Özbas Szofi vb-bronzérmes!

Remekeltek a mieink a dohai világbajnokság negyedik napján: Özbas Szofi megszerezte a magyar judo tizenhetedik vb-bronzérmét, Ungvári Attila pedig ismét bejutott a legjobb nyolc közé, s a hetedik helyen zárta a tornát.

A judoinfo.hu szakportál szerdai beszámolója szerint a 81 kilogrammosoknál Ungvári Attila kiemelt volt a sorsolásnál, így az első körben nem is kellett tatamira lépnie. A legjobb tizenhat közé jutásért az üzbég Muszo Szobirov volt az ellenfele, s az üzbégek korábbi junior Európa-bajnoka alaposan ránk is ijesztett. A mérkőzés felénél vazarival előnybe került, a Győri AC judósa magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, s bár Szobirov kapkodott a levegőért, s két intést is beszedett, nem sok remény maradt a továbbjutásra. Már csak két másodperc volt hátra, amikor állásból folytatódott a küzdelem, Karvaly minden mindegy alapon rárontott riválisára, aki azonnal a földre vetette magát. Ritkán láni ilyet, de a történtekért a gongszó után újabb intést kapott az üzbég, így Ungvári Attila versenyben maradt

Következett a brit Lachlan Moorhead elleni párharc, a huszonkét éves riválisnak eddig egy Grand Slam-bronzérme volt, még 2021-ből, ezúttal azonban nem tudott extrát nyújtani, két intést is kapott a „rendes” küzdelmi időben. A hosszabbításban már voltak erősebb kísérletei az egyre jobban fáradó britnek, de végül Ungvári Attila zárta le dobással a párharcot, s jutott be a legjobb nyolc közé.

A negyeddöntőben a súlycsoport egyik nagyágyúja, a belgák olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok klasszisa, Matthias Casse várt rá. Nem Ungvári Attila volt ennek a küzdelemnek az esélyese, de viszonyítási alapunk nem volt, meglepő módon a nagy nemzetközi versenyeken első alkalommal csaptak össze a felek. Casse nem engedte érvényesülni, az első intést szabálytalan karfogásért kapta a magyar judós, majd a hosszabbítás második percéig begyűjtött még két büntetést, így a vigaszágon folytathatta, a kanadai Gauthier Drapeau ellen.

A kontinensbajnoki bronzérmes riválissal Ungvári Attila korábban egyszer mérte össze az erejét, 2021-ben, a bakui Grand Slamen Gauthier Drapeau nyert. Nagyon küzdelmes mérkőzésen így történt ez Dohában is: a győri judós a hosszabbításban ledolgozta ugyan intéshátrányát, de egy kontrával végül a kanadai jutott tovább. A harmincnégy esztendős Ungvári Attila – akárcsak tavaly – a hetedik helyen végzett a világbajnokságon, s ezzel újabb nagy nagy lépést tett a párizsi olimpiai részvétel felé.

A súlycsoport világbajnokát újra Tato Grigalasvilinek hívják, a grúz klasszis sorozatban a harmadik világbajnoki döntőt vívta a belga Matthias Casse ellen (a slágermeccset nemzetközi bírónk, Gosztonyi Balázs vezette), s 2022 után újra győzni tudott. A bronzérmeken a dél-koreai Li és a japánok olimpiai bajnoka, Nagasze osztozott.

A 63 kilós hölgyeknél az Európa-bajnoki bronzérmes Özbas Szofi ugyancsak erőnyerő volt az első fordulóban, a legjobb tizenhat közé jutásért a spanyol Cristina Cabana Perezzel kellett szembenéznie. Nos, Szofi nem sokat vizslatta az idei portugál Grand Prix bronzérmesét, ipponnal zárta rövidre az összecsapást.

