Júniusban újra Magyarországra figyel: hazánk rendezi a vizes vb-t!

Öt évvel a ma is etalonnak tartott, 2017-es FINA vb után ismét segítő kezet nyújt Magyarország a világ úszósportjának, avagy mégsem maradnak világbajnokság nélkül a vizes sportágak 2022-ben: június 18. és július 3. között Budapest, valamint Debrecen, Sopron és Szeged lesz a házigazdája a FINA vb-nek – erről állapodott meg a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) a Magyar Úszó Szövetséggel, illetve a magyar kormánnyal. A FINA Bureau hétfő reggel rendkívüli, 7.30-kor kezdődött ülésén egyhangú szavazással hagyta jóvá a 2022-es vb megrendezését.

A programban ezúttal öt sportág szerepel: kivételesen az úszóviadallal indul az esemény, az első héten még műúszó-számokra és a vízilabdázók csoportmérkőzéseire kerül sor, míg a második héten következnek a műugró- és nyíltvízi úszó-versenyek, valamint a pólótorna egyenes kieséses szakasza.

A világbajnokság ezúttal csakis a meglévő létesítményekben zajlik majd: az úszás és a műugrás a Duna Arénában, a műúszás a margitszigeti Széchy-uszodában, a vízilabda a Hajós ötvenese mellett ellátogat Debrecenbe, valamint a Modern Városok Program keretében épített vadonatúj soproni és szegedi komplexumba, a nyíltvízi úszók pedig a tervek szerint a tavalyi Eb-n kiválóan debütált Lupa-tavi helyszínen küzdenek majd – írta a Magyar Úszó Szövetség.

Egyetlen cél lebegett a szemünk előtt: versenyzési lehetőséget garantálni a vizes sportágak legjobbjainak, azaz mi most nem fogunk versenyezni a 2017-es vb-vel, amikor a tízezresre bővített Duna Aréna, a városligeti ideiglenes csodauszoda, valamint az óriástoronyugrás Duna-parti helyszíne valóban elkápráztatott mindenkit – szögezte le Wladár Sándor, aki a szervező-bizottság elnöki tisztét tölti be. – Abban állapodtunk meg a FINA-val, hogy költséghatékony, de a Magyarországon megszokott színvonalú rendezést várhatnak tőlünk. Ennek jegyében a nemzetközi szövetség elfogadta, hogy most nem lesz óriástoronyugrás, és hogy a vébéken egyébként megkövetelt 10 ezres lelátói kapacitást sem biztosítjuk ezúttal az úszóviadalokra: alighanem csak a margitszigeti vízilabdás helyszínen, illetve a Lupa-tavon lesz szükség pótlelátók építésére, egyébként azt használjuk, ami adott. Rögtön tegyük hozzá, ez sem kevés: nagyítóval kell keresni az olyan városokat, ahol ideiglenes medencék nélkül meg lehet rendezni úgy egy FINA vb-t, hogy a sportágak képviselői igazán méltó körülmények között versenyezhessenek.

Wladár Sándor hozzátette: a FINA elfogadta azt is, hogy három vidéki várost is bekapcsoljunk a vb-rendezésbe, Debrecenben, Sopronban és Szegeden a vízilabda-torna két-két csoportjának mérkőzéseit, valamint a nyolcaddöntőket rendezik meg, a margitszigeti helyszín mellett.

Ez Magyarország világbajnoksága lesz, minden szempontból, amit a Nemzeti Sportügynökséggel, a Magyar Vízilabda Szövetséggel, illetve a társsportágak szakembereivel közösen rendezünk. 2017-re két éven át készülhetett a szervező-bizottság, amit már akkor is szűkösnek mondtak a szakemberek, most nincs öt hónapunk sem. Mégis meggyőződésem, hogy mivel kipróbált csapatok dolgoztak és dolgoznak mindenütt, szokás szerint csodát teszünk, és mindenki számára fantasztikus élményeket kínál június második fele

– közölte a MÚSZ elnöke.

Wladár Sándor megjegyezte: a hazai döntéshozóknál nagy súllyal esett latba, hogy a világjárvány az elmúlt két esztendőben sehol sem okozott akkora károkat a turizmusban és vendéglátásban, mint Budapesten.

Ötezer résztvevő, remélhetőleg sok külföldi szurkoló, és persze a nagyvilág figyelme – úgy gondolom, ez a két hét rendkívül sokat adhat a fővárosnak, a sokat szenvedett hoteleknek, éttermeknek. Több mint 40 ezer vendégnappal számolhatnak a vendéglátóiparban, és egészen kivételes pluszt jelent a vb Budapestnek most, amikor a pandémia okozta sokkot követően gyakorlatilag teljesen újraosztják a lapokat a világturizmusban. És persze a vidéki városok is sokat profitálnak majd – arra egyébként még sohasem volt példa a FINA-vb-k történetében, hogy négy város adjon otthont a versenyeknek; azt gondolom, a fenntarthatóság egyre fontosabb szempont a nagy sporteseményeknél is, és így Magyarország 2017 után most egy másfajta, de ugyanolyan pozitív példát mutat majd a FINA-családnak.

Wladár Sándor szerint a sportszakmai előnyök is felbecsülhetetlenek. „A világbajnokság ismét óriási lökést adhat a magyar úszósportnak, a vízilabdázóknak, de talán a műugróknak és műúszóknak is. Újra hazai medencében láthatjuk olimpiai bajnokunkat, Milák Kristófot, Hosszú Katinka a szurkolóktól hajtva remélhetőleg közelebb kerül a századik éremhez, Rasovszky Kristóféknak is nagy esély, hogy itthon úszhatnak, és az olimpiai bronzérmes vízilabda-válogatottjaink számára is óriási élmény hazai pályán játszani. Tavaly az Eb-n még nem fogadhattunk nézőket, úgy gondolom, ezúttal telt házzal mehet majd az összes verseny, legalábbis nagyon bízunk benne, hogy a járványgörbe júniusig ugyanúgy ellaposodik, mint az elmúlt két esztendőben.

Eredetileg május második felében került volna sorra a tavalyról idénre halasztott FINA vb-re Fukuokában, ám a japán szervezők a világjárványra való hivatkozással inkább jövő júliusban kívánják megrendezni a viadalt. Tekintettel arra, hogy több ezer sportoló kezdte meg úgy a felkészülését, hogy az idén vb-n is versenyez, a japánok döntése óriási csalódást okozott, ezért a Nemzetközi Úszó Szövetség mindent elkövetett, hogy megfelelő alternatívát kínáljon – így született meg a megállapodás a budapesti világbajnokságról. Ugyanakkor ez nem érinti a 2027-es vb-t – azt remélhetőleg a tervezett időben rendezheti meg Magyarország, amely akkor egyben olimpiai kvalifikációs vb is lesz.

Vári Attila, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke elmondta, ez a nemzet világbajnoksága lesz, ugyanis a sportág mérkőzéseit nemcsak Budapesten, hanem Sopronban, Debrecenben és Szegeden bonyolítják le – számolt be a Magyar Vízilabda Szövetség.

„Egy hazai rendezésű világbajnokság minden sportoló álma, hiszen szent dolog otthon játszani, a fantasztikus szurkolóink előtt” – emelte ki a kétszeres olimpiai bajnok.

Molnár Tamás, a FINA vízilabda-bizottságának tagja, az MVLSZ alelnöke hangsúlyozta, ennek a vb-nek a lehetősége egy óriási győzelem, amely a kormány és a magyar sport elmúlt tizenkét évének munkáját dicséri.

Mihók Attila, a világbajnokságot a MÚSZ-szal és az MVLSZ-szel közösen szervező Nemzeti Sportügynökség vezérigazgatója elmondta, a nyitó- és záróünnepséget is szerény körülmények között tartják majd, ugyanakkor teljes sportolói létszámmal rendezik az eseményt, amely 100 ezer vendégéjszakát jelent a magyar turizmus számára. Hozzátette, a költségek terén nagyon visszafogott büdzsével terveznek, a bevételi oldalon azonban szeretnék maximalizálni a számokat.

A sportolókat a sajtótájékoztatón a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka képviselte, aki felidézte, karrierje legszebb emléke volt a Duna Arénában aratott sikere.

„Nemcsak a magyaroknak, hanem a világ úszósportjának is nagy lehetőség ez. Magyarország már másodszor dob mentőövet a sportolóknak” – mondta a kilencszeres nagymedencés világbajnok, utalva ezzel arra, hogy a 2017-es világbajnokságot Mexikó visszalépését követően vállalta el Magyarország.

