Hosszú Katinkát a facebookonn, Dzsudzsák Balázst az instangramon követik a legtöbben

Kinek van a legtöbb követője Facebookon, Instagramon és TikTokon? Negyedik alkalommal gyűjtötte össze a sportsmarketing.hu.

Az ország legértékesebb sportolóit bemutató listák összeállításánál és a marketing díjak odaítélésénél jellemzően figyelembe szokták venni a sportolók, sportszervezetek közösségi média jelenlétét, aktivitását, viszont ezeket egy mutatószámba sűrítik, vagy szubjektív értékelésekkel keverik. A részletek ritkán kerülnek bemutatásra, hazai viszonylatban nem találkoztunk még a sportolók, sportszervezetek követői bázisát alapul vevő rangsorokkal sem. Ezért a sportsmarketing.hu csapata arra vállalkozott egy nagy feladatra: félévente összeállítja a legtöbb Facebook, illetve Instagram követővel rendelkező sportolók és sportszervezek TOP 10-es listáit.

Noha a posztolás gyakoriságát, a bejegyzések tartalmát és az interaktivitást nem vizsgáltuk, pusztán a követők számát néztük, a cikkben szereplő grafikonok jó kiindulási alapot adnak a további elemzésekhez és egyfajta értékmérőként is szolgálnak. Hosszabb távon pedig a nagy sportesemények hatásának vizsgálatára és trendek elemzésére is alkalmas lehet.

Az előző helyzetképet 2022 júliusában készítettük, így az azóta eltelt hat hónap változásait mutatjuk be az aktuális listákhoz tartozó szöveges értékelésben.

Sportolók

legtöbb Facebook követővel rendelkező magyar sportolók TOP 10-es listáján ugyan tovább csökkent Hosszú Katinka követőinek száma, Keszthelyi Vivien tábora pedig ismét a legnagyobb mértékben, több, mint 21 ezerrel gyarapodott, ám ez is csak arra volt elég, hogy szűküljön köztük a távolság, a dobogó csúcsát még mindig magabiztosan őrzi a háromszoros olimpiai bajnok úszónő.

Egyelőre Szalai Ádám harmadik helyét sem fenyegeti veszély, azonban Gulácsi Péter a korábbiakhoz hasonlóan sokkal több új követőt gyűjtött ebben az időszakban is [1.100 vs 12.900], így tovább jött fel rá.

Gulácsi klubbeli és válogatottbeli csapattársa, Orbán Willi egyáltalán nem aktív a platformon, így nem meglepő módon követőinek száma közel ötezerrel apadt. A hozzá közel lévő Michelisz Norbert viszont ennek ellenére sem tudta őt befogni, mert csak pár száz új követője lett az elmúlt fél évben. Az előzésre talán a nyár közepén esedékes következő riportunk idejére kerülhet sor.

A lista további szereplőinek kis mértékben fogytak a követői, ez a gyakorlatban 400 [Kapás Boglárka] és 1.700 [Jakabos Zsuzsanna] közötti csökkenést jelent. Újonc érkezésére azonban továbbra sem lehet számítani a közeljövőben, a tizenegyedik helyen található Nikolics Nemanja tisztes távolságból, közel 66 ezer rajongóval követi a többieket.

Ennek megfelelően a nemek szerinti megoszlás továbbra is egyenlő és a közvetlen élmezőnyt a női sportolók uralják. A sportágak tekintetében sincs változás, továbbra is négy labdarúgó, három úszó, két autóversenyző és egy teniszező szerepel a TOP 10-ben.

legtöbb Instagram követővel rendelkező magyar sportolók TOP 10-es listáján nagy volt a mozgolódás, különösen az eleje és a vége alakult érdekesen.

