Miért fontos a folyadékbevitel sport közben?

Újra mehetünk közösen túrázni, kocogni vagy éppen egy kiadós egészségügyi sétára, a jó időben viszont a folyadékigényünk is megugrik.

Természetesen a sportteljesítmény növelésében is fontos a folyadékbevitel, de a hétköznapok kiegyensúlyozottságához is nagyban hozzájárul a megfelelő hidratáció. Honti Péter, az Absolute Live dietetikusának segítségével összeszedtük a legfontosabb szempontokat, amikre érdemes figyelned, ha már úgy is mozogsz!

Bármi is lebegjen szemünk előtt – edzés utáni regeneráció, izomépítés, hétköznapi vitaminellátás vagy éppen ízületvédelem –, a nap végén a döntő tényező mégiscsak az lesz, hogy a folyadék alapú készítmények egyszerűen hatékonyak. A tablettákat és kapszulákat a gyomor emésztőenzimei rögtön, felszívódás előtt elkezdik bontani, a folyadékok esetében viszont a vitamin és ásványi anyag egyenesen a gyomorba kerül, ahol az ital gyorsabban tud hasznosulni. A különböző gyümölcsös ízekről pedig még egy szót sem ejtettünk!

 

Izzadok, tehát vagyok

Szervezetünk az általános hétköznapi tevékenységek során is veszít folyadékot, sportolás közben viszont jócskán megemelkedik a testhőmérséklet, amit szervezetünk izzadással próbál ellensúlyozni. Persze sok tényezőtől függ, de egy edzés során akár 1-2 liter verejtéket is veszíthetünk – és ez miért lényeges? Mert nemcsak víz távozik ilyenkor a testünkből, hanem értékes ásványi anyagok is! Éppen ezért ajánlják a szakemberek a funkcionális vagy izotóniás sportitalokat, ilyen az Absolute Live Isotonic Sport Drink is, amiben vitaminok mellett például nátrium is van, ami segít az idegsejtek működésében, javítja a koncentrációt, négyféle szénhidráttartalma pedig az izmok energiaellátásához járul hozzá, hogy bírd a tempót!

(Honti Péter)

Nem mindegy, hogy mikor és mennyit!

Az emberi test lassabban veszi fel a folyadékot, mint ahogyan leadni képes, ezért élethelyzettől függetlenül aranyszabály: semmiképp se várd meg, amíg megszomjazol, rendszeresen hidratálj, igyál sok folyadékot! Természetesen itt sem lehet általános igazságokat mondani, hiszen a folyadékigény testsúlytól, mozgástól, testzsírszázaléktól, a korábban elfogyasztott ételektől is függ, de ha sport közben 15-20 percenként, maximum 1,5-2 deciliternyi folyadékot elfogyasztunk, azzal nem lőhetünk mellé! Ha pedig mozgás előtt szeretnénk egy kicsit felkészíteni a szervezetünket, akkor 1-2 órával korábban fél liter folyadék fogyasztása javasolt – ez pedig már lehet akár sportital is.

Víz vagy funkcionális ital?

Folyadékbevitelünk alapját mindenképpen szénsavmentes, tiszta víznek kell adnia, viszont a funkcionális italok fogyasztása bizonyos élethelyzetekben célszerű, hiszen pontosan ilyen esetekre lettek kifejlesztve. Ha például szeretnénk nyárra csúcsformába kerülni, akkor olyan terméket válasszunk, ami tartalmaz L-karnitint, krómot vagy éppen zöld kávét, hiszen ezek nemcsak energizálnak minket, de hozzásegítenek a „beach body” eléréséhez – ebben a kategóriában például az Absolute Live Fat Burner ital jó választás.