Nyolc góllal legyőztük a románokat, 12 év után újra Eb-elődöntős a magyar női kézilabda-válogatott!

A magyar női kézilabda-válogatott 12 év elteltével Európa-bajnoki elődöntőbe jutott azzal, hogy 37-29-re legyőzte a román csapatot a részben debreceni rendezésű kontinensviadal középdöntőjének harmadik fordulójában.

Legutóbb szeptember 28-án, tatabányai felkészülési mérkőzésen találkozott a két együttes, akkor a magyar válogatott 37-28-ra kerekedett felül. Biztató előjel volt az is, hogy a 2004-es, bronzéremmel zárult menetelés és a szintén harmadik helyet hozó, eleddig legutóbbi elődöntős Eb-szereplés során, 2012-ben is találkozott a románokkal a középdöntőben és le is győzte riválisát a magyar válogatott.

A szurkolók már a szállodánál várták az ötkarikás hatodik helyezett nemzeti csapatot, és zászlókkal feldíszített autókkal kísérték át a Főnix Arénába. A csarnokon belül pedig már a bemelegítésre érkezve is állva, folyamatos vastapssal üdvözölték a drukkerek a játékosokat. Ezúttal a kapus Janurik Kinga és a betegséggel küzdő balátlövő, Kácsor Gréta maradt ki a magyar válogatott keretéből, amely azzal a tudattal várta a vasárnapi játéknap második találkozóját, hogy pontszerzése esetén biztosítja helyét a legjobb négy között.

Hétméteresből és beállóból szerezte első két gólját a magyar csapat, a tornán ez a két játékelem volt eddig gyengébb pont az egyébként kiválóan teljesítő nemzeti együttesnél. Zsúfolásig megtelt arénában a közönség szűnni nem akaró buzdítása mellett kiegyenlítetten zajlott a nyitó tíz perc (6-6). Szemerey Zsófi védései és az első negyedórában négyszer eredményes Klujber Katrin góljaira alapozva először a hazai alakulat dolgozott ki kétgólos különbséget (9-7). Ezt a játékrész hajrájában a találkozó első emberelőnyét is kihasználva sikerült öt találatra növelni (20-15), Böde-Bíró Blanka időntúli hétméteresvédésével ért véget az első harminc perc – számolt be az MTI.

A szünetben a 2004-ben hazai pályán bronzérmes válogatott tagjait köszöntötték.

Remekül kezdte a második félidőt a magyar csapat, nyolc gólra távolodott el (24-16), ezzel gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést. A román együttesnek innen már csak időszaki közelítésekre volt ereje, játéka egyre pontatlanabbá vált, nem tudott hatékony ellenszert találni a magyar válogatott védekezésére, hat találatnál jobban nem tudott felzárkózni. Így magabiztos sikerrel zárta a találkozót a magyar csapat, ezzel az Európa-bajnokság első elődöntőse lett. Megérdemelten hangzott fel a „szép volt, csajok!”, majd az „aki ugrál, büszke magyar!” a csarnokban.

Szemerey öt, Böde-Bíró négy védéssel zárt, a mérkőzés legeredményesebbje a 14 kísérletéből 10-et gólra váltó Klujber lett. A román kapuban Bianca Curment 15 lövést hatástalanított.

Ez volt a két csapat 102. egymás elleni mérkőzése, 34 román győzelem és kilenc döntetlen mellett az 59. magyar siker született.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese a hatodik sikerét aratta és továbbra is százszázalékos. Kontinenstornán ezt megelőzően 2004-ben – szintén hazai környezetben – rajtolt legjobban a nemzeti csapat, amely akkor az első öt találkozóján tudott nyerni.

A válogatott a középdöntőt kedden a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaország ellen zárja, a tét a csoportelsőség lesz.

A középdöntős csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak, egyaránt Bécsben.

Golovin Vlagyimir: továbbra is fókuszáltnak kell maradni, mert koncentráció nélkül semmi nem működik

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány szerint koncentráció nélkül semmi nem működik, így az eddigi hat mérkőzését megnyerő magyar válogatottnak a hátralévő három találkozóján is fókuszáltnak kell maradnia a részben hazai rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon.