Dzsudzsák Balázs toronymagas első helyéhez nem fér kétség, több követője van, mint az utána következő három sportolónak együttvéve. Kiemelendő azonban, hogy július óta másfélszeresére növelte Instagram tábora méretét, ami több, mint 630 ezer (!) új rajongót jelent. A DVSC csapatkapitánya ugyan ritkán posztol, de az elmúlt fél évben önmagához képest aktív volt a felületen. A válogatottsági rekordja körüli, valamint a katari vilgábajnokságon tett látogatásáról szóló posztjai egyaránt nagy sikert arattak.

A második helyen álló Szalai Attila szintén jól teljesített, július óta közel 57 ezerrel többen követik, így helyezését nem fenyegette veszély. Viszont Hosszú Katinka, ahogyan a korábbi listánk összeállítása idején jósoltuk, elvesztette harmadik helyét. Követőinek száma közel 8 ezerrel csökkent, így a 37 ezer új rajongót gyűjtő Szoboszlai Dominik megelőzte őt, fellépve a virtuális dobogó harmadik fokára.

A lista közepén Gróf Dávid és Babos Tímea pozíciói stabilak. Mögöttük azonban az eddig is szoros versenyben lévő két kapus helyet cserélt: Gulácsi Péter a hetedik, Bogdán Ádám a nyolcadik helyre került.

A hátsó részen is izgalmasan alakultak a dolgok. Stollár Fanny és Jakabos Zsuzsanna között csupán pár száz követő a különbség. Érdekesség, hogy az előző listánkon nem szereplő úszónő visszatérése részben annak köszönhető, hogy a korábbi kilencedik helyezett, a gyorskorcsolyázó Liu Shaolin Sándor közel 10 ezer rajongót veszített, így már nem fért bele a mostani TOP 10-be. Úgy látszik, hogy az országváltását nem díjazták a követői.

A labdarúgók fölénye még nagyobb ezen a listán: hat labdarúgó, két teniszező, két úszó szerepel a TOP 10-ben.

Sportszervezetek

A sportolók után nézzük a legtöbb Facebook követővel rendelkező magyar sportszervezet TOP 10-es listáját!

Már az előző összeállításnál is megjegyeztük, hogy ez a lista mutatja a legkisebb aktivitást, és ezúttal sem történt másként: tízből hat (!) sportszervezet esetében mértünk kevesebb, mint ezer követővel történő változást.

Érzékelhető mértékben csak a Ferencvárosi Torna Club és a Magyar Labdarúgó Szövetség tábora nőtt. A zöld-fehér bajnokcsapat közel 18 ezer új rajongót tudott arról meggyőzni, hogy érdemes a követés gombra nyomni és ezzel közel került ahhoz, hogy az élre álljon, ugyanis a Magyar Vízilabda Szövetség követői közben szép lassan fogynak. Az ötszázas csökkenés miatt a bűvös 300 ezres határ alá esett az MVLSZ.

Az MLSZ közel 5.500 új követőt szerzett, de még így is be kellett érnie a negyedik hellyel. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán – stagnáló táborral – egyelőre őrzi a helyét a Telekom Veszprém.

Érdekesség, hogy a labdarúgás nemcsak a szűk élmezőnyt, de a TOP 10-et sem dominálja, ugyanis a kézilabdát négy, míg a labdarúgást csak három szervezet képviseli a listán – a sportági szövetségek mellett három, illetve kettő klub.

A már említett sportágak mellett az úszás és a tenisz fért még be a TOP 10-be: a Magyar Úszó Szövetség a hatodik a listán, a Magyar Tenisz Szövetség pedig a tizedik.

magyar sportszervezetek TOP 10-es Instagram listájával kapcsolatban elmondható, hogy a hazai sportszervezetek ezen a platformon sem igazán aktívak.

Az első két helyezett minden tekintetben külön harcot vív a többiektől: csak a Ferencvárosi Torna Club és a Magyar Labdarúgó Szövetség büszkélkedhet 100 ezernél több követővel. Rendkívül szoros köztük a verseny, nagyjából ezer követő a különbség. Az FTC sikeresen védte meg az első helyét, július óta pár száz rajongóval többet tudott szerezni, mint az MLSZ [8.600 vs 8.300].

