Bronzéremért játszhat a magyar válogatott az Eb-n

A magyar női kézilabda-válogatott 30-22-re kikapott a címvédő és olimpiai bajnok norvég csapattól a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű Európa-bajnokság bécsi elődöntőjében, pénteken.

A legutóbbi két kontinenstornán, amikor a magyar válogatott a legjobb négy közé jutott – és egyformán bronzéremmel zárt 2004-ben és 2012-ben is -, egyaránt a norvég csapat ütötte el a döntőbe jutástól.

Az egymás elleni mérkőzéseket tekintve a legutóbbi magyar siker tíz éve volt, a 2014-es Eb debreceni középdöntőjében 29–25-re győzött a nemzeti csapat. Azóta tízszer a skandináv alakulat kerekedett felül – legutóbb április 4-én, az Eurokupa ulseti találkozóján 33-18-ra -, így a jelenlegi keretből egyedül a csapatkapitány Böde-Bíró Blanka tapasztalta meg a győzelem ízét Norvégia ellen.

A balszélső Márton Gréta – akinek a franciák elleni keddi találkozóra elment a hangja – nem tartott társaival a csütörtök esti edzésre, míg bár a kapus, Szemerey Zsófi ott volt ugyan a tréningen, de kisebb sérülés miatt nem edzett a többiekkel. Kettejükön kívül a balátlövő Csíkos Luca maradt ki a magyar meccskeretből.

Nagyszámú magyar szurkoló kísérte el külföldre is a válogatottat, már az ötödik helyért rendezett találkozó végén hangosbeszélővel koordinálták, miként helyezkedjenek el a nekik kijelölt szektorban. A norvégok jóval hamarabb érkeztek a bemelegítésre, a magyar csapatot már szinte meccshangulat fogadta.

(a magyar női kézilabda-válogatott; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

A mérkőzést Kuczora Csenge kapufája indította, gyorsan megvolt Böde-Bíró Blanka és a korábban Győrben is védő sportági legenda, Katrine Lunde első védése is. Az első két találat a tornán eddig százszázalékos norvégoké volt, a magyar góltermést Vámos Petra indította el betörésből. A norvégok 4-1-re távolodtak el, miközben folyamatosan zúgott a nézőtérről a „mindent bele!”.

(Klujber Katrin és Győri-Lukács Viktória; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

A tavalyi év legjobb női játékosának választott Henny Reistad tíz perc alatt háromszor volt eredményes, épp ennyi találat volt a különbség is ekkor (7-4). A norvég támadásokkal nehezen bírt a hátsó alakzat, elöl is akadtak pontatlanságok – bár többször is csupán centiméterek hiányoztak -, 9-5-ös skandináv előnynél a 13. percben időt kért Golovin Vlagyimir. Meg is felezte lemaradását a magyar csapat (9-7), amelyben ezen a találkozón mutatkozott be a kerethez egy nappal korábban csatlakozott balszélső, Petrus Mirtill.

A norvégok egy emberelőnyös időszakra is építve ötgólosra hizlalták a különbséget (13-8), innen kettős emberelőnyben is játszva, a kapuba csereként érkezett Janurik Kinga hárításaival sikerült a szünetre 13-11-ig közelíteni úgy, hogy a rivális a 22. perc után nem talált be – számolt be az MTI.

(Vámos Petra; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

A fordulást követően is az északiaké volt az első két gól, majd gyors egymásutánban két hétméterest és egy emberelőnyt is kaptak (17-13). Janurik továbbra is remekelt, ahogy a túloldalon Lunde is fontos szituációkban védett. Visszaállt az ötgólos különbség (19-14), szólt is a magyar drukkerektől a harcra buzdító felhívás. A küzdőszellem megvolt, támadásban azonban becsúsztak hibák, amely a norvégok akcióiról nem volt elmondható, 43 perc elteltével, 21-15-ös vezetésüknél újból időt kért Golovin.

(Kuczora Csenge; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

A 48. percben ennek ellenére 24-16 állt az eredményjelzőn, több volt a hiba, a pontatlanság, az esélyesebb és a kiélezett végjátékokban tapasztaltabb norvégok pedig magabiztos előnyüket tovább tudták növelni a záró tíz percbe lépve (26-17). A hajrában azért küzdött a fáradni látszó magyar válogatott, hogy tíz gólon belül maradjon az olimpiai bajnokhoz képest, ekkor is minden labdáért megküzdöttek a játékosok, végül a címvédő nyolc találattal bizonyult jobbnak.