A románok felett aratott vasárnapi 37-29-es sikert követően – ezzel vált biztossá a nemzeti csapat továbbjutása a debreceni középdöntős csoportjából – Golovin a vegyeszónában kiemelte: valamennyi játékosa tudta, mit akar, és azt is, mi a feladata.

„Ha nem is minden sikerült – nem gépek, hanem emberek alkotják a csapatot – mindig volt, aki folyamatosan támogatta a társát, bármi is történt éppen”

– szögezte le.

Az MTI kérdésére elmondta: Debrecenben nagyon jól megy a csapatainak – itt lett 2018-ban junior világbajnok az általa vezetett együttes, és itt harcolták ki tavasszal az ötkarikás szereplés jogát. Ezzel együtt emlékeztetett rá, hogy már a hajdúsági városon kívül is teljesített jól a válogatott.

„Ugyanakkor biztos, hogy fontos ennek a csapatnak a hazai pálya, megadja azt a bizonyos pluszt”

– emelte ki.

Előre tekintve úgy fogalmazott, az előttük álló három mérkőzésnek ugyanolyan fókuszáltan kell nekimenniük, mint az eddig megnyert hat összecsapásnak, hiszen „koncentráció nélkül semmi nem működik”. Elárulta: kézilabdamentes este vár a játékosokra, akik aztán éjjel kettőkor megkapják a saját anyagukat a világbajnok és olimpiai ezüstérmes franciákról, ez már tartalmazni fogja a 20.30-kor kezdődő, svédek elleni meccset is. Ezt a játékosai reggel megnézik, áttanulmányozzák, hétfőn délután átmozgató edzés és videózás vár rájuk, amellyel már kifejezetten a franciákra fognak hangolódni. Noha tudja, hogy a közvélemény már azt találgatja, hogy a bécsi középdöntős csoportból várhatóan továbbjutó norvég és dán együttes közül melyikkel találkozhatnak a négy között, ők nem akarnak ennyire előre nézni, hiszen egyelőre a franciák elleni találkozó a legfontosabb.

Klujber: ma is megmutattuk, mire vagyunk képesek

Klujber Katrin szerint a magyar női kézilabda-válogatott a románok vasárnapi legyőzésével is bizonyította a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon – melyen már biztosan ott lesz a legjobb négy között -, hogy mire képes.

Klujber a 37-29-es sikert követően – ezzel vált biztossá a nemzeti csapat továbbjutása a debreceni középdöntős csoportjából – kiemelte: társaival együtt nagyon boldogok a mérkőzés alakulása miatt.

„Ma is meg tudtuk mutatni, hogy mire vagyunk képesek. Itt vagyunk már a hatodik mérkőzés után, úgy gondolom, elképesztő amit itt csinálunk Debrecenben. Tudjuk, hogy már kint vagyunk Bécsben és éremért játszhatunk, viszont azért vannak itt is még feladataink, és majd utána megyünk tovább”

– utalt arra, hogy az elődöntőknek és a helyosztóknak otthont adó bécsi végjáték előtt kedden még a világbajnok és olimpiai ezüstérmes franciák elleni összecsapás vár rájuk a debreceni középdöntős csoport zárónapján.

Meglátása szerint mindig lehet jobban játszani, ugyanakkor büszke rá, hogy a csapat összefogva, egymásért küzdve ezúttal is győztesen jött le a pályáról.

Klujber a románok ellen tíz találatával a mérkőzés legjobbja lett, a tornán pedig már 37-nél jár, ezzel pillanatnyilag holtversenyben második a góllövőlistán. Ennek kapcsán az MTI kérdésére azt mondta: amikor ilyesmivel szembesítik, az jó érzés, ugyanakkor nem szokott ezzel foglalkozni.

„Én a győztes mérkőzéseket szeretem, meg amikor tényleg mindenki nagyon megy teljes gőzzel”

– fogalmazott, megemlítve, hogy az egyéni elismerésnél fontosabbnak tartja a csapat teljesítményét.

„Örülök, hogy mindig van valaki, aki viszi a hátán a csapatot. Ma én voltam így a legjobb, de én azt gondolom, hogy mindenki hozzáteszi a magáét”

– hangsúlyozta, megemlítve például a kapusok védéseinek jelentőségét.

