Fantomtámadás az elnök ellen

Harminc kérdőjel magasodott az evezősszövetség újraválasztott elnöke előtt. Pető Tibor jobban örült volna a nyílt párharcnak, ehelyett fantomtámadással találta szembe magát.

Kihívó nélkül, egyedüli jelöltként mérettette meg magát a Magyar Evezős Szövetség (MESZ) tisztújító közgyűlésén a kétszeres világbajnok és olimpiai ötödik helyezett Pető Tibor, így borítékolni lehetett, hogy a 2017-ben megválasztott elnököt megerősíti tisztségében a sportág „parlamentje.” – írta az SzPress Sporthírszolgálat. Így is történt, de a titkos szavazás végén a 39 esztendős sportvezetőnek azzal kellett szembesülnie, hogy nem kis meglepetésére csak 33-an álltak ki mellette, ezzel szemben 30-an tartózkodtak az egyértelmű igen, illetve nem kinyilvánításától.

Sokkal jobban örültem volna annak, ha kihívóm akad, aki lobbizásra, az erők tömörítésére, majd nyílt csatára késztet, ehelyett azonban egy fantomtámadással találtam szembe magamat. Amelynek sem a „hadvezére” sem a „katonái” nem fedték fel a kilétüket. Jó lett volna megismerni legalább egy tartózkodó küldött véleményét, de mivel senkisem emelkedett szólásra, a kritikákra sem válaszolhattam. Az ilyen helyzet semmiképpen sem szolgálja a szövetség és a sportág ügyét” – szögezte le az SzPress Hírszolgálatnak nyilatkozó Pető Tibor, aki a mostani felhatalmazásával 2024-ig kormányozhatja az olimpiai sportág honi szövetségét.

Pető elismeri, hogy valójában a tartózkodás is a véleménynyilvánítás egyik formája, amiből arra kell következtetnie, hogy akadnak olyanok, akik elégedetlenek vele. Vagy szakmai, vagy emberi megfontolásból, ám az is lehet, hogy a soha nem titkolt politikai hovatartozása miatt.

Úgy érzem, hogy a burkolt kritikára munkával, az eddiginél is nagyobb odaadással kell megadnom a méltó választ, magam mellé állítva annak a tábornak minél több tagját is, akik most körmönfont támadást indítottak. A közgyűlés egyik tanulsága számomra az, hogy még többet kell foglalkoznom az egyesületekkel, a gondjaikkal és a terveikkel is. Tagadhatatlan, hogy a szakosztályok továbbra sincsenek rózsás helyzetben, noha a 2017-ben megszavazott 1 milliárd forintos kormányzati támogatásnak köszönhetően javítani tudtunk a létesítményeink állapotán, sporteszközöket szereztünk be, a klubok és a szövetség is valamivel jobb helyzetbe került. Büszkék lehetünk arra, hogy a felújított Velence-tói pályán sikerrel rendeztük meg a Masters Világbajnokságot, amelyről Jean-Christophe Rolland, a nemzetközi szövetség Magyarországra ellátogatott francia elnöke, a NOB tagja is nagy elismeréssel nyilatkozott.”

Pető Tibor nem tart attól, hogy az evezőssport érdekei sérülnének azok után, hogy a közeljövőben megkezdi működését a háromszoros olimpiai bajnok Kovács Katalin nevével fémjelzett kajak-kenu akadémia a Velencei-tónál. Azon a területen és vizeken, amelyek a Masters Világbajnokságnak is otthont adtak.

Annak ellenére, hogy az evezés a sport világában tekintélyesebb helyet foglal el a kajak-kenunál, idehaza merőben más a helyzet. Átütő sikereinek, olimpiai győzelmeinek köszönhetően a kajak-kenu fokokkal feljebb áll nálunk, evezősöknél, akik hozzájuk képest inkább vagyunk a vízisportok mostohagyerekei. Ennek ellenére biztos vagyok abban, hogy az érdekeinket és a céljainkat egyeztetve megfelelő együttműködést tudunk kialakítani. Ugyanakkor az is igaz, hogy amíg nem készül el a budapesti evezőspálya, a Velencei-tó számunkra nélkülözhetetlen bázis az ott működő agárdi klubbal együtt” – hangsúlyozta Pető Tibor, aki befejezésül a jövő feladatairól beszélt.

A következő években sokat kell dolgoznunk azért is, hogy az edzők lényegesen nagyobb anyagi elismerésben részesüljenek, számukra, és a versenyzők számára is elfogadható életpálya modell jelentsen biztonságot. Manapság egy edzőre 30, vagy annál is több versenyző esik, ez az arány semmiképpen sem rosszabbodhat, csak javulhat. Egyre nagyobb a szükségünk arra, hogy sportágfejlesztési programok elkészítésével újabb központi források nyíljanak meg a magyar evezőssport előtt, amelynek elismertségén sokat javítana, ha jövőre Tokióban egy vagy két egységgel képviseltethetnénk magunkat.” – hangsúlyozta a MESZ elnöke.

Szalay Péter (SzPress Sporthírszolgálat)

 

Fotó: ACNEWS és MES