A többi sportszervezet esetében 1.500 alatt maradt a követők számának mozgása, így nem történt változás a rangsorban. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán magabiztosan áll a Telekom Veszprém és a Győri Audi ETO KC negyedik helye sem forgott veszélyben. Az ötödik helyért viszont komoly verseny folyik, de a Magyar Olimpiai Bizottság szurkolói márkája, a Magyarock tartani tudta a pozícióját a Magyar Kézilabda Szövetséggel szemben.

Mivel újonc nincs a listán, a MOB mellett ezúttal is csak a labdarúgáshoz és a kézilabdához kapcsolódó szervezetek fértek be a TOP 10-be, és ahogyan a Facebook listán, úgy itt is az előbbi sportág felé billen a mérleg –  a sportági szövetségek melletti négy kézilabda, illetve három labdarúgó klubnak köszönhetően.

Érdekesség, hogy a Fradi a – leginkább a labdarúgással kapcsolatban használt – fő oldala mellett a női kézilabda csapattal is képviselteti magát a listán.

TikTok

Korábban csupán kíváncsiságból néztük meg, kik a korai elfogadók a közösségi média újdonságaira, vagyis melyik sportoló, sportszervezet vette használatba a TikTokot, azonban ez a lista a legpezsgőbb, így hamar kedvenccé vált.

Noha egyre több klub, szövetség és sportoló van jelen a felületen és tünteti fel valamelyik hivatalos platformján a TikTok oldala elérhetőségét, még mindig ezen a platformon a legnehezebb feltérképezni,hogy kik aktívak, így ezen a listán a legnagyobb az esélye annak, hogy valaki elkerülte a figyelmünket. Továbbá a fenti okok miatt ebben a listában együtt szerepelnek a sportolók és a sportszervezetek és csak a TOP 5-öt vizsgáljuk.

Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy jól jártak, akik korán belevágtak, mert rövid idő alatt sok új követőre tettek szert. A lista élén a Ferencvárosi Torna Club áll, amelynek tábora több, mint 22 ezerrel nőtt az elmúlt fél évben és a következő lista idejére, amely júliusban esedékes, szinte garantálható, hogy átlépi a 100 ezres álomhatárt. A Magyar Labdarúgó Szövetség közel 18 ezer felhasználót győzött meg arról, hogy érdemes a követés gombra kattintani, így biztosan őrzi második helyét.

A harmadik és a negyedik helyen két újoncot avathatunk. Az MTK labdarúgója, Miknyóczki Ádám csupán két posztot tett ki eddig, mégis 66.800 követője van a platformon. Schäfer András nem sokkal van lemaradva tőle, az Union Berlin légiósa 66.500 követővel rendelkezik.

Érdekesség, hogy mindkét újoncnak 2022 elejéről származik az első TikTok posztja, amikor Hosszú Katinkának már több, mint 52 ezres tábora volt platformon és a Facebook mellett ezt a listát is vezette. Azóta viszont lassan fogynak a követői, jelenleg 51 ezren vannak, ami épp arra elég, hogy még fent maradjon ezen a listán.

Az eggyel korábbi, 2022 júliusában készített teljes közösségi média körképük elérhető ezen a linken.

Megjegyzések:

Sportolóknál csak a hivatalos sportágakban szereplő, aktív sportolókat vettük figyelembe a lista összeállításánál.

A sportszervezeteket rangsoroló listánkon csak klubokat, sportági szövetségeket és a sporthoz kapcsolódó társadalmi szervezeteket [pl. MOB] vettünk figyelembe.

A lájkolók száma helyett minden esetben a követők számát néztük, mert a követők azok, akik értesülnek az oldal bejegyzéseiről.