A legjobb nyolc közé jutás volt a tét a venezuelai Barrios ellen. Az ellenfél már négy érmet gyűjtött a kontinensbajnokságokon, s az első Özbas Szofi elleni meccsére is jól emlékszünk: a 2021-es budapesti Grand Slam-tornán borsot tört a BHSE judósának orra alá. 2022-ben Szofi kétszer (Antalyban és Tel-Avivban) visszavágott, ezúttal azonban mindkét fél számára többet ért volna a siker.

Az első percekben Szofi volt veszélyesebb, Barrios be is gyűjtött két intést, ám következett a hosszabbítás. A venezuelai nem tudott jól indítani, s végül ez lett a veszte, a magyar fiatal leszorítással jutott be a legjobb nyolc közé – pályafutása során másodszor a felnőtt világbajnoki mezőnyben.

Egy régi „ismerős”, a kétszeres junior-világbajnok Joanne van Lieshout várt Szofira, a holland lány az előző körben a négyszeres világbajnoki érmes, csapatban olimpiai ezüstérmes japán Tasiro Mikut búcsúztatta. Özbas Szofival korábban négyszer találkozott, a mérleg egyensúlyt mutatott, Dohában el kellett dőlnie valamerre… Sajnos nem felénk dőlt, van Lieshout karfeszítéssel nyert, Szofi számára a vigaszágon maradt javítási lehetőség.

A bronzmérkőzésért a koszovóiak Európa-bajnoki ezüstérmesét, Laura Fazliut kellett volna legyőzni. Egyszer már sikerült, 2020-ban, a budapesti Grand Slam-tornán Szofi nyert az akkor még csak húsz esztendős koszovói reménység ellen (tegyük hozzá, Özbas Szofi akkor tizenkilenc volt). Fazliu erőszakosan kezdett, de az adu Szofinál volt, aki egy gyönyörű dobással, ipponnal érte el a bronzmeccset!

Ott a 2018-ban Győrben U23-as Európa-bajnok osztrák Lubjana Piovesana következett. Nagy nemzetközi versenyen először találkozott a magyar judóssal, s hatalmas csatát vívtak a bronzéremért. Mindkét judósnak volt esélye lezárni a meccset, ez végül a hosszabbításban Szofinak sikerült, aki megszerezte a magyar judosport tizenhetedik bronzérmét! Azt mondani sem kell, hogy Toncs Péter tanítványa hatalmas lépést tett a párizsi részvétel felé, de ami még fontosabb: immár a világbajnoki éremlistára is örökre felírta a nevét!

A súlycsoport világbajnoka a gyermekáldás után visszatérő, immár hatszoros aranyérmes francia Clarisse Agbegnenou lett, az ezüst Szlovéniába kerül Andrja Leski révén, a dobogó harmadik fokára pedig van Lieshout állhatott fel Özbas Szofi mellé.

A dohai világbajnokság ötödik napja lesz számunkra a legmozgalmasabb, ezúttal három judósunk is harcba indul. A 90 kilogrammosoknál olimpiai bronzérmesünk, Tóth Krisztián kiemeltként várhatja ellenfelét a második körben, a spanyol Mosakhlishvili vagy a brazil Macedo ellen harcolhatja ki a legjobb tizenhat közé jutást. Ugyanebben a súlycsoportban az U23-as Európa-bajnok Gőz Roland az első fordulóban a mongol Gantulgával csap majd össze. A nőknél a 70 kilogrammos Eb-bronzérmes Gercsák Szabina a török Ogel ellen kezd, a tét a legjobb harminckettő közé kerülés.

A program

Május 11., csütörtök
Férfiak, 90 kg (címvédő: Davlat Bobonov, üzbég; magyar induló: Tóth Krisztián, MTK Budapest és Gőz Roland, MTK Budapest)
Nők, 70 kg (címvédő: Barbara Matic, horvát; magyar induló: Gercsák Szabina, Atomerőmű SE)
9:00: selejtezők; 17:00 érmes mérkőzések, döntők*
(* magyar idő szerint)

