A WADA újra bekeményít

Hajtóvadászatot indít a WADA a doppingellenőrök elől bujkáló sportolók ellen. Az amerikai vágtázóvilágbajnok Colemant újra az ügyvédei húzhatják ki a pácból.

Sokasodik azoknak a sportolóknak a száma, akik nem tartják magukat a holléti nyilatkozatukhoz, amikor pedig a mulasztásért, vagy az ellenőrzés ismétlődő elkerüléséért elmeszelik őket, abban bíznak, hogy a jogászaik eljárási hibát fedeznek fel, és – kerül, amibe kerül – máris kimászhatnak a pácból – írta az SzPress Hírszolgálat. Az élő példa a 2019-ben a 100 méteren és a sprintváltóban is világbajnoki aranyérmet nyert amerikai Christian Coleman esete, aki egy éven belül háromszor nem ott volt és akkor, amikor az ellenőrök rendelkezésére kellett volna állnia. Ennek viszont valószínűleg az lesz a következménye, hogy kétéves eltiltása miatt a 24 esztendős vágtázó lemarad a tokiói olimpiáról. Azért csak talán, mert az amerikai azonnal fellebbezett, így a végső szót ezúttal is a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) fogja kimondani.

Magyarázat helyett magyarázkodás

Immár több mint tíz esztendeje, hogy a WADA Kódex a holléti nyilatkozat pontos vezetését is kötelezővé tette a sportolók számára, amelynek elmulasztása nem csak erős gyanút kelthet, hanem eltiltáshoz is vezethet. Kétségtelen, hogy negyedévre előre nem mindig könnyű feladat pontos tájékoztatást adni a napi tartózkodási helyről, de ha ehhez azt is hozzátesszük, hogy a nyilatkozatot szükség esetén többször is módosítani lehet, nehéz túlzott szigort és teljesíthetetlen elvárást emlegetni. Még inkább azért nem, mert a nemzetközi atlétikai szövetség és annak a doppingesetekkel foglalkozó szervezete (AIU) csupán azt kéri a regisztrált versenyzőitől, hogy naponta reggel 5 és este 11 óra között csupán egyetlen olyan 60 perces időszakot jelöljenek meg, amikor az ellenőrök felkereshetik és meg is találják őket. Ezért is gondolom azt, hogy Coleman magyarázata – „Éppen akkor ugrottam ki bevásárolni, ha hívnak a mobiltelefonom, azonnal visszafordultam volna” – inkább tűnik magyarázkodásnak. Annak a kicsit szánalmas védekezésének pedig, hogy szánt szándékkal csapdát akartak állítani neki, nem az ellenőrökről, hanem magáról a versenyzőről állít ki elégtelen bizonyítványt” – hangsúlyozta az SzPress Hírszolgálatnak nyilatkozó Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője, emlékeztetve arra, hogy az amerikai sportolónak már volt egy hasonló esete, de akkor a három „rosszpontot” nem egy esztendő lefogása alatt gyűjtötte be.

Néhány magyarnak is a körmére kellett nézni  

A nyakamat tenném rá, hogy Coleman dörzsölt ügyvédei ezúttal is mulasztásról mulasztásra haladva, minden apró részletet kibontva igyekeznek majd eljárási vagy adminisztrációs hibát találni, és ha csak egyet is felfedeznek, egyetlen apró bakit, dőlhet minden, és az atléta fellélegezhet – folytatta a MACS vezetője. – Azért azt nem mondanám, hogy könnyű dolga lesz a jogászoknak. A doppingellenes ügyekkel foglalkozó szervezet szakemberei – mondhatnám úgy is, hogy a nyomozói – már kiderítették, hogy Coleman a zavaros vásárlási sztorijával többszörösen is ellentmondásba került önmagával. Arra is fény derült, hogy mobilapplikációt alkalmazva „menet közben” megpróbálta megmásítani a holléti nyilatkozatát, sejtve vagy tudva, hogy várnak rá az ellenőrök.

Dr. Tiszeker Ágnes azt is elmondta, hogy a WADA karöltve a kötelékébe tartozó ügynökségekkel és a nemzetközi szövetségekkel hajtóvadászatot indított az ellenőrzéseket megakadályozó, elbújó vagy elérhetetlen sportolók ellen, és a jóhiszeműségnek határt szabva ezt a szigort kell képviselnie a Magyar Antidopping Csoportnak is.

Nem győzzük figyelmeztetni a magyar sportolókat, hogy a holléti nyilatkozat kitöltésének elmulasztása ugyanolyan súlyú vétségnek számít, mint a doppingolás. Olykor rimánkodnunk kell, és bizony előfordult már olyan eset is, amikor a 24. órában tudtunk egy válogatott versenyzőt rábírni arra, hogy teljesítse a kötelességét. Ha tovább vonakodik, Coleman sorsára jutott volna.” – ismerte el a magyar szakember.

Szalay Péter (SzPress Sporthírszolgálat)