Emlékérmét bocsát ki az MNB a labdarúgó Eb tiszteletére

A Magyar Nemzeti Bank „XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság” megnevezéssel 10 000 forintos címletű ezüst és 2000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki egy hónappal az első Budapesten megrendezendő Európa-bajnoki mérkőzés előtt. Az emlékérméket Bohus Áron iparművész tervezte.

Az MNB hivatalos honlapjának közlése szerint 2021 júniusában 16. alkalommal rendezik meg az európai labdarúgás és egyben az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség) legfontosabb eseményét, a Labdarúgó-Európa-bajnokságot, az UEFA EURO2020-t, amely sok szempontból kivételes esemény lesz. Az Eb 1960-ban induló története során most először 11 európai város – köztük Budapest – ad otthont a mérkőzéseknek, ezzel is az európai összefogásra, együttműködésre helyezve a hangsúlyt.

A 11 házigazda helyszín közül 7 városban és 6 országban ezelőtt sohasem rendeztek Európa-bajnoki mérkőzést. Budapest június 15-én debütál rendező városként. A XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság magyarországi társhelyszíne a Puskás Aréna, ahol három csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt vívnak a csapatok. Az Eb-re sorozatban másodszor kijutott magyar válogatott így két csoportmeccset is hazai pályán, hazai közönség előtt játszik.

A koronavírus-járvány miatt az UEFA 2021-re halasztotta az eredetileg az első Európa-bajnokság 60. évfordulójára tervezett kontinensviadalt, amihez hasonlóra még nem volt példa az Eb-k történetében.

Az MNB „XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság” megnevezéssel 10 000 Ft névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki egy hónappal az első Budapesten megrendezendő Európa-bajnoki mérkőzés előtt. Az emlékérmék elsődleges szerepe az értékközvetítés és a figyelemfelhívás, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.

Az ezüst és a színesfém változatokat azonos éremképpel bocsátják ki, csak értékjelzésükben térnek el. Az emlékérméket Bohus Áron iparművész tervezte, amelyek képi megjelenésében az Európa-bajnokság magyar vonatkozásai dominálnak.

Az előoldal központi motívuma Budapestnek, mint az UEFA EURO 2020 Labdarúgó-Európa-bajnokság egyik rendező városának a hivatalos emblémája. Az érme szélén futó köriratban az óramutató járásával megegyezően haladva, betűrend szerinti sorrendben – a rendezés jogát eredetileg elnyert további 11 város neve – „AMSZTERDAM BAKU BILBAO BUKAREST DUBLIN GLASGOW KOPPENHÁGA LONDON MÜNCHEN RÓMA SZENTPÉTERVÁR” – olvasható. Az előlapon helyezték el a törvényes fizetőeszközök kötelező éremképi elemeit. Az embléma ábrázolása feletti két sorban a mikroírásos biztonsági elemet is tartalmazó „BP.” verdejel és a „2021” verési évszám, valamint a „MAGYARORSZÁG” felirat, az embléma ábrázolása alatti két sorban a „10 000”, illetve a „2000” értékjelzés, valamint a „FORINT” felirat olvasható. A verdejelben legalább tízszeres nagyítás esetén látható, a verdejel adott betűjével megegyező betűket ábrázoló mikroírás az emlékérmék hamisítás elleni védelmét segíti.

A „XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság” emlékérmék előlapja

Az emlékérmék hátoldalán az Eb budapesti mérkőzéseinek helyet adó Puskás Aréna realisztikus ábrázolása látható a háttérben egy futball-labda mintázatával. A Puskás Aréna Közép-Európa legnagyobb befogadóképességű, legkorszerűbb multifunkcionális élményarénája, a nemzeti labdarúgó-válogatott otthona az egykori Népstadion helyén épült, felavatására 2019. november 15-én került sor. Az új stadion megidézi a régi épületet, hiszen a karakteres pilonok és az azokat borító betonrácsok az új stadionban is megjelennek, a jellegzetes régi toronyépület új funkciót kapott az épület főbejárataként. A stadion ábrázolása az emlékérmén ezeket a jellegzetességeket is megragadja. A hátoldal felső részén, középen az UEFA EURO 2020 Labdarúgó-Európa-bajnokság hivatalos emblémája látható, alatta, két sorban a „XVI. LABDARÚGÓ”, valamint az „EURÓPA-BAJNOKSÁG”, a stadionábrázolás alatt a „PUSKÁS ARÉNA” felirat olvasható. Az emlékérme szélén, jobb oldalon, fent az Európai Labdarúgó-szövetség védjegye – „© UEFA TM” –, bal oldalon, lent az emlékérmét tervező Bohus Áron iparművész mesterjegye látható.

A „XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság” emlékérmék hátlapja

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, szélük recézett. A 10 000 forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A 2000 forintos címletű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 30,80 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 5000-5000 darab készíthető.

Az emlékpénzek értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „XVI. UEFA Labdarúgó-Európa-bajnokság” ezüst emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém emlékpénz egy évig névértéken vásárolható meg a kibocsátást követő első munkanaptól, 2021. május 17-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt.-nél.