Groenewegennel érkezhet az ausztrál WorldTeam!

Immár hivatalos: a Tour de Hongrie szervezői bejelentették, hogy 2022-ben is ott lesz a rajtnál a legerősebb ausztrál kerékpáros klub, a Team BikeExchange Jayco! A Procyclingstats értesülései szerint az ausztrál WorldTeam elhozza a Magyar Körversenyre „új” sprinterét, a négyszeres Tour de France-szakaszgyőztes  is!

A TdH szervezőinek csütörtöki közlése szerint a Team BikeExchange Jayco – még Mitchelton-Scott néven – 2020-ban szerepelt először a magyar Touron, s emlékezetesen alakult a premier. A csapat sprintere, az ausztrál Kaden Groves az első etapon második lett, s a Mitchelton-Scott sorának – többek között a rengeteget dolgozó Peák Barnának – köszönhetően Groves a harmadik etap (amelyen ismét második lett) után átvette az összetettben a vezetést. Két napon át viselhette a Tour de Hongrie sárga mezét, de a királyetapon is volt esélye az ausztrál sztárcsapatnak: a Magyar Körverseny legmagasabban rangsorolt indulója, az ausztrál Damien Howson indította el az első komoly támadást, s az élen kezdhette meg az utolsó kilométert, de a hajrában nem tudta felvenni a versenyt a parádésan szereplő Valter Attilával, s végül harmadik lett az összetett versenyben.

A Team BikeExchange tavaly is főszerepet játszott a magyar Touron, a királyetapon Damien Howson ezúttal senkit sem engedett maga elé, s a Kékesen aratott győzelmével az összetett versenyben is megszerezte az első helyet. Információink szerint a címvédő ezúttal nem jön el hozzánk, a tervek szerint csapata a Magyarországon rajtoló Giro d’Italián veti majd be.

(Fotó: GreenEdge Cycling)

Howson tavalyi győzelmében kulcsszerepet játszott a Team BikeExchange magyar légiósa, Peák Barnabás, aki a királyetapon rengeteget dolgozott a csapatkapitány győzelméért. Barna időközben klubot váltott, ebben az évben már a belga Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux színeiben teker, s ha igazak a hírek, ő is a Girón kap majd lehetőséget.

Hat távozó mellett nyolc új bringás érkezését jelentette be a Team BikeExchange, az újak között kétségkívül a holland Dylan Groenewegen a legnevesebb. A huszonnyolc esztendős szupersprinter pályafutása során már ötvenhat profi győzelmet jegyezhet, négyszer indult a Tour de France és egyszer a Giro d’Italia versenyén, ezek során összesen huszonkét alkalommal zárt a top10-ben a befutóknál, négyszer állhatott fel a Tour pódiumára az ünnepélyes eredményhirdetésnél. Nevét egy sajnálatos esemény kapcsán is felkapta a világsajtó: a 2020-as Lengyel Körverseny második szakaszának befutójánál honfitársa, Fabio Jakobsen bukását okozta. Jakobsen súlyos sérüléseket szenvedett, felépülése hónapokat vett igénybe, Groenewegen pedig hosszú eltiltást kapott, tavaly májusban versenyezhetett újra. Akkoriban volt rá esély, hogy a Magyar Körversenyen is láthassuk, de akkori csapata az utolsó pillanatokban úgy döntött, a Girón számít rá. Az idén a Tour de France lesz a fő versenye, így a magyarországi bemutatkozására is sor kerülhet…

A 2011-ben alapított ausztrál sztárcsapat, legsikeresebb versenyzői közé tartozik az ausztrál Michael Matthews, aki nyolc szakaszt nyert már a három legnagyobb körversenyen, a Tour de France-on, a Giro d’Italián és a Vuelta a Espanán, 2017-ben a Tour gyorsasági pontversenyén is első lett. A csapat legnagyobb csillaga Simon Yates, aki 2018-ban megnyerte a Vuelta a Espanát, emellett nyolc etapsikert jegyez a három nagy körversenyről, de a nagymenők közé tartozik a szlovén Luka Mezgec is, aki nyert már etapot az Olasz Körversenyen, s összesen tizenkilenc profi győzelemnél tart.

A 43. Tour de Hongrie versenyére 2022-ben május 11. és 15. között kerül sor, várhatóan huszonnégy csapat részvételével.