte ki nemtetszését.
A tavaly bronzérmes női négyesből ezúttal Kónya Zsófia maradt ki, azaz Jászapáti Petra, Lockett Deanna, Sziliczei-Német Rebeka és Bácskai Sára Luca lépett jégre. A hazai staféta a 3000 méteres táv elején a negyedik helyen „utazott” az olasz, a címvédő holland, valamint az orosz csapat mögött. Amikor Bácskai megpróbált előzni, kilökte orosz vetélytársát. Közben az élre álló hollandok fokozták a tempót, melynek nyomán a magyarok leszakadtak. Az olaszok ugyan tudtak tapadni, de előzésre esélyük sem volt, így Suzanne Schulting a lehetséges öt aranyból mindet megnyerte. A magyarok hiába értek harmadikként célba, nem örültek, mert érezték, hogy a zsűri kizárja őket, és ez így is lett, az oroszoké lett a bronzérem.
Éremtáblázat:
ARANY EZÜST BRONZ
Hollandia 5 3 –
MAGYARORSZÁG 4 3 –
Oroszország 1 – 4
Olaszország – 4 3
Izrael – – 1
Lengyelország – – 1
Németország – – 1
A magyarok négy arany- és három ezüstéremmel zárták a hazai rendezésű Eb-t.
Eredmények:
férfi 1000 m, Európa-bajnok:
Liu Shaolin Sándor 1:25.636 perc
2. Liu Shaoang 1:25.667
3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 1:25.831
…12. Krueger Cole
női 1000 m, Európa-bajnok:
Suzanne Schulting (Hollandia) 1:33.353 perc
2. Lara van Ruijven (Hollandia) 1:33.464
3. Arianna Fontana (Olaszország) 1:33.596
…9. Jászapáti Petra
…10. Lockett Deanna
…11. Bácskai Sára Luca
férfi összetett, Európa-bajnok:
Liu Shaoang 77 pont
2. Liu Shaolin Sándor 75
3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 65
…16. Krueger Cole
női összetett, Európa-bajnok:
Suzanne Schulting (Hollandia) 102 pont
2. Arianna Fontana (Olaszország) 68
3. Martina Valcepina (Olaszország) 34
…13. Lockett Deanna 2
…15. Jászapáti Petra
…20. Bácskai Sára Luca
férfi 5000 méteres váltó, Európa-bajnok:
Oroszország (Danyil Ejbog, Gyenyisz Ajrapetjan, Pavel Szitnyikov, Szemjon Jelisztratov) 7:06.884 perc
2. Hollandia (Daan Breeuwsma, Dennis Visser, Dylan Hoogerwerf, Itzhak de Laat) 7:06.984
3. Olaszország (Andrea Cassinelli, Marco Giordano, Tommaso Dotti, Yuri Confortola) 7:07.055
4. Magyarország (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger Cole, Krueger John-Henry)
női 3000 méteres váltó, Európa-bajnok:
Hollandia (Lara van Ruijven, Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Rianne de Vries) 4:12.877 perc
2. Olaszország (Arianna Fontana, Cynthia Mascitto, Martina Valcepina, Nicole Botter Gomez) 4:13.022
3. Oroszország (Jekatyerina Jefremenkova, Jekatyerina Konsztantinova, Jeminya Malagics, Szofija Proszvirnova) 4:25.577
4. Magyarország (Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Szliczei-Német Rebeka, Lockett Deanna)
fotó: MTI/Czeglédi Zsolt