A spanyolok elleni vereség után jöhetnek a franciák

A magyar férfi kézilabda-válogatott a hatszoros aranyérmes Franciaországgal találkozik az egyiptomi világbajnokság szerdai negyeddöntőjében, mivel 36-28-ra kikapott az Európa-bajnok Spanyolországtól a középdöntő harmadik, utolsó fordulójában, hétfőn, és így csoportja második helyén végzett.

A magyar keretből ezúttal Mikler Roland, Bánhidi Bence, Rodríguez Álvarez Pedro és Lékai Máté maradt ki taktikai okok miatt. A csapat annak tudatában lépett pályára, hogy győzelem és döntetlen esetén a legutóbbi két világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával, vereség esetén pedig Franciaországgal játszik a negyeddöntőben – írta hétfőn este az MTI.

A kulcsemberek hiánya az első percekben rányomta bélyegét a magyarok játékára: sok volt a hiba mezőnyben, támadásban pedig a rontott lövés, ezt kihasználva a spanyolok kilenc perc alatt 7-2-re elhúztak. Ezt követően emberhátrányba kerültek, a kapusuk helyett mezőnyjátékost küldtek be, a magyar csapat pedig labdaszerzések után többször is az üres kapuba lőtt, így négy perc alatt sikerült egyenlítenie (7-7).

A játék képén és a hibák – leginkább a labdaeladások – számán látszott a tétnélküliség, ezért a magyarok szakmai stábja húsz perc után, 14-10-es hátránynál időt kért. Az ellenfél lendületét ez sem törte meg, a jobbszélső Ferran Solé találataival újra elhúzott az Európa-bajnok.

A szünet után Borbély Ádámmal, Bodó Richárddal, Bóka Bendegúzzal és Máthé Dominikkal frissült a csapat, de a játék továbbra is nagyon akadozott, a védekezés és a támadójáték sem működött hatékonyan. A spanyolok könnyedén szerezték góljaikat, 14 perc alatt 7-0-s sorozatot produkáltak, ezzel eldöntötték a meccset (28-16).

A folytatásban Gulyás István időkérése után egy 6-1-es sorozattal sikerült némileg csökkenteni a hátrányt, de a súlyos vereség ekkor már nem volt elkerülhető. A magyar csapat ezzel elveszítette százszázalékos mutatóját, a spanyolok viszont továbbra is veretlenek a tornán.

A mezőny legeredményesebb játékosa Ferrán Solé volt nyolc góllal, Aleix Gómez hétszer talált be. Gonzalo Pérez de Vargas 17, Székely és Borbély három-három alkalommal védett. Bodó Richárd mind a hat lövését elhibázta.

A Telekom Veszprém jobbátlövője, Jorge Maqueda négy góllal, kapusa, Rodrigo Corrales két védéssel, a Szeged irányítója, Joan Canellas két találattal járult hozzá a sikerhez.

A két együttes 38. egymás elleni meccsén 13 magyar siker és öt döntetlen mellett 20. alkalommal nyertek a spanyolok.

Gulyás István, a magyar válogatott szövetségi kapitánya elmondta: a második félidőben az volt a cél, hogy jóval közelebb kerüljenek a spanyol válogatotthoz, illetve sokkal bátrabban kézilabdázzanak.

Nem kell azzal foglalkoznunk, hogy rendet tegyünk a fejekben, nem kell elmarasztalni a játékosokat, mert mindent megtettek, és talán még szégyellték is magukat, amikor időt kértünk. Ők eddig kevesebb lehetőséget kaptak, illetve az első félidőben egy kicsit mást játszottunk, hiszen nem volt a taktika része, hogy egy passz után eldurrogtatjuk a labdákat, és a kezükbe adunk hatot-hetet. Ezen a második félidőben tudtunk javítani. Sok technikai hibát követtünk el, és ez ellen a spanyol válogatott ellen ezt nem szabad. Ez jelentősen befolyásolta a mérkőzést, mert elbizonytalanodtunk” – nyilatkozta a szakvezető az M4 Sporton.

A magyar kapitány mellett Győri Mátyás és Balogh Zsolt értékelte a mérkőzés – írta az mksz.hu.

Győri Mátyás

– Egyszer sikerült visszakapaszkodni a meccsbe, de sajnos nem tudtunk élni a lehetőséggel. Érződött rajtunk, hogy kevésbé vagyunk játékban, gyermeteg technikai hibákat is elkövettünk. A védekezésben sokszor lemaradtunk és tiszta ziccereket tudtak lőni a spanyolok. AZ első sorunk azonban tudott pihenni. Semmi okunk lógatni az orrunkat, a célunkat elértük, de még éhesek vagyunk.

Balogh Zsolt, a mai találkozón Lékai Máté csapatkapitányi szerepét átvevő átlövő így nyilatkozott az utolsó középdöntő mérkőzést követően:

– Látszott a csapaton, hogy nem olyan önbizalommal lépett pályára, amilyennel kellett volna. Ez főleg a belső posztokon szereplőkre volt igaz, akik kevesebbet játszottak eddig, és öszszességében is több technikai hibát követtünk el. Nem így szerettük volna befejezni ezt a szakaszt, de tapasztalatszerzésre jó volt ez a mérkőzés, megmutatta, hogy hogyan nem szabad a spanyolok ellen játszani. Érződött, hogy nem tudtunk előnyöket kialakítani támadásban, statikusan játszottunk, a támadásvezetésünk nem volt jó, nem lehet leütni a labdát a spanyol védők előtt, mégis megtettük. Megyünk tovább, jön a következő, számunkra nagyon fontos mérkőzés.

A magyarok a Zöld-foki Köztársaság, Uruguay és Németország legyőzésének köszönhetően a maximális négy pontot vitték magukkal a csoportkörből a középdöntőbe, ahol Brazília és Lengyelország ellen is nyertek, így az utolsó forduló eredményeitől függetlenül – a spanyolokkal együtt – biztosították a továbbjutásukat.

A szerdai francia-magyar negyeddöntőre Alexandriában kerül sor 20.30-tól.

Férfi világbajnokság, középdöntő, 3. forduló
Spanyolország – Magyarország 36-28 (21-14)
Kairó, játékvezetők: Nacsevszki, Nikolov (északmacedónok).

Spanyolország: Perez de Vargas (kapus), Arino 2, Canellas 2, Corrales, Dujshebaev, Dujshebaev 1, Entrerrios 2, Fernandez 3, Figueras 1, Gomez 7 (3), Guardiola 2, Maqueda 4, Marchan 3, Morros, Sarmiento 1, Sole 8.
Edző: Ribera Romans Jordi.

Magyarország: Borbély, Székely (kapusok), Ancsin 4, Balogh 5 (2), Bodó, Bóka, Győri 5, Hanusz 1, Hornyák 1, Máthé 1 (1), Nagy 2, Rosta 2, Sipos, Sunajko 4, Szita 2, Topic 1.
Edző: Gulyás István.

Kiállítások: 10, ill. 8.
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3.