A magyar női kézilabda-válogatott 29-19-re legyőzte Észak-Macedóniát a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, hétfőn, így csoportelsőként, a maximális két ponttal lép tovább a középdöntőbe.
A nemzeti csapat már biztos csoportelsősége tudatában, kényelmes helyzetből várhatta utolsó találkozóját az A csoportban. Két nappal korábban a svédek elleni csoportrangadót a válogatott kulcsemberei szinte végigjátszották, Golovin Vlagyimir előtt adott volt a lehetőség, hogy ezúttal lehetőséget kapjanak a kevesebb játékidőt kapott kerettagok is. A meccsre nevezettek közül ezúttal a balátlövő Kácsor Gréta és a kapus Böde-Bíró Blanka maradt ki, helyükre – a kontinensviadalon először – Csíkos Lucát és Janurik Kingát nevezte a szakmai stáb.
Döcögősen, sok hibával indult a találkozó, kihagyott helyzetek, rossz passzok jellemezték mindkét együttes játékát, az első tíz perc után 4-4 volt az állás. Füzi-Tóvizi Petra megszerezte a nemzeti csapat első gólját beálló posztról a tornán, Szemerey Zsófi hétméterest hárított, egy emberhátrányt lőtt és kapott gól nélkül hozott le a magyar válogatott, amely húsz perc elteltével kezdett éledezni. Jól azonban még ekkor sem játszott, sorra a kapufán csattantak a lövések vagy éppen az északmacedón hálóőrök valamelyikében akadtak el, így egygólos vezetéssel vonulhatott szünetre a társrendező – számolt be az MTI.
(Tóth Nikolett; fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)
A két csapat ötgólosnál szorosabb találkozót nem játszott még egymással. Hogy ez ezúttal is így legyen, azt a második játékrész első hét és fél percében alapozta meg a magasabb sebességi fokozatra kapcsoló magyar válogatott: 5-0-val abszolválta ezt az időszakot, ekkor jött meg igazán a közönség hangja is. A meccshangulat lendületben tartotta a csapatot is, a 45. percben kialakult a tízgólos különség (23-13). Az utolsó negyedórában már csak a győzelem mértéke volt kérdéses, végül épp tízgólos sikerrel fejezte be a csoportkört a magyar csapat, amelyben a 19 éves Csíkos megszerezte első gólját felnőtt világversenyen.
Szemerey 11, a csereként beállt Janurik Kinga nyolc védéssel zárt. A Szombathelyi KKA északmacedón beállója, Ivana Djatevszka háromszor volt eredményes. Legeredményesebb honfitársa Szara Risztovszka volt hat góllal.
(Márton Gréta; fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)
Ez volt a két csapat kilencedik egymás elleni összecsapása, a magyar válogatott mérlege változatlanul hibátlan. Sikere a középdöntőre nézve azt jelenti, hogy az esti svéd-török összecsapás kimenetelétől függetlenül két pontot visz a középdöntőbe, ahová az északmacedónok nem jutottak be.
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány olimpiai hatodik helyezett együttese csütörtökön Törökországot 30-24-re, szombaton Svédországot 32-25-re győzte le a debreceni Főnix Arénában. A középdöntő során ugyanitt lép pályára csütörtökön, pénteken, vasárnap és jövő kedden.
Golovin: könnyen akartuk lejátszani a meccset
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány szerint a magyar női kézilabda-válogatott azért csak 11-10-re vezetett a szünetben Észak-Macedónia ellen a részben debreceni rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, mert könnyen akarta lejátszani a hétfői mérkőzést.
(Golovin_Vlagyimir; fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)
„Az első félidőben tudtuk, hogy nem sok jelentősége van ennek a meccsnek, könnyen akartuk lejátszani, hogy ne pazaroljunk sok energiát. De azt az egyet elfelejtettük, hogy az Európa-bajnokságon mindegy, ki az ellenfél, az megpróbálja a maximumot nyújtani, és amikor mi nem a saját játékunkat nyújtjuk, akkor ez történik”
– nyilatkozta az MTI-nek a szakvezető.
Golovin a végül 29-19-re megnyert meccs után arra utalt, hogy együttese már a második fordulóban biztosította csoportelsőségét és középdöntőbe jutását, hiszen csütörtökön Törökországot 30-24-re, szombaton Svédországot 32-25-re legyőzte.
Hozzátette, ha nem a saját tempójukban kézilabdáznak, akkor nem működik megfelelően a játékuk. Mint kifejtette, a védekezésben nagyon sokat kell lábbal dolgozni, ha ezt jó tempóban teszik, akkor működik a lerohanás és a támadás is. Felidézte: a kapufák és az elkapkodott lövések miatt az első félidőben 15 lövést rontottak, a másodikban viszont csak négyet.
