A székesfehérvári közgyűlés vizsgálatot kért a MOL Aréna Sóstó baktériumfertőzése miatt

Székesfehérvár önkormányzatának közgyűlése keddi rendkívüli ülésén teljes körű vizsgálatot kért az üzemeltetőtől annak érdekében, hogy feltárja a MOL Aréna Sóstóban lévő ivóvíz Pseudomonas aeruginosa baktériummal fertőződésének tervezői, kivitelezői vagy egyéb más okait, mert az esetleges kártérítési igényét a város csak ezt követően nyújthatja be.

A tavaly év végén átadott stadionban tartott ülésen a képviselők egyhangúlag támogatták az ellenzék javaslatát, és utasították a Székesfehérvári Városfejlesztési Kft.-t a vizsgálat lefolytatására – írta kedden az MTI.

Guti Péter, a kft. ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy a létesítmény múlt novemberben használatba vételi engedélyt kapott, akkor vízminőségi probléma nem volt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) december közepén – mintavételt követően – jelezte a baktérium jelenlétét a vízhálózatban, de az akkori intézkedések hatására a probléma megszűnt.

Január és május között több alkalommal, több helyről vettek mintát, egyik sem jelezte a baktérium jelenlétét, májusban azonban sokkal nagyobb számban volt jelen a vízhálózatban. A korábbi intézkedéseken túl folyamatos fertőtlenítésre képes berendezéseket telepítettek, ezen túlmenően csapra szerelt fertőtlenítő eszközök is működnek.

Guti Péter szerint a hálózati probléma megszüntetéséhez egy kis időre lesz még szükségük, mivel több ezer méter vezeték és több száz szerelvény, vízvételi pont van az épületben, de hamarosan az is megtörténik.
A minden kétséget kizáró ok ma még nem ismert” – tette hozzá, egyúttal jelezte, ilyen méretű vízhálózatokban nem egyedülálló dolog a fertőzés, a probléma ugyanakkor nem érinti a lelátót és a kerengőt, csak a főépületet, miközben ugyanazon a hálózaton van az egész stadion.

Rácskai András, a Fejérvíz Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár ivóvízhálózatában semmilyen probléma nincs, baktérium csak a belső hálózatban van.
Az épületbe egészséges ivóvíz megy be, onnan pedig kifelé fertőzés nem mehet” – fűzte hozzá.

Megjegyezte, hogy a baktérium jellemzően új építésű épületekben jelenik meg, de nem szuperbaktérium, és nehezen, de kiirtható. Leszögezte, hogy a MOL Aréna Sóstóban „nincs fekália az ivóvízben”.

Horváth-Tancsa Ágnes (Szövetségben Fehérvárért) az okok alapos kivizsgálását kérte, míg But Sándor (Együtt) rámutatott, nagy kár keletkezett azzal, hogy a stadion jelenleg nem alkalmas mérkőzések megrendezésére a fertőzött víz miatt. Márton Roland (MSZP) szerint az ügyben politikai felelősséget senki sem vállal, miközben egy több mint tízmilliárdból épült stadiont nem lehet használni. Földi Judit (DK) a májusi fertőzést bizonyító laborvizsgálat jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozatalát kérte.

Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester felelőtlen viselkedésnek nevezte, hogy Márton Roland rémhíreket terjesztett a fertőzéssel kapcsolatban az elmúlt napokban. Jelezte, hogy a baktérium megjelenése után azonnal hermetikusan elzárták a víztől az embereket.

A stadionban jelenleg nem ivóvizet használnak, de lehet rendezvényeket tartani benne, erről előzetesen mindenki tájékoztatást kap.

A MOL Aréna Sóstót bérlő Fehérvár FC labdarúgócsapata múlt pénteken jelentette be, hogy nem Fehérváron, hanem a felcsúti Pancho Arénában fogadja július 18-án az Európa-liga első selejtezőkörének visszavágóján a montenegrói FK Zeta Golubovci gárdáját.
A Fehérvár F.C. Kft. mint a mérkőzésekért és az azon résztvevőkért teljes körűen felelős rendező, a rendelkezésre álló információk alapján nem látja garantáltnak a biztonságos mérkőzésrendezés körülményeit Sóstón” – volt olvasható a klub honlapján.

Az önkormányzat akkori közleménye szerint labdarúgó-mérkőzések rendezésére az öltözőblokk kivételével – ahol szintén folyamatban van a helyzet megoldása – alkalmas a stadion, és várhatóan az öltőzők használhatósága is biztosított lehet az első tervezett hazai mérkőzés időpontjáig.

A klub szerint az önkormányzat közleményében is elismeri, hogy a főépületben található öltözőblokkok nem használhatóak rendeltetésszerűen, így a kockázatmentes működés nem biztosított a sportolók, a szakmai stábok, a játékvezetők és a mérkőzés szervezésében résztvevő egyéb szereplők részére. Hozzátették: pillanatnyilag nincsen garancia arra, hogy a problémát valóban sikerül megnyugtatóan megoldani az első mérkőzés megkezdéséig.

A Fehérvár FC július 18-án fogadja az FK Zeta Golubovci együttesét, továbbjutás esetén pedig a selejtező második fordulójában is a Pancho Arénában játszaná hazai meccsét a Magyar Kupa-győztes.

 

fotó: MTI