A norvégok jönnek az elődöntőben!

A társházigazda magyar válogatott 30-27-re kikapott a világbajnok, olimpiai ezüstérmes francia csapattól kedden a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság debreceni középdöntőjének utolsó fordulójában, így a pénteki bécsi elődöntőben a norvég együttes ellen lép pályára.

A világbajnok, olimpiai ezüstérmes együttessel kétszer is találkozott a felkészülési időszakban Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány ötkarikás hatodik helyezett együttese, az egyik mérkőzésen 30-27-es magyar, a másikon 26-22-es francia siker született. Ezúttal ugyanaz a holland játékvezetői páros fújta a sípot, amely azon a két mérkőzésen is bíráskodott.

A kapus Janurik Kinga, a balátlövő Csíkos Luca és a betegséggel küzdő poszttársa, Kácsor Gréta maradt ki a keretből a csoportelsőségről döntő rangadón, amely előtt Sébastien Gardillou, a francia szövetségi kapitány magyarul köszöntötte a Főnix Aréna közönségét. A találkozón a pontszerzés már az első helyet jelentette volna, egyben azt, hogy a nemzeti csapat elkerüli a címvédő és olimpiai bajnok norvégokat a négy között.

Ismét közel telt ház előtt léphetett pályára a társházigazda, amely idegesen, sok hibával kezdett, a találkozó elején nem tudott mit kezdeni a világbajnok védekezésével, 4-0-s francia vezetésnél, a 9. percben időt is kért Golovin. Klujber Katrin vette be először – hétméteresből – ferencvárosi klubtársa, Laura Glauser kapuját, majd Vámos Petra kétszer is betalált akcióból (3-5).

A franciák a labdaszerzéseik után a Győrben játszó Estelle Nze Minko révén több gyors akciót is értékesítettek, beállóból is többször eredményesek voltak. Mindkét csapat sok hibával játszott, ám a francia válogatott három-négygólos előnyben tette ezt, és bár volt esély zárkózni mínusz egyre, ilyenkor mindig hiba csúszott a gépezetbe, így a magyar kapitány kikérte a második idejét is az első játékrész hajrája előtt.

Érkezett a pályára a keretbe frissen behívott balátlövő, Juhász Gréta, a közönség „Harcoljatok, harcoljatok!” buzdítása közepette Győri-Lukács Viktória bravúros gólt szerzett Szemerey Zsófi egészpályás indítása után, aki pedig több fontos pillanatban is védeni tudott. A 27. perc elején már csak egy találat volt a lemaradás (10-11), a szünet előtti hajrában pedig – amelyben Szemerey ugyancsak betalált – összejött az egyenlítés is, az aréna pedig szinte felrobbant a szurkolók hangorkánjától – számolt be az MTI.

A második félidő két perc alatt három francia góllal indult, majd a kapuba becserélt Böde-Bíró Blanka védéssel mutatkozott be, a franciák győri hálóőre, Hatadou Sako is több, szélről érkező kísérletet hárított.

Passzív jelzésnél látványos kínai figurából volt eredményes Győri-Lukács, Klujber Katrin pedig sorra értékesítette a hétmétereseket, két gólnál közelebb azonban sokáig nem sikerült zárkózni.

Visszatért a kapuba a korábban a kispadon masszírozott Szemerey, mert 11 perccel a vége előtt ismét négy találat volt a franciák előnye (26-22). Ekkora volt a különbség a záró öt percbe lépve is, innen pedig már nem volt visszaút a társházigazdának.

A mérkőzés legjobbjaként Klujber kilencszer volt eredményes, ezzel pillanatnyilag élen áll a góllövőlistán. Szemerey kilenc, Böde-Bíró két francia lövést hatástalanított.

A franciáknál Nze Minko négy gólt szerzett, a ferencvárosi Orlane Kanor nem talált be. Glauser három, Sako hét védéssel zárt.

Ez volt a két együttes 57. egymás elleni mérkőzése, magyar szempontból 31 győzelem, két döntetlen és immár 24 vereség a mérleg.

Golovin Vlagyimir: kopogtatunk a világelit ajtaján

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány szerint a magyar női kézilabda-válogatott kopogtat a világelit ajtaján, ugyanakkor a világbajnok franciáktól elszenvedett 30-27-es vereség az Európa-bajnokság debreceni középdöntőjének utolsó fordulójában megmutatta, „még nincs kész” az együttese.