Világbajnokság, Doha

FÉRFIAK

60 KG (37 induló)
1. Francisco Garrigos (spanyol)
2. Dilsodbek Baratov (üzbég)
3. Li Ha Rim (dél-koreai)
3. Giorgi Szardalasvili (grúz)
5. Takato Naohisza (japán)
5. Jorre Verstraeten (belga)
7. Nurkanat Szerikbajev (kazah)
7. Junesz Szaddiki (marokkói)

66 KG (55 induló)
1. Abe Hifumi (japán)
2. Marujama Dzsosiro (japán)
3. Walide Khyar (francia)
3. Baskhuu Yondorperenlei (mongol)
5. Vara Margvelasvili (grúz)
5. An Ba Ul (dél-koreai)
7. Elios Manzi (olasz)
7. Jago Abuladze (orosz)

73 KG (55 induló)
1. Nils Stump (svájci)
2. Manuel Lombardo (olasz)
3. Hasimoto Soicsi (japán)
3. Murodzson Juldosev (üzbég)
5. Hidayat Heydarov (azeri)
5. Arthur Margelidon (kanadai)
7. Obidon Nomonov (üzbég)
7. Messzud Reduane Drisz (algériai)

81 KG (51 induló)
1. Tato Grigalasvili (grúz)
2. Matthias Casse (belga)
3. Nagasze Takanori (japán)
3. Li Dzsun Hvan (dél-koreai)
5. Muki Sagi (izraeli)
5. Francois Gauthier Drapeau (kanadai)
7. UNGVÁRI ATTILA (Győri AC)
7. Wachid Borchashvili (osztrák)

NŐK

48 KG (45 induló)
1. Cunoda Nacumi (japán)
2. Shirine Boukli (francia)
3. Koga Vakana (japán)
3. Assunta Scutto (olasz)
5. Blandine Pont (francia)
5. Abiba Abuzsakinova (kazah)
7. Milica Nikolics (szerb)
7. Amanda Lima (brazil)

52 KG (46 induló)
1. Abe Uta (japán)
2. Dijora Keldijorova (üzbég)
3. Odette Giuffrida (olasz)
3. Amandine Buchard (francia)
5. PUPP RÉKA (Atomerőmű SE)
5. Distria Krasniqi (koszovói)
7. Gefen Primo (izraeli)
7. Dzsang Sze Jun (dél-koreai)

57 KG (50 induló)
1. Christa Deguchi (kanadai)
2. Funakubo Haruka (japán)
3. Jessica Klimkait (kanadai)
3. Enkhrilen Lkhagvatogoo (mongol)
5. Hu Mi Mi (dél-koreai)
5. Hasret Bozkurt (török)
7. Nora Gjakova (koszovói)
7. Sarah Leonie Cysique (francia)

63 KG (46 induló)
1. Clarisse Agbegnenou (francia)
2. Andreja Leski (szlovén)
3. ÖZBAS SZOFI (BHSE)
3. Joanne van Lieshout (holland)
5. Lubjana Piovesana (osztrák)
5. Prisca Awiti Alcaraz (mexikói)
7. Laura Fazliu (koszovói)
7. Catherine Beauchemin-Pinard (kanadai)

A JUDO MAGYAR VILÁGBAJNOKI ÉRMESEI ÉS HELYEZETTEI

ARANYÉRMES (2)
Kovács Antal (95 kg, 1993, Hamilton)
Braun Ákos (73 kg, 2005, Kairó)

EZÜSTÉRMES (7)
Bujkó Tamás (60 kg, 1983, Moszkva)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1993, Hamilton)
Kovács Antal (100 kg, 2001, München)
Mészáros Anett (70 kg, 2009, Rotterdam)
Mészáros Anett (70 kg, 2010, Tokió)
Bor Barna (open, 2011, Tyumeny)
Tóth Krisztián (90 kg, 2014, Cseljabinszk)

