Meditatív utazás – A PÁN – A belső sziget igazi filmművészeti csemege

Természetképek, festményanimáció, Super 8-as felvételek – Giliano Carli Paris és Gianfilippo Pedote alkotása, a PÁN – A belső sziget különleges, meditatív moziélmény, melyet a filmművészeti csemegékre fogékony cinefileknek ajánl március 6-tól a film koproducere és forgalmazója, a JUNO11.

Az Osztrák–Magyar Monarchia fiatal katonája (Ondina Quadri, magyar hangja: ifj. Vidnyánszky Attila) átszakítja az olasz front szögesdrótakadályát, és elmenekül a harcmezőről. Az ellenség földjén vezető útján, melynek tájai szülőhazájára emlékeztetik, szinte senkivel sem találkozik. Csendes magányában a háború borzalmai mellett gyerekkori pásztorélete és a fronton elveszített barátja, Matyi emléke is megelevenedik benne. A fiú azt reméli, a tenger közepén lévő szigetre menekülhet, ahol a háború nem létezik. A neve Pán Péter.

Az első világháború vége előtt néhány héttel elhunyt osztrák–magyar katona, Pán Péter sírját mindig friss virág díszíti – ez ihlette meg a film író–rendezőit, Giliano Carli Parist és Gianfilippo Pedotét. Mivel a katona és James Matthew Barrie regényíró legismertebb karakterének neve megegyezik, adta magát, hogy a film főszereplőjének története összeforrjon a felnőni nem akaró regényhős alakjával. Az alkotók célja az volt, hogy a film óda legyen a békéhez, méghozzá úgy, hogy a háború lélekre gyakorolt tartós hatásairól mesélnek egészen különleges képi eszközökkel: Matteo Calore a természetet megkapóan ábrázoló képein, Cosimo Miorelli hipnotikus, a természetet és a háborút megjelenítő festményanimációin és Szecsanov Martin a múlt érzelmeit megörökítő Super 8-as felvételein kereszül.

„A film koproducereiként már forgatókönyvként megfogott minket a PÁN – A belső sziget világa, amely aztán nem mindennapi formanyelvével, csodálatos, természetfilmeket idéző, meditatív képeivel a kész filmben még szebben bontakozott ki”

– mesélte Sümeghy Claudia koproducer.

„Nagy öröm volt, hogy a Szecsanov Martin operatőr vezetésével felvett Super 8-as felvételek elkészítésével mi is becsatlakozhattunk egy teljesen egyedülálló, bátran mondható, hogy összművészeti alkotás létrehozásába. A PÁN… sosem látott módon mesél a háborúról, és olyan időtálló válaszokkal szolgál, melyekkel nemcsak vészterhes napjainkban élhetünk: a természetbe való visszavonulás olyan erőt képvisel, amiből bármikor meríthetünk, akármilyen élethelyzetben is legyünk. Ezt az élményt adja a film is – gyönyörű képeivel teljesen magával ragad, és szinte szakrális magasságokba emel.”

A film bemutatóját két különleges kerekasztal-beszélgetés is kíséri: február 25-én 19 órától a film különleges képi eszközei kapcsán Iványi-Bitter Brigitta művészettörténész és a filmben az anyát alakító Sághy Tímea fotóművész lesznek az Art+Cinema vendégei, míg március 9-én délelőtt 11 órától a Tabán moziban a filmben megjelenő mesevilágról és a film készítéséről dr. Kádár Annamária mesepszichológiai szakértő és Létássy Lili Villő producer mesélnek.

A PÁN – A belső sziget című film írója és rendezője Giliano Carli Paris és Gianfilippo Pedote, producerei Francesco Bonsembiante és Andrea Stucovitz, magyar koproducerei Sümeghy Claudia és Létássy Lili Villő. Operatőre Matteo Calore, a festményanimációkat Cosimo Miorelli, a Super 8-as felvételeket Szecsanov Martin készítette. A film a JUNO11 Distribution forgalmazásában 2025. március 6-tól látható a hazai mozikban.

Trailer:

Események:

https://www.facebook.com/events/648531057735145

https://www.facebook.com/events/1790902508139573

 

A filmmel kapcsolatos híreket a közösségi média oldalakon lehet követni:

https://www.facebook.com/juno11pictures/

https://www.instagram.com/juno11pictures

https://tiktok.com/@eletedmozija

www.eletedmozija.hu/

 

Fotó: Juno11