Ötödik a férfi váltó, nyolcadik lett Holló Balázs és a női 4×100 méteres gyorsváltó

Három magyar döntő volt a nyitónapon.

Holló Balázs a nyolcadik helyen végzett 400 méter vegyesen a budapesti úszó-világbajnokság szombati nyitónapján.

Az egriek 23 éves versenyzője a délelőtti előfutamban szenzációs egyéni csúcsot úszott, élete legjobbját csaknem két és fél másodperccel megjavítva az ötödik időt (4:10.87) érte el.

A felnőttek között első nagymedencés világbajnoki döntőjében szereplő versenyző végül messze elmaradt délelőtti idejétől és 4:15.17 perccel a nyolcadik lett.

A számot Léond Marchand nyerte, a francia versenyző az utolsó tíz méteren „maradt le” Michael Phelphs 2008-as pekingi cáparuhás világrekordjától (4:03.84) és végül 4:04.28 perces világbajnoki- és Európa-csúccsal diadalmaskodott.

Holló a futam után a vegyes zónában arról beszélt, az elmúlt hetekben annyian mondták neki, itt ma világbajnoki döntőt kell úsznia, hogy amikor a délelőtti előfutamban nagy egyéni csúccsal ezt elérte, megnyugodott és eltűnt belőle a tűz. Hozzátette, a végén már gyakorlatilag nem volt versenyhelyzetben, ennek ellenére megpróbált mindent beleadni.

A Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Milák Kristóf összetételű 4×100 méteres magyar férfi gyorsváltó az ötödik helyen végzett a Duna Arénában zajló úszó-világbajnokság szombati nyitónapján.

Öt évvel ezelőtt, a Duna Arénában rendezett világbajnokság nyitónapjának legnagyobb szenzációját okozta a váltó, amely bronzérmet nyert, abból az egységből Németh Nándor és Bohus Richárd maradt meg, hozzájuk csatlakozott a kiváló sprinter, Szabó Szebasztián, valamint az azóta már olimpiai bajnokká avanzsált Milák Kristóf.

A délelőtti előfutamok során ez az egység már ostromolta a tokiói olimpiai döntőben úszott országos csúcsát (3:11.06), 3:12:38 perces idejével pedig, ahogyan Németh fogalmazott, megszerezték a 3-as pályát.

Ezúttal Németh kezdett, aki a tokiói olimpia egyéni döntőjében úszott országos csúcsát (47.81) 16 századra megközelítette, majd Szabó is szorosan ott volt a favorit amerikaiak mögött. A rutinos Bohus mellet ugyanakkor elúsztak a riválisok, így Milák a hatodik helyen váltott és ugyan nagyot hajrázott, de csak egy helyet tudott javítani.

Az egység így sem volt messze az ötkarikás fináléban úszott időtől, 3:11.24 perccel lett ötödik.

Milák a futam után a vegyes zónában arról beszélt, elégedett, hiszen az olimpia után a világbajnokságon is ötödik lett az egység. Megjegyezte, most ennyire erős a mezőny, de fel lehet hozzájuk zárkózni, akár már jövőre is.

A női váltó, amely a nyolcadik helyen csúszott be a fináléba, nem tudott javítani helyezésén és Pádár Nikolett, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra összeállításban a nyolcadik lett.

4×100 m gyorsváltó, világbajnok:
Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Ryan Held, Justin Ress, Brooks Curry) 3:09.34 perc
2. Ausztrália (William Xu Yang, Matthew Temple, Jack Cartwright, Kyle Chalmers) 3:10.80
3. Olaszország (Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri, Manuel Frigo) 3:10.95
…5. MAGYARORSZÁG (NÉMETH NÁNDOR, SZABÓ SZEBASZTIÁN, BOHUS RICHÁRD, MILÁK KRISTÓF) 3:11.24

nők:

Katie Ledecky (Egyesült Államok) 3:58.15 perc
2. Summer McIntosh (Kanada) 3:59.39
3. Leah Smith (Egyesült Államok) 4:02.08

Ausztrália (Mollie O’Callaghan, Madison Wilson, Meg Harris, Shayna Jack) 3:30.95 perc
2. Kanada (Kayla Sanchez, Taylor Ruck, Margaret Macneil, Penny Oleksiak) 3:32.15
3. Egyesült Államok (Torri Huske, Erika Brown, Kate Douglass, Claire Curzan) 3:32.58
…8. MAGYARORSZÁG (PÁDÁR NIKOLETT, GYURINOVICS FANNI, SENÁNSZKY PETRA, MOLNÁR DÓRA) 3:38.20

fotó: MTI / Kovács Tamás