A szünetben megbeszélték, mi a probléma, miken kell változtatni, és a játékosok betartottak ezeket, ami látszott is a teljesítményükön, a második felvonásban mutatott játékukon.
Golovin leszögezte: a kedd kézilabdamentes nap lesz a kerettagok számára. A B csoportban matematikailag még bármi történhet, de a szakmai stáb úgy készül, hogy csütörtökön Montenegró ellen kezdik meg szereplésüket a debreceni középdöntő-csoportban a magyarok.
„Jön a következő mérkőzés, de a lányok most próbáljanak kikapcsolódni. Délelőtt lesz egy rehabilitációs jellegű konditermi edzés. Utána kimegyünk a városba, sétálunk, megnézzük a karácsonyi vásárt. Szerdán persze már a következő ellenféllel foglalkozunk”
– magyarázta.
Mint kifejtette, egy évvel ezelőtt a világbajnokságon találkoztak legutóbb Montenegróval – akkor 24-18-ra kikaptak -, amelynek azóta új kapitánya van az Alba Fehérvár vezetőedzője, Suzana Lazovic személyében, mégsem hiszi, hogy mást nyújtanának, mint tavaly.
„Sok mindent már tudunk róluk, itt is megnéztük a mérkőzéseiket a szakmai stábbal”
– fűzte hozzá.
A csütörtöki játéknapot követően pénteken – Lengyelország ellen -, vasárnap és jövő kedden – a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaország ellen – lép pályára a magyar együttes a középdöntőben a Főnix Arénában.
Vámos: amikor kell, tudunk magunkon kapcsolni egyet
Vámos Petra szerint a részben hazai Európa-bajnokságon középdöntős magyar női kézilabda-válogatott nagyot fejlődött abban, hogy amikor kell, képes „kapcsolni magán” egy fokozatot.
A társházigazda a csoportkörben, Debrecenben csütörtökön Törökország ellen 30-24-re, szombaton Svédország ellen 32-25-re, hétfőn Észak-Macedónia ellen – 11-10-es első félidő után – 29-19-re nyert, így csoportelsőként, a maximális két ponttal jutott tovább az ugyancsak debreceni középdöntőbe.
Vámos Petra szerint az északmacedónok elleni találkozó éppen a svédekkel szemben megnyert csoportrangadó miatt indult nehezen, két nappal korábban ugyanis minden energiájukat mozgósították. Bár tudták, hogy ez a találkozó más szempontból lesz nehéz, akik sok időt töltöttek a pályán szombaton – saját magát is beleértve -, ezúttal nagyon sok hibával játszottak.
„Hiába alakítottunk ki helyzeteket, nem sikerült belőle gólt szereznünk. A második félidőre úgy mentünk ki, hogy döntsük el ezt a találkozót, és ne kelljen izgulni, ezt meg is tettük. Ebből a mérkőzésből csak ezt kell kiragadni”
– nyilatkozta az MTI-nek a francia bajnok Metz HB irányítója.
Bár a szünetben 11-10 volt az állás, a második félidőben 15 perc alatt 12-3-as sorozatot produkált a csapat. Vámos úgy fogalmazott: az volt a minimális különbség a két félidő között, hogy egyszerűen „agyban nem voltunk ott” az elsőben.
„Úgy voltunk vele, hogy tudjuk le ezt a mérkőzést, legyen meg a két pont és utána mehetünk tovább. Azonban az északmacedón csapat megmutatta, hogy ha mi félgőzzel mozgunk, akkor lehet probléma”
– magyarázta.
Elárulta: a szünetben arról beszéltek az öltözőben, hogy hiányzik a tűz, ezért mindenkinek „kapcsolnia kell magán” egy fokozatot, és akkor ez egy sima találkozó lesz.
„Azért vagyok büszke a csapatra, mert szerintem ebben sokat fejlődtünk, és amikor kell, akkor tudunk magunkon kapcsolni egyet. A nulláról elkezdtünk megint magas szinten dolgozni, ilyenkor közé tudjuk rakni azt a különbséget, amivel megnyerjük a meccset”
– szögezte le.
Vámos hangsúlyozta, a keddi és a szerdai mérkőzésmentes napon megpróbálják – amennyire lehet – az energiaraktáraikat ismét feltölteni, hiszen nem lesz egyszerű, hogy csütörtökön és pénteken is nagyon komoly ellenfelekkel kell játszaniuk. A keddi egy könnyebb nap lesz számukra, amikor inkább a regeneráció lesz a középpontban, míg szerdán labdás edzésük is lesz, és „ezerrel” készülnek a következő ellenfelükre.
