Jó esély kínálkozik egy szép eredményre hazai pályán

A magyar női kézilabda-válogatott előtt jó esély kínálkozik egy szép eredmény elérésére, a célként meghatározott hat közé kerülésre a csütörtökön kezdődő és december 15-ig tartó magyar-osztrák-svájci közös rendezésű Európa-bajnokságon.

Az 2020 januárjában derült ki, hogy Ausztriával és Svájccal együtt Magyarország adhat otthont a tornának. Eredetileg Budapest, Debrecen, Innsbruck és Bázel volt a négy helyszín, a magyar fővárost azonban tavaly márciusban Bécs váltotta. A debreceni helyszín két csoport küzdelmeinek – köztük a magyar válogatott négyesének -, illetve az egyik középdöntő-csoportnak ad otthont.

Arra, hogy Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány olimpiai hatodik helyezett együttese továbblépjen az első körből, nagy az esély, ugyanis a kontinensviadalon újonc török válogatott csütörtöki, illetve az északmacedón együttes hétfői legyőzése is papírforma lenne – írta az MTI.

Az A csoport legfontosabb találkozójának egyértelműen a svédek elleni, szombati rangadó ígérkezik.

A két fél jól ismeri egymást: egy éve a világbajnokságon a társrendező skandinávok nyerték 26-22-re a középdöntő göteborgi találkozóját, aztán idén áprilisban a magyar válogatott éppen a kontinensviadal egyik helyszíneként szolgáló Főnix Arénában múlta felül 28-25-re északi ellenfelét. A nyári olimpia negyeddöntőjében pedig az utolsó percben még vezettek Klujber Katrinék a svédek ellen, ám végül a rivális hosszabbításban felülkerekedett.

A csoportkörből az első két-két helyezett jut a középdöntőbe, és viszi magával a szintén továbbjutott csapat elleni eredményét.

Az olimpiai játékok után több válogatott is megújulóban van, miközben Golovin együttese kisebb változtatásoktól eltekintve együtt maradt. A Franciaországban szerepelt csapat tagjai közül csak Albek Anna és Debreczeni-Klivinyi Kinga nem tagja a mostani keretnek, amelybe bekerült Faluvégi Dorottya, Csíkos Luca és Tóth Nikolett.

Középdöntőbe jutás esetén a B csoport (Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország) és a C csoport (Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália) két-két továbbjutójával mérkőznek a magyarok, szintén Debrecenben. A várhatóan szembejövő válogatottak közül egyértelműen a világbajnok és ötkarikás ezüstérmes francia a legerősebb, amellyel októberben két felkészülési találkozót játszott a magyar csapat, ebből egyet megnyert (30-27), egyet elveszített (22-26).

A magyar válogatott kifejezetten jól szerepelt az eddigi – legalább részben – hazai rendezésű világversenyeken: az 1982-es és az 1995-ös világbajnokságon ezüst-, a 2004-es kontinenstornán bronzérmes, a 2014-es Eb-n pedig hatodik lett. Ez utóbbival már teljesítené a nemzeti csapat a magyar szövetség célkitűzését, azaz a legjobb hatba kerülést. Ehhez középdöntő-csoportja első három helyének valamelyikén kell zárnia: az első két hely elődöntőt ér, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat. A helyosztókat Bécsben rendezik.

A felkészülés három állomásból állt. Szeptemberben Románia volt az ellenfél, az első, zárt kapus meccs eredményét nem hozták nyilvánosságra, a másodikon 37-28-as magyar siker született. Októberben következett az említett franciaországi túra, majd múlt pénteken a szlovákok 38-31-es, vasárnap pedig az ukránok 38-19-es legyőzésével hangolt a csapat.

Ez lesz a 16. női Európa-bajnokság, de az első, amelyen már 24 csapat vesz részt. A magyar együttes eddig minden Eb-n ott volt, legjobb eredménye a 2000-es aranyérem, a legrosszabb a 2016-os 12. hely. Legutóbb, két évvel ezelőtt Szlovéniában a 11. helyen végzett.

Két női Eb-rekordot továbbra is a magyarok tartanak: 2000-ben a válogatott 23 góllal győzte le Ausztriát – ezt a csúcsot később a norvégok is csak beállítani tudták, megdönteni nem -, négy évvel később Radulovics Bojana 72 találattal lett gólkirály. Előtte egyébként már kétszer volt magyar a legeredményesebb játékos: 1994-ben és 2002-ben is Farkas Ágnes, a torna legjobbjának pedig 2000-ben Siti Beátát választották. A két évvel ezelőtti Eb álomcsapatában Klujber Katrin révén magyar volt a jobbátlövő.

Ezen a tornán búcsúzik a címvédő és olimpiai bajnok norvég válogatott szövetségi kapitányi posztjától a világ egyik legsikeresebb kézilabdaedzője, Thorir Hergeirsson. Az izlandi szakvezető 2001 óta tagja a szakmai stábnak, előbb Marit Breivik másodedzője volt, a kapitányi posztot pedig 2009 óta tölti be. Az elmúlt 15 évben az olimpián két arany- és két bronz-, a világbajnokságon három arany-, két ezüst- és egy bronz-, az Európa-bajnokságon öt arany- és egy ezüstérmet nyertek az irányításával a skandináv ország legjobbjai.

A belépőjeggyel vagy bérlettel rendelkezők kedvezményes áron vehetnek Magyarország24 tömegközlekedési napijegyet, a debreceni tömegközlekedést pedig ingyen használhatják. A MÁV a magyar válogatott debreceni mérkőzései után mentesítő járatokat indít Budapest felé.

Altmár Kristóf és Horváth Márton révén magyar játékvezetői páros is tevékenykedik a tornán, bemutatkozásukra pénteken az innsbrucki Hollandia-Izland meccsen kerül sor.

Már kapható a tematikus Nemzeti Sport Magazin, amelyben a többi között megtalálható a torna teljes programja, a magyar csapat és az ellenfelek bemutatása. A kontinensviadalt az M4 Sporton, az M4 Sport+-on, a Kossuth Rádióban és a Nemzeti Sportrádióban is követhetik majd az érdeklődők.