Kós Hubert Európa-bajnok 200 méter vegyesen, Késely Ajna Eb-bronzérmes

Csodás befejezés a római Európa-bajnokságon.

Jakabos Zsuzsanna az ötödik helyen végzett 200 méter pillangón a római úszó Európa-bajnokság szerdai zárónapján.

A győriek 33 éves versenyzője – aki 400 méter vegyesen ezüstérmes volt – 2:09.03 perccel csapott a célba. Egészen az utolsó ötven méterig az utolsók között tempózott, a végén azonban remek hajrával sikerült előrelépnie.A számot a bosnyák Lana Pudar nyerte 2:06.81 perccel.

Jakabos a vegyes zónában várakozó magyar újságíróknak elmondta, elégedett, hiszen az előfutamban elért idejét és helyezését először az elődöntőben, majd a fináléban is meg tudta javítani. Hozzátette, összességében sokkal többet kapott a kontinensviadaltól, mint amit előzetesen várt, ugyanis két-három héttel a viadal előtt betegséggel küszködött, de nem hagyta abba az edzéseket, kockáztatott.

A 400 méter vegyesen szerzett ezüstje mellett a 4×200 méter gyorsváltó tagjaként egy bronzot is nyert az olasz fővárosban.

Kós Hubert a csúcson

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter vegyesen szerdán a római úszó Európa-bajnokságon. A UTE 19 éves versenyzője 1:57.72 perccel diadalmaskodott, megszerezve a felnőtt mezőnyben első nagymedencés érmét világversenyen. Kós a második idővel került a fináléba, ahol ígéretéhez híven erősen kezdett. Elsőnek fordult ötven méter után, háton növelte előnyét, majd mellen a második helyre csúszott vissza, de a hajrát ő bírta a legjobban, és nagy győzelmet aratott.

Az elmúlt három évem rendkívül nehéz volt, rendre lecsúsztam arról, amit elterveztem. Az EYOF-on kezdődött, ahol aranyakat akartam és négy ezüsttel jöttem haza, utána az ifjúsági vb-n századokkal csúsztam ki a döntőből mindkét vegyes számban. Aztán jött a Covid, majd tavaly a budapesti Eb, ahol ötödik, az olimpián pedig huszadik lettem. Úgy nézett ki, soha nem lesz szerencsém, de végre megjött valami

– mondta a vegyes zónában a magyar újságíróknak Kós.

A fiatal úszó az MTI felvetésére megerősítette: bízik abban, hogy ezzel átszakadt egy gát.

Mondhatjuk ezt, mert eddig csak országos bajnokságot nyertem, ahol biztos volt az arany, most szerencsére például száz pillangón sikerült becsúsznom a döntőbe, itt meg összejött az arany. Ezt tovább kell csinálni, nem szabad, hogy visszajöjjön a régi Hubi

– mondta a sportoló.

A magyar küldöttségnek ez volt az ötödik aranya az olasz fővárosban.

Kéaely Ajna újra a dobogón

Késely Ajna bronzérmet nyert 400 méter gyorson szerdán a római úszó Európa-bajnokságon. A húszéves magyar versenyző – aki 2018-ban, Glasgow-ban ezüstérmes volt ebben a számban – 4:11.81 perccel hetedikként került a fináléba, ahol 4:08.00 perccel lett harmadik a német Isabel Marie Gose és az olasz Simona Quadarella mögött.

A sorozatos negyedik helyek után végre összejött ez a harmadik hely. Már délelőtt is éreztem, hogy maradt még bennem erő, ez magabiztosságot kölcsönzött nekem a döntőre. Nagyon jó érzés volt, hogy a táv felét elhagyva még mindig könnyednek éreztem az úszást, aztán láttam a medence szélén a magyarokat, akik szurkoltak és mutatták, milyen jó helyen vagyok

– mondta a futam után Késely a vegyes zónában.

Hozzátette, az Eb alatt élete egyik mélypontját élte meg, de „egy kedves ember tanácsát megfogadva” el tudta engedni a negatív gondolatokat.

A döntő másik magyar résztvevője, Fábián Bettina 4:08.63-mal negyedik lett.

4×100 m vegyesváltó, Európa-bajnok:
Olaszország (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Matteo Rivolta, Alessandro Miressi) 3:28.46
2. Franciaország (Yohann Ndoye Brouard, Antoine Viquerat, Clément Secchi, Maxime Grousset) 3:32.50
3. Ausztria (Bernhard Reitshammer, Valentin Bayer, Simon Bucher, Heiko Gigler) 3:33.28

4. FÁBIÁN BETTINA 4:08.63

Svédország (Hanna Rosvall, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström) 3:55.25 perc
2. Franciaország (Pauline Mahieu, Charlotte Bonnet, Marie Wattel, Beryl Gastaldello) 3:56.36
3. Hollandia (Kira Toussaint, Tes Schouten, Maaike De Waard, Marrit Steenberge) 3:57.01

fotó: MTI / Czeglédi Zsolt