 A sajtótájékoztatóba online kapcsolódott be Penelope Heyns kétszeres olimpiai bajnok dél-afrikai úszó, a FINA sportolói bizottságának vezetője, Büro-tag, aki elmondta, a szervezet véleménye az volt, ha olyan helyszín kell, amely ilyen rövid időn belül le tudja bonyolítani a világbajnokságot, akkor az Magyarország. Hozzátette, amikor Fukuoka tavaly első ízben elhalasztotta a világbajnokságot, több sportoló is inkább a visszavonulást választotta a felkészülés eltolásával ellentétben, ezért is van nagy szükség a vb megtartására.

„A vízi sportok közösségeként folyamatosan megoldásokat kell találnunk a járvány által elénk állított kihívásokra. A mostani bejelentés is fontos lépés ebben a folyamatban, a munkánknak a bizonyítéka – idézi Husszein el-Musszalam elnököt a FINA közleménye. – A nemzetközi szövetség tisztában van vele, hogy a járvány időtől és helytől függően eltérően alakul a világban. Rendkívül szerencsések vagyunk, hogy olyan vendéglátóink vannak, akik osztoznak a vízi sportok iránti szenvedélyünkben, rugalmansak és készségesnek mutatkoznak a FINA legrangosabb eseményének megrendezése kapcsán. Mélységesen hálásak vagyunk, és tudjuk, hogy a vízi sportokat kedvelők is ugyanígy éreznek.”

Märcz Tamás, a férfiválogatott szövetségi kapitánya – aki a 2017-es, hazai rendezésű világbajnokságon ezüstéremig vezette a magyar csapatot – így kommentálta a hírt:

„Nagyon örülök a fejleményeknek, a sok rossz hír után ez igazi bombahír számunkra. Érkeztek a háttérből olyan információk, hogy esetleg előfordulhat ez a forgatókönyv, örömteli, hogy még júniusra be tudott kerülni a programba a világbajnokság. Ütemezni kell majd a hazai és nemzetközi programot, de a lényeg, hogy lesz verseny, nem lesz bizonytalanság még egy évig. A 2017-es világbajnokság nagyon szép emlék, az a feladatunk, hogy hasonló élményeket tudjunk szerezni magunknak és a sportszeretőknek egyaránt. Az látszik, hogy nem egy 6-8 hetes, hanem egy sokkal rövidebb felkészüléssel vágunk neki a vb-nek. Ez nem feltétlenül baj, hiszen a játékosok a bajnoki és klubhajrában, a májusi időszakban vannak a csúcsformában, ezt kell majd egy kicsit kitolni. Nagyon pozitív, hogy több uszodában rendezik az eseményeket. Számunkra kedvező, hogy a Hajós-uszodában, az egyik legkedvesebb létesítményben játsszuk a mérkőzéseket, de a vidéki helyszíneknek is nagy lehetőség a világbajnokság, hiszen így nemzetközi szintű vízilabdát követhetnek testközelből, nagyon jó létesítményekben. Ezzel a vízilabda további népszerűsítését is szolgálja ez a vb.”

 

Bíró Attila, női válogatottunk szövetségi kapitánya is örömmel fogadta a hírt:

„Annak örülök elsősorban, hogy a mostani döntés értelmében a 2023-as és 2024-es versenynaptár normális keretek között alakulhat ki, egy további halasztás szinte megoldhatatlan feladat elé állított volna mindenkit. Így viszont a kvalifikációs versenyeket a szokott mederben rendezhetik meg, nem lesz torlódás. Másodsorban természetesen nagyon örülök annak, hogy itthon játszunk: bármennyire is szeretem Japánt és az egyik kedvenc országom lett, és bármennyire is sajnálom, hogy nem tudunk Fukuokába menni, örömteli, hogy itthon mutathatjuk meg, hogy bármire képesek lehetünk.
Harmadjára lesz most így újratervezés, de mindig megoldottuk az elénk gördülő kihívásokat, amik főleg a Covid-helyzetből adódtak az elmúlt időszakban. Alkalmazkodunk a körülményekhez, a változásokhoz. Úgy gondolom, a nemzetközi és a hazai versenynaptár sem fog olyan nagyon sokat változni női vonalon, meglátjuk, mit hoznak majd az egyeztetések a következő napokban.”

fotók: MUSZ, MVLSZ