Az előző hat találkozóját kivétel nélkül megnyerő, ezzel a válogatott történetének legjobb Eb-rajtját maga mögött tudó csapat szövetségi kapitánya az MTI kérdésére elmondta: noha a vereség fáj, a románok elleni vasárnapi találkozót követően tisztában voltak azzal, hogy a soron következő három meccsen az ellenfél a világelithez tartozik.

„Mi is oda akarunk jutni, már ott kopogunk az ajtón, de ez a mérkőzés megmutatta, hogy még nem vagyunk ennyire kész”

– fogalmazott Golovin. Rámutatott ugyanakkor, hogy csapata hatvan percen át küzdött, egy pillanatra sem adta fel, még háromgólos hátrányban, két perccel az összecsapás vége előtt is szeretett volna fordítani.

„Talán az az erőssége a válogatottnak, hogy a vesztes helyzetben sem hagyja magát. A rutinosabb csapat győzött ma, jobban kihasználták a hibáinkat, mint mi az övékét. A második félidőben nagyon nehezen kerültünk helyzetbe, nem sikerült gólokra váltani ezeket”

– hangsúlyozta. A kapitány kitért a debreceni Főnix Aréna közönségére is, háláját fejezte ki, amiért a mérkőzést követően is mindenki megtapsolta a válogatottat.

„Biztos vagyok benne, hogy ez megadja azt az erőt, hogy a következő mérkőzésen is ugyanolyan elánnal fogunk játszani.”

Az első félidőben 0-4-gyel, a másodikban 0-3-mal kezdett a válogatott, ennek Golovin szerint az volt az oka, hogy bár a védekezés rendben volt, a támadójáték nem működött. Az első tíz percben a kapott gólok többsége eladott labdák után született, márpedig ők tudták, hogy minden eladott labda, minden technikai hiba „öngólt jelent”.

„Utána összeszedtük magunkat, már kevesebb hibával is játszottunk, sikerült helyzeteket kialakítani és befejezni”

– emelte ki, utalva arra, hogy az első játékrész döntetlennel zárult. A második félidő eleje kapcsán úgy vélekedett,

„nagy akarásnak néha még nyögés a vége”.

Rámutatott: együttesének még sokat kell tapasztalnia ahhoz, hogy hasonló csatákat meg tudjon nyerni.

A kilenc lövést védő és egy gólt is szerző, a második félidőben egy ideig a kispadon masszírozott Szemerey Zsófiról azt mondta, a hálóőr begörcsölt, ezt ő a fáradtságnak tudja be, mivel csapatában, a Metzben nem tölt ennyi időt a pályán, ez pedig már a válogatott hetedik összecsapása volt a kontinensviadalon. A keretbe egy nappal korábban bekerült balátlövőről, Juhász Grétáról úgy fogalmazott: tudták, mire képes, szerzett két gólt is, azzal együtt is, hogy az Európa-bajnokságba csöppenve ideges volt, ezért volt néhány hibája.

„Amikor behívtuk, akkor ez is volt a terv: bele kell kóstolnia, hogy mi az az Európa-bajnokság, hogy ne az elődöntőben vagy döntőben kelljen majd kezdenie, azért az sokkal nehezebb. Amit vártunk tőle, azt megkaptuk.”

Győri-Lukács: dominánsabbnak kell lennünk

A jobbszélső Győri-Lukács Viktória szerint az elődöntős magyar válogatottnak dominánsabbnak kell lennie a női kézilabda Európa-bajnokság bécsi végjátékában.

A magyar válogatott kedden 30-27-re kikapott a világbajnok és olimpiai ezüstérmes francia csapattól a debreceni középdöntő utolsó fordulójában, és amint a jobbszélső az MTI-nek kiemelte: örül annak, hogy az első félidőben 0-4-ről vissza tudtak jönni a mérkőzésbe és a szünetben döntetlenre álltak.

„Tényleg volt egy kis hátrányunk, viszont fel tudtunk jönni, fel tudtunk állni abból a hátrányból, a nehéz szituációból. A második félidőben meg talán egy picit a franciák stílust váltottak, kicsit felkeményedett a védekezésük, amire mi sajnos nem tudtunk jól reagálni”

– utalt arra, hogy a szünet után a rivális sorozatban háromszor is betalált.

