
Parádés vívással nyert aranyérmet Rabb Krisztián a szöuli kard Grand Prix-n! Világklasszisokat legyőzve állhatott a dobogó tetejére Somlai Béla tanítványa. Katona Renáta nyolcadik lett.
A hazai szövetség vasárnapi beszámolója szerint a Vasas 23 éves fiatalja, Somlai Béla tanítványa tekinthető jelen pillanatban a legjobb formában lévő magyar kardozónak! Ezt a szöuli Grand Prix-n pályafutása eddigi kiemelkedően legszebb egyéni eredményével, egy fényesen csillogó arannyal igazolta.
(fotó: Eva Pavía #BizziTeam / FIE)
Bátran nevezhetjük a tökéleteshez közelinek a vívását a fiatal magyarnak! A 64-ben a kanadai Arfát – ő búcsúztatta Áront Párizsban -, a következő körben a koreai Limet verte egészen simán, 15:8-ra, majd 15:7-re. A nyolcaddöntőben jött az első bravúr. Az olimpiai ezüstérmes, világranglista-harmadik tunéziai Fares Ferjaninak sem adott esélyt Kiki (15:9). Az éremért más tipusú feladat következett, de ezt is megoldotta. A fiatal koreai Hwang a hazai közönség bíztatása mellett már 12:8-ra vezetett ellene, de a magyar innen tudott fordítani 15:13-ra. Az éremmel már “karriercsúcsot” állított fel Rabb Krisztián, de ő nem elégedett meg ennyivel! Az elődöntőben a korábbi világelső, Szandro Bazadze volt az újabb rivális. A grúz ezúttal is mindent bevetett, de esélye sem volt a pompásan akciózó magyar ellen (15:10). A francia újhullám egyik jeles alakja, a világranglistán hatodik helyen álló, Jean-Philippe Patrice jelentette az utolsó akadályt – a legkeményebbet. Kiki 11:6-ra, és 14:12-re is vezetett, végül viszont 14:14-nél egyetlen találat döntött. A javunkra! Az ilyenkor kötelező videózás is igazolta, hogy Rabb kivédte Patrice közbevágását, majd riposztja talált! Ezzel élete első igazán nagy felnőtt, egyéni sikerét ünnepelhette – érthető örömmel.
Talán a vasárnapi ebéd közben zavartuk meg edzőjét, az itthonról szurkoló Somlai Bélát. De reméljük, ezért most nem bosszankodott…
(fotó: Eva Pavía #BizziTeam / FIE)
“Végignéztem hajnal óta Kiki valamennyi meccsét, ami néha nehéz pillanatokat okozott ilyen messziről… Der szerencsére minden szituációt megoldott, nagyon jól, sokszor akciódúsas vívott. Különösen a Bazadze elleni elődöntője tetszett. Jó ötlet volt az ázsiai edzőtábor, két koreainál is jobbnak bizonyult. Az igazság az, hogy nagyon vártuk már az egyéni kiugrást, úgy érzem, ez már rég benne volt Krisztiánban. Most egy határt átléptünk, haladunk tovább.”
– nyilatkozta a mester.
Az ifjú bajnokot az eredményhirdetés és a doppingvizsgálat között tudtuk elérni telefonon, a kint végig mellette “coach”-oló edző, Kósa Miklós segítségével.
“Természetesen nagyon boldog vagyok, jó formában éreztem magam az egész szezonban, de eddig nem akart összejönni az eredmény, most igen. Igyekeztem asszóról asszóra koncentrálni, és nem hagyni, hogy ‘elvigyen magával’ az a kellemes érzés, hogy megy a vívás. Az első felnőtt egyéni érmem mindjárt egy arany lett, remélem, nem ez lesz az utolsó. A mesteremnek üzenem, hogy elnézést kérek a döntőben a rövid támadásaim miatt, de lehet, hogy ez kellett ahhoz, hogy a végén ne vágjam ki korán magam, és egész a pást végéig kergettem a franciát. Innen, messziről is köszönök mindent, Béla bácsi!”
– nyilatkozta a magyar férfi kardvívás újabb nagy egyénisége, Rabb Krisztián.