Úgy véli, a franciákat le lehet győzni két nap múlva – velük kétszer is találkozott a felkészülési időszakban Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese, az egyik mérkőzésen 30-27-es magyar, a másikon 26-22-es francia siker született.

„Lehet nyerni, viszont nagyon nehéz lesz. Nem fogjuk félvállról venni attól függetlenül sem, hogy biztosan utazunk, mert azért nem mindegy, hogy hol végzünk. Persze nem mondom, hogy biztos veretlenül utazunk tovább, meglátjuk, hogy fog sikerülni. Higgadtan és felszabadultan fogunk játszani, ez általában azért jól szokott elsülni. Remélem, most is így lesz”

– vélekedett Klujber.

A már előző nap is torokfájdalmakkal küzdő Simon Petra betegen is három góllal segítette a csapatot a kulcsfontosságú találkozón. Az MTI-nek elmondta: továbbra sincs rendben a torka, de bízik benne, hogy egy nap múlva már jobb lesz. Simon tavaly október 15-én, a Bécshez közeli Schwechaton mutatkozott és robbant be a nemzeti csapatba, amely pénteken az osztrák fővárosban játszik Eb-elődöntőt.

„Remélem, hogy ez jól fog elsülni, nekem jó élményeim vannak ott”

– felelte az MTI érdeklődésére.

„Próbálunk magunkra koncentrálni, és azt vinni tovább, amit az elmúlt mérkőzéseken nyújtottunk”

– mondta, bízva a hasonló folytatásban.

Kuczora Csenge véleménye szerint eddig felszabadultan játszottak a kontinensviadal mérkőzésein, ami koncentrációval párosult.

„Ugyanúgy kell készülni a következő mérkőzéseinkre is. Nem feltett kézzel megyünk, még többet szeretnénk, hiszen megéreztük, hogy milyen ennek az íze. Megyünk Bécsbe, bármi megtörténhet”

– fogalmazott az MTI-nek az első hat meccsével története legjobb Eb-rajtját produkáló magyar válogatott balátlövője. Rámutatott: ki lehet indulni valamelyest a franciák elleni két felkészülési mérkőzésből, ugyanakkor „nem ugyanaz a hőfok lesz itt kedden”.

„Teljesen új nap lesz, úgy megyünk oda, hogy nyerni szeretnénk, hiszen ha a csoport első helyéről várhatjuk az elődöntőt, akkor talán valamelyest könnyebb mérkőzésünk lehet utána. Meg szeretnénk szerezni a csoport első helyét”

– árulta el Kuczora.

A Franciaország elleni mérkőzés kedden 18 órakor kezdődik a debreceni Főnix Arénában. Az elődöntőkre pénteken kerül sor a bécsi Stadthalléban, a bronzmérkőzést és a döntőt vasárnap játsszák ugyanott.

Eredmény, középdöntő, 3. forduló, I. csoport (Debrecen):
Magyarország-Románia 37-29 (20-15)
Debrecen, 4163 néző, v.: Antic, Jakovljevic (szerbek)

Magyarország: Szemerey – Győri-Lukács 5, Klujber 10, Papp, Füzi-Tóvizi 3, Vámos 3, Szöllősi-Schatzl 1, cserék: Kuczora 4, Simon 3, Márton 4, Bordás 1, Csíkos 1, Böde-Bíró, Faluvégi 2

lövések/gólok: 58/37, illetve 46/29
gólok hétméteresből: 3/3, illetve 7/4
kiállítások: 6, illetve 8 perc
piros lap: 0, illetve 1

További eredmények:
Montenegró–Lengyelország 30-28 (14-14)
Franciaország–Svédország 31–27 (19–13)

AZ I. CSOPORT ÁLLÁSA

1. MAGYARORSZÁG 4 4 126–95 +31 8
2. Franciaország 4 4 127–97 +30 8
3. Montenegró 4 2 2 100–110 –10 4
4. Románia 4 1 3 104–117 –13 2
5. Svédország 4 1 3 108–113 –5 2
6. Lengyelország 4 4 96–129 –33 0

A magyar női kézilabda-válogatott 18 fős Eb-kerete:

Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN – Románia), Csíkos Luca (Váci NKSE)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt