Szép Balázs 10., Bőhm Csaba 13. lett a párizsi olimpián

Szép Balázs 10., Bőhm Csaba 13. lett a férfi öttusázók versenyében a párizsi olimpián.

A 36 induló csütörtökön körvívással kezdett az Észak-párizsi Arénában, az ott elért eredmény az elődöntőben és a továbbjutók esetében a döntőben is a kiinduló pontszám volt. Az idei világbajnokságon ezüstérmes Szép Balázs 18 ellenfelét győzte le és 17-től kapott ki, a pozitív mérleg pedig jó alapot teremtett számára a folytatáshoz. Bőhm Csabának ezúttal nem sikerült a vívás, 13 győzelmet aratott, miközben 22 ellenfelétől vereséget szenvedett. A júniusi, kínai vb-n és a május végi, törökországi vk-döntőn is – mindkettő az ő győzelmével zárult – 22 sikeres asszója volt, ami jól érzékelteti, mennyivel nehezebb helyzetbe került most – számolt be az MTI a helyszínről.

Pénteken a magyar öttusázók sikerrel vették az elődöntőt – melyet már a Versailles-i kastély parkjában, csodálatos környezetben bonyolítottak le -, így a szombati 18 fős döntőben is versenyezhettek.

Lovaglásban Bőhm Csaba kezdett, mert a vívóeredménye alapján ő állt a döntős mezőnyben az utolsó, azaz a 18. helyen. A homokos talajú pályán tíz akadály volt, a két kettessel 12 erőkifejtést kellett végrehajtaniuk a versenyzőknek. Bőhm lova a 6-os és a 10-es akadálynál lehúzta a rudat, így a magyar öttusázó a kiinduló 300 pontból 14-et elveszetett.

Szép Balázs 12. volt a kezdésnél, ezért ő hetedikként lovagolt a pályára. Majd kevesebb mint egy perc múlva elégedetten jöhetett le, mert a 63 másodperces szintidőn belül hibátlanul teljesített. A lovasokat néma csendben figyelte a 15-16 ezer néző, a lovaglásuk végén pedig nagy tapssal díjazta a produkciókat. Volt komoly vesztese a számnak, Mohanad Saban az utolsó akadálynál leesett a lóról, így pont nélkül zárt, ezzel gyakorlatilag kiszállt a versenyből. A szintén egyiptomi Ahmed el-Gendi, a tokiói ezüstérmes viszont nagy lépést tett a győzelem felé, mert kiemelkedő vívása után hibátlanul lovagolt.

Szép Balázs, az UTE 24 éves versenyzője nem szerzett bónuszpontot a központi páston, mert kikapott a hat győzelemig jutó mexikói Emiliano Fernandeztől, a 200 méteres úszásban pedig – amelyre a lovaspálya mellett felépített 25 méteres mobilmedencében került sor – 2:05.83 perccel a 15. időt érte el. A lövészetekkel megszakított 5×600 méteres futást kilencedikként kezdte meg, 26 másodpercre a dobogós pozíciótól. Végig nagy küzdelem zajlott a középmezőnyben a közönség hatalmas buzdítása mellett, nem nagyon történtek nagy változások, talán csak hibátlan lövészettel lehetett volna előrelépni. Szép Balázs végig a kezdő pozíciójában futott, az utolsó méteren előzte őt meg a címvédő Joseph Choong, így lett tizedik. Az összetett számban 9:55.29 perccel a nyolcadik időt érte el.

Bőhm, a Kőbánya SC ugyancsak 24 éves öttusázója a bónuszban nem szerezett pontot, mivel elsőként pástra lépve kikapott Choongtól. Úszásban 1:58.94-gyel a harmadik leggyorsabb volt. A kombinált számnak a 17. helyről vágott neki, és négy pozíciót tudott javítani úgy, hogy a lövészetei is rendben voltak és jó tempót futott. Ebben a számban 9:44.87 perccel a harmadik legjobb eredményt érte el.

Győzött a Tokióban ezüstérmes el-Gendi, második lett a japán Szato Taisu, a bronzérmet pedig az olasz Giorgio Malan harcolta ki.

Szép Balázs elfáradt a végére, Bőhm Csaba nem adta fel

Az öttusázók versenyében szombaton tizedik Szép Balázs saját bevallása szerint a végére elfáradt, a 13. helyen végző Bőhm Csaba pedig kötelességének érezte, hogy a nem sikerült vívás után a szívét-lelkét kitegye a döntőben – írta az MTI.

„Mielőtt ideutaztam, szerettem volna a hatban végezni, így nem tudom, hogy most örülök-e ennek a tizedik helynek”

– kezdte összegzését a júniusi világbajnokságon ezüstérmes Szép.

„Úgy érzem, hogy a kombinált számra nagyon elfogytam, nagyon elfáradtam, ez most sajnos nem volt az igazi, pedig a kombival szoktam előrejönni. Már az úszásomon is éreztem, hogy fizikailag nem vagyok annyira topon, kettő másodperccel gyengébben úsztam, mint tegnap. Ez nem megszokott megtörténni.”

Úgy fogalmazott, semmilyen terhet nem érzett amiatt, hogy jól sikerült idény után érkezett az olimpiára, már csak azért sem, mert ez teljesen más versenyhelyzet, amilyenben még nem volt soha.

„Semmilyen elvárást nem fogalmaztam meg magammal szemben. Jól akartam érezni magam, meg nyilván hozni egy jó eredményt.”

Az idei világbajnok Bőhm hangsúlyozta, sosem volt benne, hogy feladja, még egy ilyen vívás után sem, amelyik miatt az utolsó helyről kezdte a döntőt.

„A lelkiismeretem tiszta, mert egy pillanatra sem volt az, hogy kiengedtem volna.”

A lövészete jobban sikerült, mint egy napja az elődöntőben, aminek örült.

„Így volt jó, ahogy volt. Nem dőlt össze a világ. Nyilván most szomorú vagyok és csalódott, de bízom a jóisten útjaiban, és bízom abban, hogy ez így volt jó”

– tette hozzá, majd azt mondta, azért különösen szomorú, mert látta a családját, a magyar szurkolókat, hogy szorítottak érte.

„Szerettem volna nekik, nemcsak azoknak, akik itt vannak, hanem azoknak is, akik otthon, akár Zsámbékon, akár egész Magyarországon támogattak, valamit visszaadni. Ez a minimum, hogy itt kiteszem szívemet-lelkemet, ezt most megtettem, ennyire volt elég.”

A döntőben megdőlt az 1551 pontos világcsúcsa, melyet a kínai vb-n állított fel: az egyiptomi Ahmed el-Gendi 1555 ponttal győzött.

Martinek János szövetségi kapitány az MTI-nek úgy összegzett, hogy a kombinált számban most az ellenfelek is nagyon jól mentek, de nem ezen múlott a jobb szereplés, hanem a korábban elvesztett pontokon, a kisebb-nagyobb hibákon.

Végeredmény:

öttusa, férfi verseny, olimpiai bajnok:
Ahmed el-Gendi (Egyiptom) 1555 pont
2. Szato Taisu (Japán) 1542
3. Giorgio Malan (Olaszország) 1536
…10. Szép Balázs 1519
…13. Bőhm Csaba 1505

Vasárnap 11 órától a nők döntőjét rendezik, melyben ott lesz Gulyás Michelle és Guzi Blanka.

 

fotó: MTI / Czeglédi Zsolt