(Janurik Kinga; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

Janurik tíz, Böde-Bíró egy, a túloldalon a meccs legjobbjának megválasztott Lunde 11, a szintén ex-győri Silje Solberg két lövést fogott. A skandináv gárdában a Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO játékosai közül Emilie Hovden öt, Kari Brattset két gólt szerzett, míg Kristine Breistöl nem talált be.

A két válogatott 89. egymás elleni mérkőzésén 50 magyar siker és három döntetlen mellett összesen 36., sorozatban 11. alkalommal született norvég diadal.

A magyar válogatott a négy közé jutással biztosította helyét a jövő évi német-holland közös rendezésű világbajnokságra, így selejtező nélkül ott lesz a B csoportban, amelynek a hollandiai ‘s-Hertogenbosch ad majd otthont.

Golovin: ritkán játszunk ilyen sebességű ellenféllel

Golovin Vlagyimir szerint a társházigazda magyar női válogatott ritkán játszik olyan tempóban kézilabdázó riválissal, mint a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű Európa-bajnokság döntőjébe jutott norvég csapat.

A szövetségi kapitány a címvédő és olimpiai bajnok skandinávok ellen 30-22-re elvesztett pénteki bécsi elődöntőt követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nem kezdtek jól, nem sikerültek hátul a megállító ütközéseik, ennek okát abban látja, hogy ritkán játszanak olyan tempóban kézilabdázó, olyan gyors döntéseket hozó riválissal, mint a norvég.

(Golovin Vlagyimir; fotó: MTI / Tóth Zsombor)

Úgy látta, voltak elkapkodott lövéseik is. A játékrész második felére a támadó- és védőjátékuk is javult meglátása szerint, „úgy nézett ki, hogy visszajöttünk a meccsbe”.

„A második félidő elején ugyanúgy nem tudtuk megtalálni a ritmust”

– mondta, kiemelve a korábban Győrben is védő sportági legenda, Katrine Lunde teljesítményét a norvég kapuban. –

„Ekkor kicsit úgy éreztem, hogy elment az önbizalmunk.”

Kitért rá, mikor már nagy volt a különbség, elkezdtek gondolkozni a vasárnapi találkozóról.

„Ekkor olyan összeállításban játszottunk, amit még nem próbáltunk ezen a világversenyen, vagy talán soha. Most tudjuk, hogy a jobbik csapat most győzött, ugyanakkor biztos, hogy ebből a mérkőzésből is sok tapasztalatot szereztünk a következő időszakra”

– hangsúlyozta a szövetségi kapitány.

Thorir Hergeirsson, a skandináv csapatot 2009 óta irányító és a torna után búcsúzó szövetségi kapitánya egy nappal korábbi nyilatkozatára visszautalva a magyar válogatott fejlődését méltatta.

„Talán hiányzott nekik a tapasztalat egy ilyen jellegű mérkőzésről, az elődöntőről, ugyanakkor végig küzdöttek”

– fogalmazott a norvégok szövetségi kapitánya, aki szerint együttese remekül küzdött az első 15-20 percben, ezt követően viszont a harcos magyar csapat két gólra felzárkózott.

„A második félidőre visszatértünk a saját védekezésünkhöz, amelyben felkészültünk a kiváló magyar támadókra. Katrine Lunde kiemelkedően védett a második félidőben, ez az oka annak, hogy ott vagyunk a döntőben. A támadójátékunk hullámzó volt, ennek pedig az oka az, hogy újraépülőben van a csapat a következő olimpiára”

– értékelt az izlandi szakember.

Klujber: remélem, pozitívak maradunk, mert még mindig van esélyünk érmet szerezni

A jobbátlövő Klujber Katrin szerint a magyar válogatottnak a norvégoktól elszenvedett elődöntős vereség ellenére pozitívnak kell maradnia, hiszen változatlanul van esélye érmet szerezni a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon.

Klujber – aki a csapat legeredményesebbjeként öt gólt dobott a 30-22-re elvesztett pénteki bécsi elődöntőben – úgy vélte, az első félidőben a védekezésüknek köszönhetően tudták tartani a lépést a címvédő és ötkarikás aranyérmes skandinávokkal.

