Erdély Csanád triplázott, parádés győzelem a nyitányon

A magyar jégkorong-válogatott remek, fegyelmezett játékkal 5-1-re legyőzte a dél-koreai csapatot a ljubljanai divízió I/A világbajnokság keddi nyitómérkőzésén.

A két csapat örökmérlegében jobbak a magyarok, ám az utolsó két vb-mérkőzésen, valamint a múlt csütörtöki, budapesti felkészülési összecsapáson a dél-koreaiak nyertek. Csaknem 800 magyar szurkoló látogatott el a szlovén fővárosba, és biztosított jó hangulatot. A dél-koreai együttesnek tizennégyen drukkoltak – számolt be a helyszínről az MTI.

A kapuban Rajna Miklós kezdett, és eleinte kevés dolga volt, mert főleg a magyarok birtokolták a korongot. A 7. percben Fejes Nándor távoli lövése megpattant egy védőn, így a honosított Matt Dalton nem védhetett. A védőnek ez volt az első találata a válogatottban. Bő másfél perc múlva egy kavarodást a szintén csíkszeredai születésű Sofron István zárt le góllal. Jól támadott le a Simpson-csapat, csírájában fojtott el minden kezdeményezést, és további komoly helyzetei voltak. A szünet előtt Kang Jun lopott korongot, de kiugrása után Rajna védett.

A második harmad is magyar góllal indult, Erdély Csanád első kísérlete még a kapuvason csattant, a kipattanót pedig éles szögből bevágta. Négy perc múlva – emberelőnyben – a 30. születésnapját ünneplő Hári János hozta kihagyhatatlan helyzetbe társát, aki kapáslövéssel mattolta Daltont. Négy-négy elleni játékban a meccs derekán ismét Erdély villant, így 7 perc 6 másodperc alatt ütött mesterhármast. A Fehérvár csatára először triplázott a nemzeti együttesben. A válogatottban ezt megelőzően utoljára Hári lőtt három gólt, 2020. február 6-án az észtek elleni nottinghami olimpiai selejtezőben.

Nem tört meg a lendület, Magosi Bálint próbálkozása a kapuvasat érintette. Emberelőnyben büntetőhöz jutott Korea, ám An Csin Huj a kapuvasat találta el.

A folytatásban is nagy kedvvel játszott a magyar válogatott, a riválisnak fellángolásai voltak. Az 51. percben Rajna helyett a kapuvas mentett, de a kapus eszén sem tudtak túljárni. Erdély ütőjében maradt a negyedik gólja, emberhátrányos szólóját védte Dalton. Rajna végül 19 védéssel zárt, mert 2 perc 11 másodperccel a vége előtt Kim Szang Vuk bevette a kapuját.

A mostani győzelem azt jelenti, hogy a magyar csapat kedvező helyzetbe került a feljutást jelentő első két hely megszerzéséért folyó küzdelemben. A torna fő esélyese a házigazda Szlovénia, amellyel pénteken mérkőzik meg a Simpson-alakulat, míg vasárnap a 14 székellyel és hat honosítottal felálló román csapattal találkozik.

Sean Simpson elmondta, hogy nagyon jó mérkőzésen vannak túl, de ez csak az első felvonás volt a vb-n.

Remek volt a kezdés, tanultunk a múltkori egymás elleni meccsből, sokat elemeztünk, videóztunk. Nagyon motiváltak voltunk, a kapusuk előtt sokszor takartuk a kilátást, a védelmünk és a kapusteljesítmény is jó volt. Folytatni kell a munkát, szerdán sem lesz könnyű, oda kell figyelni végig. Most kicsit pihenünk, mert a litvánok ellen is hasonló játékra van szükség

– mondta a szövetségi kapitány.

Fejes Nándor kiemelte, mindig jó érzés gólt szerezni, és most nagyon örül annak, hogy a válogatottban is betalált.

Fontos volt, hogy jól kezdjünk, és ez most össze is jött. Ugyanígy kell tovább pörögni, és akkor tényleg elérhetjük a célunkat

– fogalmazott a védő.

Sofron István kiemelte, hogy ez a győzelem igazi csapatmunka volt.

Hatalmas lépcsőfokot léptünk, hogy legyőztük a dél-koreaiakat. Összeszedetten játszottunk szinte végig, irányítottunk. Köszönjük a szurkolóknak, hogy ilyen sokat eljöttek

– tette hozzá a csatár.

Rajna Miklós szerint igyekeztek betartani minden edzői kérést, ami „javarészt sikerült is”.

Jól védekeztek előttem a társak és elöl is hatékonyak voltunk, így jól kezdtük a vb-t. De messze még a vége, a folytatásban is így kell figyelni!

– nyilatkozta az újpesti kapus.

A kedd esti összecsapáson a litván gárda – a magyarok szerdai ellenfele – jól tartotta magát a toronymagas esélyes hazaiakkal szemben. A litvánok kapusa, a svéd élvonalban védő Mantas Armalis remekelt, a 14. percben azonban vezetést szereztek a hazaiak, akiknél a második harmad elején a Fehérváron légiós Anze Kuralt is eredményes volt. A szlovénok már 4-0-ra is elhúztak, a vége aztán 4-2 lett.

A siker nemcsak a jó rajt miatt volt fontos, hanem azért is, mert az ázsiai együttes az egyik fő rivális a feljutásért zajló küzdelemben.

Remekül kezdtek a magyarok, a 8. percben már 2-0-ra vezettek, majd Erdély Csanád ütött mesterhármast a második harmadban bő hét perc alatt. A rivális erejéből csak szépítésre futotta a záró felvonásban.

Sean Simpson szövetségi kapitány csapata szerdán a divízió I/B-ből besorolt litván válogatottal találkozik.

Eredmény:
Magyarország-Koreai Köztársaság 5-1 (2-0, 3-0, 0-1)
gól: Fejes (7.), Sofron (8.), Erdély (24., 28., 31.), illetve Kim Sz. (58.)

A nap másik mérkőzésén:
Szlovénia-Litvánia 4-2 (1-0, 2-0, 1-2)
gól: Verlic (14.), Kuralt (22.), Tomazevic (30.), Maver (53.), illetve Bendzius (56.), Krakauskas (60.)

Május 8., 19:00 Szlovénia–Dél-Korea

A divízió 1/A mezőnyéből az első két helyezett jut fel a világelitbe, az utolsóként végző csapat kiesik a divízió 1/B-osztályba.

fotók: Vörös Dávid/MJSZ.