Bor, mámor, Sopron

Gondolták volna, hogy nem kell több mint ezer kilométert utaznunk ahhoz, hogy átéljünk valamilyen hasonló hangulatot,életérzést, mint amit Ridley Scott filmje, a Bor, mámor, Provence áraszt felénk?

Elég csak autóba pattannunk vagy felülnünk a Kékfrankos Intercityre és a közelmúlt közlekedési fejlesztéseinek köszönhetően ma már alig több mint két óra elég ahhoz, hogy megérkezzünk Magyarország egyik csodálatos, felfedezésre váró tájegységére, amelynek a sokszínű Sopron a központi bástyája.

Mert ahogy Dr. Farkas Ciprián polgármester a Kékfrankos Hangjai Borászati és Gasztronómiai Élménynap bevezetőjében elmondta, Sopron nemcsak a hűség városa, hanem iskolaváros is és egyben a kékfrankos fővárosa. Ezeken kívül turisztikai vonzerő, a kultúra része és ugyanakkor gazdasági tényező is, a bor pedig a hely szellemének egyik alapja.

Dr. Schneider István Gábor, a Soproni Borvidék Hegyközsége alelnöke emlékeztetett, hogy Sopronban és környékén a borászat egészen a kelták koráig vezethető vissza, és már a középkorban is bortemelési központ volt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a város három tájegység, az Alpokalja, a Fertő-táj és a Kisalföld találkozásánál fekszik, ahol a vörös, a fehér és a rosé borok alapjául szolgáló szőlők egyaránt igazán jól megteremnek.

A Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban október elején megtartott rendezvényen a „különc” Soproni borvidék, valamint annak gasztronómiai és kulturális sokszínűsége is megmutatkozott. A 33 kiállító között 20 borászat a soproni borok legjavát felvonultatva adott betekintést a Burgenlanddal szomszédos vidék kincseibe. Mint kiderült, akik ellátogatnak Sopronba, a finom nedűk mellett olyan egyedi gasztroélményekben és táj jellegű ételekben lehet részük, mint például a kacsazúza babsterccel, a sous vide szarvasnyak sütőtökös burgonyarétessel, a bivaly szalámi vagy a kesudió sajt.

Vasárnaponként érdemes részt venni Taschner Tamás idegenvezető városnéző túráin, mert ezek során számos olyan legendát és érdekességet lehet hallani, amelyek nincsenek benne az útikönyvekben. Csakhogy egy példát említsünk: vajon ki hallott már arról, hogy Rosenfeld néven egykor a város gimnáziumában tanult a magyar kommunista vezér, Rákosi Mátyás, aki minden tantárgyból megbukott, kivéve a hittant?

De Sopron nemcsak a borról és a gasztronómiáról szól, hanem a kultúráról is. A Petőfi Színházban színvonalas előadásokat lehet megtekinteni, mint a Chicago musical, de érdemes meghallgatni a nagyszerű helyi zenekarokat, a Váradi-Haász Duót, a Four Cornerst vagy az egyedi szaxofonos hangzásáról híres Blue Cafe Bandet.

A „Bor beszél belőlünk” kerekasztal beszélgetés során kiderült az is, hogy a klímaváltozás és a felmelegedés kifejezetten kedvez a soproni boroknak, amelyek a több napsütésnek köszönhetően a jövőben még finomabbak lesznek, mint eddig. A Soproni borvidék a fejlődés útjára lépett, ennek egyik következő jele, hogy hamarosan egy közösségi vinotéka is nyílik a belvárosban.

Fotók: Henter Pál