„Csapatként működtünk megint, mindig erőt tudtunk meríteni. Aztán amikor a támadásokban hibáztunk, akkor megint kicsit leültünk. Nagyon-nagyon hullámzó volt a játék, és tényleg volt esély, hogy visszajöjjünk a meccsbe. Igazából futottunk végig az eredmény után, a végén pedig, amikor nagyjából eldőlt a csata, akkor szerintem jól csinálta a kapitány, hogy majdnem mindenkit pályára küldött, hogy maradjunk energiánk a következő mérkőzésre”

– tekintett előre Klujber a vasárnapi bronzmérkőzésre, amelyen a francia-dán elődöntő vesztesével találkoznak a bécsi Stadthalléban.

Mint mondta, a norvégok ellen volt, ami egy ideig működött, aztán pedig nem.

„Ideges vagyok, nem csalódott: nem ilyen mérkőzésre számítottunk, nem ezt beszéltük meg. Azt érzem, hogy támadásban voltak például Katrine Lunde ellen is olyan érthetetlen mozdulatok, lövések, amik nem voltak okos döntések”

– utalt a találkozót 11 védéssel záró klasszis kapusra Klujber. Szerinte a tornán mutatott formájuk alapján lehetett volna szorosabb az elődöntő.

„Így alakult, nem sikerült. A hibákból le kell vonni a következtetéseket és a következő mérkőzésre fókuszálni. Nagyon remélem, hogy pozitívak maradunk, mert még mindig van esélyünk érmet szerezni”

– hangsúlyozta a góllövőlistát 51 találatával vezető Klujber, akinek jó esélye van a gólkirálynői címre, mivel hozzá legközelebb a még pályára lépők közül a norvég csapattal vasárnap döntőt játszó, a tavalyi év legjobb játékosának választott, az elődöntőben hétszer eredményes Henny Reistad áll 42 találattal.

Ezen a találkozón mutatkozott be a kerethez egy nappal korábban csatlakozott balszélső, Petrus Mirtill, aki bevallotta: nagy volt benne a drukk.

„Nagyon nagy megtiszteltetés, hogy itt lehetek, és nagyon örülök ennek a lehetőségnek, még úgy is, hogy azért nyilván ez balszerencse, hogy betegség miatt kerültem ide”

– mondta a Kácsor Grétát váltó balszélső.

A norvég válogatott második félidei ellépését a sorozatterhelésnek tudta be: a társai már nyolcadik mérkőzésüket játszották a november 28-án kezdődött kontinenstornán.

„Ilyenkor kijön egy picit a fáradtság, de szerintem nagyon nagyot küzdöttünk ma.”

Arra a kérdésre, hogy a vereséggel együtt tudnak-e örülni annak, hogy 12 év után ismét Eb-elődöntőt játszott a válogatott, azt válaszolta:

„Természetesen, ez tényleg nagy álma volt a csapatnak, és nagyon sok évbe telt, hogy összejöjjön. Örülök, hogy én is részese lehetek most ennek”

– fogalmazott Petrus.

A története ötödik Eb-bronzmérkőzésére készülő magyar válogatott vasárnap 15.15-kor az esti francia-dán találkozó vesztesével játszik az osztrák fővárosban.

A mérkőzés összefoglalója:

Eredmény, elődöntő:

Norvégia-Magyarország 30-22 (13-11)
Bécs, Wiener Stadthalle, 8017 néző, v.: Álvarez Mata, Bustamante López (spanyolok)

Magyarország: Böde-Bíró – Győri-Lukács 4, Klujber 5, Vámos 1, Füzi-Tóvizi, Kuczora 3, Szöllősi-Schatzl, cserék: Papp, Simon 4, Bordás, Petrus, Janurik (kapus), Tóth N. 3, Juhász 2

a norvég gólszerzők: Reistad 7, R. Deila 5, Hovden 5, Aardahl 4, Skogrand 3, Brattset 2, Sa. Solberg 2, Herrem 2

lövések/gólok: 45/30, illetve 44/22
gólok hétméteresből: 3/3, illetve 4/4
kiállítások: 10, illetve 8 perc

További eredmények:

A második elődöntő eredménye:
Dánia-Franciaország 24-22 (13-11)

A mérkőzés összefoglalója:

az ötödik helyért:
Svédország-Hollandia 33-32 (15-15)

A mérkőzés összefoglalója:

Vasárnap játsszák:

a 3. helyért:
Magyarország-Franciaország 15.15

döntő:
Norvégia-Dánia 18.00

fotó: MTI / Tóth Zsombor