BRONZÉRMES (17)
Varga Imre (+95 kg, 1979, Párizs)
Ozsvár András (open, 1981, Maastricht)
Ozsvár András (open, 1983, Moszkva)
Bujkó Tamás (60 kg, 1985, Szöul)
Bujkó Tamás (65 kg, 1987, Essen)
Csősz Imre (open, 1991, Barcelona)
Ungvári Miklós (66 kg, 2005, Kairó)
Ungvári Miklós (66 kg, 2007, Rio de Janeiro)
Hadfi Dániel (100 kg, 2007, Rio de Janeiro)
Baczkó Bernadett (57 kg, 2007, Rio de Janeiro)
Mészáros Anett (70 kg, 2007, Rio de Janeiro)
Ungvári Miklós (66 kg, 2009, Rotterdam)
Karakas Hedvig (57 kg, 2009, Rotterdam)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2011, Párizs)
Mészáros Anett (70 kg, 2011, Párizs)
Tóth Krisztián (90 kg, 2021, Budapest)
Özbas Szofi (63 kg, 2023, Doha)

ÖTÖDIK HELYEZETT (26)
Pulai János (63 kg, 1971, Ludwigshafen)
Varga Imre (+93 kg, 1975, Bécs)
Kiss Endre (80 kg, 1975, Bécs)
Molnár Károly (70 kg, 1975, Bécs)
Varga Imre (open, 1979, Párizs)
Nagysolymosi Sándor (71 kg, 1981, Maastricht)
Fürjész István (65 kg, 1983, Moszkva)
Gyáni János (86 kg, 1985, Szöul)
E. Kovács János (95 kg, 1985, Szöul)
Dubovszky István (+95 kg, 1987, Essen)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1989, Belgrád)
Wágner József (60 kg, 1989, Belgrád)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1991, Barcelona)
Csősz Imre (open, 1993, Hamilton)
Pekli Mária (56 kg, 1993, Hamilton)
Csák József (65 kg, 1995, Tokió)
Csizmadia Eszter (63 kg, 1999, Birmingham)
Illyés Miklós (73 kg, 1999, Birmingham)
Bor Barna (open, 2008, Levallois)
Tóth Krisztián (90 kg, 2013, Rio de Janeiro)
Csoknyai László (81 kg, 2017, Budapest)
Tóth Krisztián (90 kg, 2017, Budapest)
Bor Barna (+100 kg, 2017, Budapest)
Tóth Krisztián (90 kg, 2018, Baku)
Tóth Krisztián (90 kg, 2019, Tokió)
Pupp Réka (52 kg, 2023, Doha)

HETEDIK HELYEZETT (24)
Kincses Tibor (60 kg, 1981, Maastricht)
Németh Károly (78 kg, 1983, Moszkva)
Szabó Miklós (86 kg, 1983, Moszkva)
Kékes Ibolya (66 kg, 1987, Essen)
Zsoldos Zsolt (78 kg, 1991, Barcelona)
Nagy Zsuzsa (61 kg, 1991, Barcelona)
Csősz Imre (+95 kg, 1993, Hamilton)
Csák József (65 kg, 1993, Hamilton)
Gránicz Éva (open, 1993, Hamilton)
Hadfi Dániel (100 kg, 2005, Kairó)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2007, Rio de Janeiro)
Ungvári Attila (73 kg, 2009, Rotterdam)
Ungvári Miklós (66 kg, 2010, Tokió)
Karakas Hedvig (57 kg, 2010, Tokió)
Joó Abigél (78 kg, 2011, Párizs)
Bor Barna (+100, 2011, Párizs)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2015, Asztana)
Karakas Hedvig (57 kg, 2015, Asztana)
Ungvári Miklós (73 kg, 2015, Asztana)
Tóth Krisztián (90 kg, 2015, Asztana)
Bor Barna (+100 kg, 2015, Asztana)
Ungvári Miklós (73 kg, 2021, Budapest)
Özbas Szofi (63 kg, 2021, Budapest)
Ungvári Attila (81 kg, 2022, Taskent)

fotó: IJF / Gabriela Sabau; IJF / Tamara Kulumbegasvili; IJF / Emanuele Di Feliciantonio