Az Isten tenyerén címmel a Testnevelési Egyetemen szerdán bemutatták Kő András legújabb könyvét, mely az olimpiai ezüstérmes, világbajnok tőrvívó, a Nemzet Sportolója, a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, korábbi sebész kórházigazgató dr. Kamuti Jenő sportpályafutását és életútját ismerteti.
A könyvet Kulcsár Krisztián MOB-elnök és Kocsis L. Mihály újságíró ajánlotta a jelenlévők és az olvasók figyelmébe. A kötet címét Hamvas Béla „Az Isten tenyerén ébredtem” kezdetű írása ihlette. A bemutatót a fair play-díjas Wichmann Tamás, kilencszeres világbajnok, olimpiai ezüstérmes kenus gitárjátéka színesítette. A kitűnő szinkronhangjáról is ismert, Jászai Mari-díjas Szersén Gyula részleteket olvasott fel az életrajzi műből.
A könyvbemutatót Kulcsár Krisztián nyitotta meg, aki azt mondta, évtizedes barátság és szeretet fűzi a könyv szerzőjéhez és főszereplőjéhez egyaránt. A MOB elnöke úgy fogalmazott: Kamuti Jenő sok szeren játszott, hiszen kiváló sportoló volt, majd sebészorvos, sportvezető, sportdiplomata, aki minden minőségében nagyot alkotott. Éppen ezért tartja hiánypótló műnek a most megjelentet, ami minden oldaláról bemutatja annak főhősét „jól rendszerezi azt a sok szépet és jót, amit Kamuti Jenő elért”.
Az iskolai és orvos pályatárs, dr. Perner Ferenc professor emeritus, a Transzplantációs és Sebészeti Klinika alapítója, a hazai transzplantációs programok úttörője kijelentette: „Kamuti Jenő egy komplex ember, aki azért különleges, mert a nagymenők nagy részével ellentétben pályafutása végeztével nem maradt a sport mellett, hanem sebészorvosként olyan extra szakmát választott, amelyben a kezet és az agyat ugyanúgy össze kell hangolni, mint a vívópáston”. „Jenő egy kompex ember, puzzle-ember volt sokszínűségét tekintve.”
Kocsis L. Mihály, a könyv lektora arra hívta fel a figyelmet, hogy a kétszeres olimpiai második tőrvívó 1977 őszén életművéért megkapta az UNESCO Fair Play-trófeáját. „Ezt a díjat semmilyen akarattal nem lehet megnyerni, csak kiérdemelni, rászolgálni lehet” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte, hogy az alkotó a díjra a következő feliratot véste: „Jobb, mint egy győzelem, több mint egy győzelem”. Az újságíró visszaemlékezett: édesapja 1955-ben a tatai edzőtábor vezetője volt, ő maga még egészen fiatalként akkor ismerte meg Kamuti Jenőt.
A szerző, Kő András, aki az egykori Népsport munkatársaként évtizedekig tudósított a vívóeseményekről, azt mondta: a könyv elkészítése során sikerült olyan légkört teremtenie, amelyben Kamuti Jenő őszintén beszélt olyan korábbi dolgokról, amelyekről korábban nem. „De jót beszélgettünk, mondta nekem többször Jenő – ekkor már éreztem, hogy jó úton járok” – jelentette ki Kő András.
Dr. Kamuti Jenő a bemutatón meghatódva mesélte el, hogy édesanyja – akinek majdnem mindent köszönhet – egy vívóbemutatót látva még a megszületése előtt elhatározta, hogy ha fia lesz, akkor vívót nevel belőle. Hozzátette: egy fakanállal már három éves korától vívott vele a konyhában, azért hogy az álmát megvalósítsa. „A könyvben olvasható néhány olyan dolog is, amely meghökkentő lehet” – árulta el Kamuti Jenő, aki elmondta: boldog embernek érzi magát, és arra is büszke, hogy három éve csapattársaival veterán világbajnokságot nyertek. „Ez a győzelem egy szép koronája volt a pályafutásunknak” – mondta.
(MOB/MTI)
fotó: Róth Tamás