(fotó: Eva Pavía #BizziTeam / FIE)
Szilágyi Áron visszatéréséről elöljáróban annyit: hajnali négykor is jó volt klasszisunkat újra a páston látni. A világ jelenlegi egyik legjobbjának, a francia Sebastian Patrice-nak megnehezítette a dolgát, 10:15 lett az asszójuk vége a 64 között, és ennél többet kilenc hónap kihagyás után badarság lenne várni háromszoros olimpiai bajnokunktól. További két magyar karorzónk egyaránt a 32 között búcsúzott. Gémesi Csanádnak feltétlenül jár a gratuláció, elvégre a koreai Park J. – ő a “kis” Park – legyőzése után az olimpiai bajnok, ugyancsak koreai Oh Szandzsuktól egyetlen tussal kapott ki. Szatmári András az amerikai Choi elleni sima siker után az olasz klasszistól, Curatolitól szenvedett 15:10-es vereséget.
A női versenyen a mieink közül Katona Renáta játszotta a főszerepet. A Vasas 30 esztendős vívójáról bátran kijelenthetjük: karrierje eddigi legjobbját nyújtja egyéniben! A magyar ranglistán a második helyen végzett, a világranglistán ezzel a mostani, nyolcadik helyével nagyjából a 25. pozícióba zárkózik, ilyen elől még sosem járt kairói csapat világbajnokunk. Ráadásul Boros György és Sárközi Gergely tanítványa kifejezetten jó vívással jutott el a szöuli GP negyeddöntőjéig. A koreai Joot 15:9-re verte, majd az olimpiai ezüstérmes francia klasszis, Sara Balzer ellen is jobbnak bizonyult 15:13-ra. Ez tán az eddigi legértékesebb egyéni skalpja Reninek! És jött a folytatás, a nyolcért az orosz Popova megszorítani sem tudta, 15:8 lett a vége. Kikihez hasonlóan első érmét szerezhette volna kardozónk, ám a nagyszerű napot kifogó, ugyancsak francia Sarah Noutcha ebben megakadályozta (8:15). Nyolcadik helyéhez így is gratulálunk neki és edzőpárosának!
Ugyancsak Noutcha gátolta meg a magyar negyeddöntőt. A 16 között ugyanis Szűcs Lucát győzte le. Luca addig a kínai Lin (15:10) és a német Eifler ellen (15:12) bizonyult jobbnak, ám ő sem találta a francia ellenszerét (9:15). Harmadik indulónk, Pusztai Liza a 32-ig jutott. A hongkongi Leunggal szembeni 15:14-es siker után a francia Clapier-tól kapott ki 15:10-re.
Eredmények. Férfi kard egyéni Grand Prix, Szöul, 198 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Szatmári-Choi (amerikai) 15:8, Gémesi-Park J. (koreai) 15:12, Rabb-Arfa (kanadai) 15:8, Szilágyi-S. Patrice (francia) 10:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Rabb-Lim (koreai) 15:7, Szatmári-Curatoli (olasz) 10:15, Gémesi-Oh (koreai) 14:15.
Nyolcaddöntő: Rabb-Ferjani (tunéziai) 15:9.
Negyeddöntő: Rabb-Hwang (koreai) 15:13.
Elődöntő: Rabb-Bazadze (grúz) 15:10.
Döntő: Rabb-J-P. Patrice (francia) 15:14.
Végeredmény: 1. Rabb Krisztián (edző: Somlai Béla, válogatott edző: Nemcsik Zsolt), 2. Jean-Philippe Patrice (francia), 3. Luca Curatoli (olasz) és Szandro Bazadze (grúz), …23. Szatmári András, …27. Gémesi Csanád, …64. Szilágyi Áron, …66. Iliász Nikolász.
Női kard egyéni Grand Prix, Szöul, 156 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Pusztai-Leung (hongkongi) 15:14, Szűcs-Lin (kínai) 15:10, Katona-Joo (koreai) 15:9.
A legjobb 16 közé jutásért: Szűcs-Eifler (német) 15:12, Katona-Balzer (francia) 15:13, Pusztai-Clapier (francia) 10:15.
Nyolcaddöntő: Katona-Popova (orosz) 15:8, Szűcs-Noutcha (francia) 9:15.
Negyeddöntő: Szűcs-Noutcha (francia) 8:15.
Végeredmény: 1. Jeon Hajung (koreai), 2. Kim Jeongmi (koreai), 3. Joana Ilijeva (bolgár) és Sarah Noutcha (francia), …8. Katona Renáta (edző: Boros György és Sárközi Gergely, válogatott edző: Ravasz Etele), …11. Szűcs Luca, …19. Pusztai Liza.
fotó: FIE / Bizzi Team