– „De tudjuk, hogy mi a probléma, ki is fogjuk elemezni és ki fogjuk javítani a következő mérkőzésig.”

Annak kapcsán, hogy a vereség ellenére a Főnix Aréna közönsége „szép volt, csajok!” buzdítással üdvözölte őket, azt mondta: nem tartanának ott, ha „ők nincsenek velünk minden meccsen”.

Az, hogy még egy vereség után is mellettünk vannak, és zúg a „szép volt, csajok!” és „hajrá, magyarok!”, nagyon nagy erőt ad nekünk.”

A két játékrész gyengébb kezdése miatt úgy fogalmazott: „talán annyi az oka, hogy picit dominánsabbnak kell lennünk a félidők elején. Eddig ezt meg tudtuk oldani, ma volt az első, hogy ebből probléma lett” – emlékeztetett arra Győri-Lukács, hogy az előző hat mérkőzését kivétel nélkül megnyerte a csapat.

Juhász Gréta elárulta: az, hogy mintegy 36 órával korábban csatlakozott a válogatott keretéhez, azt eredményezte, hogy nem volt ideje gondolkozni azon, a világbajnok és olimpiai ezüstérmes ellen léphet pályára kedd este.

„Szépen belecsöppentem a közepébe, aminek nagyon örülök”

– fogalmazott a franciák ellen három lövéséből kettőt értékesítő balátlövő.

„Számomra hatalmas löketet és önbizalmat ad a folytatásra már az is, hogy egyáltalán itt lehetek, másrészt pedig az, hogy így tudtam beszállni a francia csapat ellen. Remélem, hogy ha kapok még lehetőséget, azt ugyanígy ki tudom majd használni.”

Az, hogy a két félidőt nem kezdte jól a társházigazda, a sorozatterhelésnek tudta be, annak, hogy társai számára ez már a hetedik találkozó volt a november 28-án kezdődött Európa-bajnokságon.

„A lányok már jóval fáradtabbak, több meccs van bennük, ez nyomta rá a bélyeget.”

Szerinte a címvédő és olimpiai bajnok norvégokra úgy lehet felkészülni, hogy pihennek és és igyekeznek kihozni magukból a maximumot.

A mérkőzés összefoglalója:

A magyar válogatott szerdán délelőtt charter járattal repül az Eb végjátékának otthont adó Bécsbe, ahol délután egy rehabilitációs, erőnléti jellegű edzés vár a játékosokra. Utána lesz egy napjuk felkészülni a címvédő és olimpiai bajnok norvégok elleni pénteki elődöntőre. Hogy ez a mérkőzés hány órakor kezdődik majd, a szerda este fog kiderülni.

A két elődöntőt és az ötödik helyért rendezendő összecsapást pénteken játsszák a bécsi Stadthalléban, amely vasárnap ad otthont a bronzmérkőzésnek és a finálénak.

Eredmény, középdöntő, 4. forduló, I. csoport (Debrecen):
Franciaország-MAGYARORSZÁG 30-27 (13-13)
Debrecen, 3639 néző, v.: Weijmans, Wolbertus (hollandok)

Magyarország: Szemerey 1 – Győri-Lukács 5, Klujber 9, Vámos 3, Füzi-Tóvizi, Kuczora 2, Szöllősi-Schatzl, cserék: Papp, Márton 3, Simon 2, Bordás, Juhász 2, Böde-Bíró, Faluvégi

lövések/gólok: 46/30, illetve 47/27
gólok hétméteresből: 4/4, illetve 7/7
kiállítások: 6, illetve 2 perc

További eredmények:
Románia–Lengyelország 24–29 (11–10)
Svédország–Montenegró 25–24 (14–14)

AZ I. CSOPORT VÉGEREDMÉNYE M GY D V L – K Gk P
1. Franciaország 5 5 157–124 +33 10
2. MAGYARORSZÁG 5 4 1 153–125 +28 8
3. Svédország 5 2 3 133–137 –4 4
4. Montenegró 5 2 3 124–135 –11 4
5. Lengyelország 5 1 4 125–153 –28 2
6. Románia 5 1 4 128–146 –18 2

Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt