Történelmi sportdiplomáciai siker született a törökországi Antalyában keddtől szombatig tartó kick-box világbajnokságon, ahol két magyar is bekerült a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által is elismert WAKO világszövetség elnökségébe. A vb-t megelőző közgyűlésen a megjelentek Király Istvánt és Mórádi Zsoltot is beszavazták az elnökségbe, amelynek első ülésén Királyt alelnöknek választották – adta hírül a Magyar Kick-box Szakszövetség.
A Nemzeti Versenysport Szövetség keddi közlése szerint a csepeli sportvezetőnek az év során ez már a második hatalmas sportdiplomáciai előrelépése, hiszen a májusi budapesti kick-box világkupa alkalmával ő lett az európai kick-box szövetség, a WAKO Europe elnöke. A világszövetség alelnöke volt előzőleg a pár évvel ezelőtt elhunyt Dr. Leyrer Richárd is, ezt a tisztséget nyerte el most négy évre Király István – olyan pedig még soha nem fordult elő, hogy két magyar tagja legyen a sportág legfelső vezetésének.
(Mórádi Zsolt, Roy Baker, a WAKO elnöke és Király István)
A WAKO történetének legeredményesebb versenyzőjét, Mórádi Zsoltot tavaly nyáron választották a világszövetség sportolói bizottságának elnökévé. A tízszeres világbajnok Antalyában ennek a testületnek a képviselőjeként lett – korábbi edzőjével együtt – az elnökség tagja.
Óriási erő ez Magyarország számára, amely immár nemcsak a tatamin és a ringben nagyon erős, hanem a sportdiplomáciában is – jelentette ki Király István. Az újdonsült WAKO alelnök – aki egyúttal a hazai szövetség alelnöke – szerint a NOB elismerést követően a sportág számára egyértelmű végcél az olimpia, ezért fognak világszinten dolgozni, itthon pedig azt szeretnék, hogy az elért sikerekhez méltó figyelmet, elismertséget és támogatást kapjon a sportág.
(A WAKO elnöksége)
„Szeretnénk a kiemelt sportágak közé kerülni. Azt gondolom, jelenleg alulreprezentált a sportágunk, mind az eredményeink, mind a létszámunk, mind a jövőnk, mind pedig a sportdiplomáciánk tekintetében. Természetesen nagyon sokan szeretnek otthon és rengeteg támogatást is kapunk, csak éppen állami garanciára is szükség lenne ahhoz, hogy fel tudjunk készülni a remélt olimpiai részvételre, és el tudjuk látni azokat a feladatokat, amelyek az eddigi eredményességünk és immár a sportdiplomáciai képességeink miatt is elvártak tőlünk. Húsz éve ott vagyunk a világversenyeken az első háromban a nemzetek között, a sportolóink és mi, sportvezetők is mindent megteszünk a sikerek érdekében, de a jelenlegi feltételekkel ezek a hatalmas eredmények nem tarthatóak.”
Király István kifejtette: szeretnék, ha az anyagi megbecsülésnek köszönhetően egyebek mellett a hazai szövetség tudná finanszírozni a sportolók világversenyekre utaztatását, valamint lenne egy önálló bázisuk központi edzőteremmel, ahol a szakmai és sportdiplomáciai munkát, illetve a válogatottak felkészítését is el tudnák látni.