Az egyelőre nem biztos, csak valószínű, hogy csütörtökön Montenegró lesz a magyarok ellenfele. Az már nem változhat meg, hogy pénteken Lengyelországgal, jövő kedden pedig a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaországgal találkoznak.
A százszázalékos mérleggel zárult csoportkör kapcsán Vámos megjegyezte: álomszerű kezdés volt részükről, főleg a svédek legyőzése miatt, de ezt a helyén tudják kezelni, és szeretnének lépésről lépésre haladni.
„Azt érzem, igyekszünk tudatosan haladni a céljaink felé, és remélem, ez ugyanilyen tendenciát fog mutatni a következő napokban, illetve mérkőzéseken”
– vélekedett az irányító.
Első gólját szerezte felnőtt világversenyen a 19 éves balátlövő, Csíkos Luca, aki az MTI-nek elárulta: nagyon izgatott volt, várta, hogy először pályára léphessen a kontinensviadalon.
„Az első félidőben nagyon izgultam, mert nem gondoltam, hogy ilyen hamar pályára fogok kerülni. Úgy érzem, nagyon sok lehetőséget kaptam most, és talán a második félidőben már sikerült is kamatoztatnom ezt, hiszen egy góllal hozzájárultam a mérkőzéshez, és ennek is nagyon örülök”
– emelte ki a Vác játékosa.
Hozzátette: személy szerint neki is nagy megkönnyebbülést, felszabadult érzést jelent, hogy már túlesett a tűzkeresztségen, a csapatnak pedig az jelent nagy pluszt, hogy hibátlan teljesítménnyel jutott tovább a csoportkörből. Bízik benne, hogy hasonlóan jól fognak teljesíteni a középdöntőben is.
„Fogunk kapni pihenőt, de a taktikai edzés nem maradhat el, szóval ugyanúgy készülünk, mint eddig, de most egy kis szusszanás is lesz a csapatnak. Mindenki családozik akár, vagy egy kicsit kikapcsolódik, ahogy tud, és aztán folytatjuk, megyünk tovább”
– tekintett a következő napokra Csíkos Luca.
A mérkőzés összefoglalója:
Fölényes svéd siker és továbbjutás
A svéd válogatott könnyedén, 47-19-re nyert Törökország ellen a részben debreceni rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, hétfőn, így a társházigazda magyar csapat mögött másodikként lépett tovább négyeséből.
A mérkőzés összefoglalója:
Eredmények, csoportkör, 3. (utolsó) forduló:
A csoport (Debrecen):
Magyarország – Észak-Macedónia 29-19 (11-10)
Debrecen, 3409 néző, v.: Hansen, Jensen (dánok)
Magyarország: Szemerey – Faluvégi 4, Klujber 3, Vámos 1, Füzi-Tóvizi 1, Kuczora 3, Márton 3, cserék: Papp, Csíkos 1, Simon 3, Bordás, Tóth N. 1, Szöllősi-Schatzl 6, Győri-Lukács 3, Pásztor, Janurik
lövések/gólok: 48/29, illetve 45/19
gólok hétméteresből: 4/1, illetve 5/3
kiállítások: 8, illetve 10 perc
További eredmény:
Svédország-Törökország 47-19 (25-12)
AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE | M | Gy | D | V | L–K | Gk | P |
1. MAGYARORSZÁG | 3 | 3 | – | – | 91–68 | +23 | 6 |
2. Svédország | 3 | 2 | – | 1 | 100–69 | +31 | 4 |
3. Észak-Macedónia | 3 | – | 1 | 2 | 62–82 | –20 | 1 |
4. Törökország | 3 | – | 1 | 2 | 68–102 | –34 | 1 |
C csoport (Bázel):
Franciaország-Portugália 28-16 (16-8)
Lengyelország-Spanyolország 26-23 (14-12)
A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYEM
1. Franciaország 3 3 – – 87–60 +27 6
2. Lengyelország 3 2 – 1 70–79 –9 4
3. Spanyolország 3 1 – 2 75–74 +1 2
4. Portugália 3 – – 3 61–80 –19 0
E csoport (Innsbruck):
Norvégia-Szlovákia 38-15 (20-8)
Szlovénia-Ausztria 25-24 (13-13)
AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE | M | Gy | D | V | L–K | Gk | P |
1. Norvégia | 3 | 3 | – | – | 109–65 | +44 | 6 |
2. Szlovénia | 3 | 2 | – | 1 | 88–81 | +7 | 4 |
3. Ausztria | 3 | 1 | – | 2 | 85–87 | –2 | 2 |
4. Szlovákia | 3 | – | – | 3 | 63–112 | –49 | 0 |
A csoportok első két helyezettje jutott tovább a csütörtökön kezdődő középdöntőbe.
fotó: MTI/Czeglédi Zsolt