Keszthelyi Rita vezérletével győzelemmel kezdett a magyar válogatott

Az első félidőben még a tavalyi, nem túl jó emlékű Eb-meccsre emlékeztetett a görögök elleni Világkupa-nyitány, fordulás után azonban Keszthelyi Rita – aki ugye nem játszott Splitben – megmutatta, mitől tartják sokan a világ legjobbjának: 5:29 perc alatt hintett öt eszméletlen gólt (négyet akcióból), amivel szinte egymaga fordította meg a meccset. A vége 14-12, azaz remekül indították a tornát a lányok.

Nem kezdődött rosszul, Gurisatti Gréta átlövésével 13 másodperc után megszereztük a vezetést – ám aztán azzal a lendülettel le is fékeződtünk, miután Gréta nem sokkal később a kapusba verte az ötméterest. Így öt és fél perc után sikerült újból betalálni, addigra azonban a görögök már 3-1-re vezettek – balkezes csodacenterük, Eleni Xenaki nagyon élt: előbb egy bejátszást pöccintett be, majd egy előnyt rakott be a szélről, később ötöst szállított, amit Vasiliki Plevritou váltott gólra – számolt be kedd este a magyar szövetség.

Közben mi kihagytunk egy fórt, Vályi Vanda gólját kissé fura mód elvették, végül 2:12-vel a duda előtt Keszthelyi Rita állt bele a következő előnybe, így sikerült szépíteni. Ám rosszkéz hátulról Athina Giannopoulou szinte azonnal beköszönt egy ütemtelen átlövéssel, az utolsó percben pedig újabb két előny maradt ki (a másodikra mondjuk néhány másodpercünk maradt), így a hellének 4-2-re vezettek.

Gurisatti újfent jól indította az aktuális játékrészt, ezúttal 21 másodperc után bombázott a hálóba akcióból, aztán Parkes Rebecca fordult be szépen, de talán maga is meglepődött, mennyire leesett róla a védője, és mire igazított egyet az új labda fogásán, valahogy odaért az ellen. Ez nagyjából ugyanazt jelentette, mint az első negyed kihagyott büntetője: akkor 2-0 helyett lett 1-1, most 4-4 helyett 5-3, miután Foteini Tricha is betalált átellenben hat a hat ellen, miután labdája becsusszant Magyari Alda kezéről. Parkes előnygóljával kapaszkodtunk, hátul azonban nem volt ellenszer Nikola Eleftheriadou befejezésére hátrányban. Szegedi Pannit sikerült megjátszani a falban, ám Eirini Ninou labdája megint csak kintről akadt be, holott nem tűnt frenetikus bombának. És egy újabb elrontott támadást követően gyakorlatilag 43 másodperc után jött egy újabb gól ötösből, így már hárommal ment az ellenfél. És ennyi maradt is a félidőre, miután megint elment két hat az öt elleni játékunk – azok után, hogy remekül belőttünk kettőt, e kritikus periódusban megint szétcsúszott a járatás, holott a második közben még időt is kért Bíró Attila.

Neszmély Boglárka jött be a második félidőre, és rögtön egy védéssel nyitott, nálunk ugyanakkor két centerbejátszás is elhalt. Úgyhogy Keszthelyi Rita úgy döntött, jöjjön valami más, és egy csak tőle látható, lélegzetelállító tekert ejtéssel lehelt életet a csapatba. Sikerült kibekkelni egy hátrányt, bár ezt a görögök játszották meg időkérést követően – azaz folytatódhatott a Keszi Show, ezúttal valami bődületes gólt lőtt a bal pipába nyolcról. A védelem pörgött, a következő görög előnynek a duda vetett véget, Rita meg zsinórban a harmadik akciógólját simította be hátulról – máris ikszre álltunk. A vezetés is meglehetett volna, elvégre hamarosan Vályi mehetett el rosszkéz szélen, ám a kapus belekapott a félziccerbe, átellenben pedig Giannopoulou ugyanonnan meglepte Neszmélyt.

Node ugyebár nekünk van egy Keszthelyi Ritánk… Felvette, elengedte, a kapus megint maga mögött matatott – 9-9. Később előnyben jutott némi mézesmadzag a hellén hálóőrnek, aki belekapott Rita labdájába, a szöglet után viszont már nem ért rá oda – ebben a negyedben ez volt a zseni ötödik gólja, és máris mi álltunk jobban. Sajnos, nem sokáig, egy új védekezési formációt még nem éreztek annyira a külső köri zavarók, így Eleftheriadou egalizált. Utána Fortuna kacsintott egyet, Gurisatti labdája lejött a lécról fórban, ám Baksa Vanda begyűjtötte a kipattantót, majd két lóba után visszaküldte a léc alá. A maradék 25 másodpercben sikerült beleblokkolni egy hellén előnybe, azaz előnnyel fordultunk a záró nyolc percre, miután 6-2-vel húztuk be ezt a negyedet.

A negyedik elején Parkes előbb fórt szállított, majd ő fejezte be – kellett pici szerencse is hozzá (a kapus kezéről valahogy bepörgött. Akadt két lehetőségünk is, hogy megugorjunk hárommal, de nem sikerült nagyobb veszélyt kreálni, a görögöktől meg Xenakival dobattak ziccerfórt a bírók, holott elvben a labdanélküli kiállításoknál meg kell állítani a játékot az egypasszos megjátszásokat gátolandó. Ám ami késett, nem múlott: a következő előnyt is sikerült elsőrangúan befejezni, Garda Kriszta pattintása akadt meg a léc alatt, majd egy újabb Neszmély-védést követően Máté Zsuzsanna püfölt egy mutatósat kintről (14-11).

Egyre jobban festett minden, bár úgy látszott, közte háromnál már nem jár annyi centerben (bejátszott labdánál csak szabaddobás érkezett), viszont újabb görög fórt nyírtunk ki, a következőt Eleftheriadou pedig csak úgy tudta belőni, hogy közben a labdás embert „letartóztató” Gardát is kiküldték, ám már csak 71 másodperc maradt. Aztán a bírók megették a görög hisztit, Keszthelyit támadásból állították ki, de a ritmust vesztett ellenfél ezzel sem tudott élni, harminc másodperc alatt nem jutott lövésig, így végül izgalommentes végjátékban, parádés második félidőt produkálva (5-8-ra jött egy 9-4) sikerült győzelemmel nyitni a tornát.

Bíró Attila szövetségi kapitány

Az eleje egyszerre volt börleszk és abszurd. Kell egy-másfél nap, netán kettő, hogy rájöjjek arra, mi történt az első két negyedben. Mindezt úgy mondom, hogy nagyon jó momentumaink és pillanataink voltak. Semmi nem jött össze az első félidőben, vagy kicsusszant a labda a kézből, vagy egy ütemet késtek vagy rossz döntést választottak a játékosok. A kezdés eléggé álmosra sikerült, nem jöttek a blokkok sem az elején, emiatt Aldának nehezebb dolga volt, mivel nem tudta a csapat a védekezésben őt segíteni. Örülök, hogy a fiatalok jól szálltak be, különösen Neszmely Bogi a kapuban. Ők is hozzá tudtak tenni a mérkőzéshez blokkokkal és gólokkal is. Az nem új, hogy a Keszthelyi Rita extrát nyújtott, az ugyanakkor a csapat kritikája, hogy nem csak elöl, hanem hátul is ő volt a legjobb.

Keszthelyi Rita, aki hat gólt lőtt a mérkőzésen

Szerintem nagyon rosszul kezdtünk, picit bealudtunk, nem találtuk a helyünket a medencében. Nagyon könnyen átlőtték a védelmünket, és a bekkjeinket is könnyedén szórták ki a bírók, sok kiállítást kaptunk. Nem voltunk szerintem elég éberek a blokkokkal, lehet, hogy picit alábecsültük az ő fiatal játékosaikat. Néha emberelőnyben is egy picit káoszosnak éreztem a játékunkat. Viszont a második félidőre teljesen megváltozott minden, lehiggadtunk emberelőnyben és védekezésben egyaránt. A kommunikáció hatékonyabban működött – mivel elég régen játszottunk meccset, valószínűleg kellett egy kis idő, hogy összerázódjunk, ez a második félidőre sikerült.

Női világkupa, selejtező, 1. kör, Rotterdam, B-csoport:
Magyarország-Görögország 14-12 (2-4, 3-4, 6-2, 3-2)
a magyar csapat gólszerzői: Keszthelyi 6, Gurisatti, Parkes 2-2, Szegedi, Baksa, Garda, Máté 1-1