Elindult a Magyar K2 Expedíció

Kezdetét vette a nagy kaland: Klein Dávid és Suhajda Szilárd repülőre szálltak és elindultak Pakisztán fővárosába, ahonnan pár nap után indulnak majd tovább, hogy megközelítsék a K2 5000 méteren található alaptáborát. A Magyar K2 Expedíció két alpinistájának célja, hogy július végén a Föld második legmagasabb hegycsúcsára, a 8611 méteres K2-re juttassák fel a magyar zászlót oxigénpalack és teherhordók nélkül. A „hegyek királyaként” is emlegetett kolosszusnak még nincs magyar megmászása. Az expedíció összefoglaló filmjét a Spíler1-en láthatják majd a nézők.

A szervezők tájékoztatása szerint amennyiben Klein Dávid és Suhajda Szilárd eléri a K2 legmagasabb pontját, úgy már csak egyetlen csúcs elérése választja majd el a hazai hegymászó közösséget a Himalája Koronája kihívás teljesítésétől, vagyis attól, hogy elmondhassuk, Földünk valamennyi „nyolcezresének” csúcsán állt már magyar állampolgár. Az expedíció hivatalosan is kezdetét vette, Dávid és Szilárd szombat délután repülőre szállt és holnap már Pakisztánban dolgoznak tovább az expedíció következő állomásain. Természetesen az előkészületek már hónapokkal ezelőtt elkezdődtek: a logisztikai feladatok mellett a páros kilenc hónapnyi kemény edzésen van túl.

Már első céljuk, – a K2 5000 méteren fekvő alaptáborának elérése – sem egyszerű: először repülővel jutnak el egy északi városkába, Szkarduba, majd innen terepjáróval egy 3000 méteren található falucskába, Aszkoléba. Innen kiindulva a hegymászók egy hét alatt, a Baltoro-gleccsert követve érnek majd fel az alaptáborba június 20-a körül.

Ezt követően június és július folyamán ún. akklimatizációs köröket – egyre magasabb táborokat megcélzó többnapos előkészítő mászásokat – hajtanak végre a hegyen. Azt remélik, hogy az akklimatizációs körök során éjszakáznak és felszerelést deponálnak majd a 6000 méteren található 1-es, a 6700 méter magasságban lévő 2-es, a 7300 méter magas 3-as és esetleg a 8000 méteren található 4-es táborban is, mielőtt – egy többnapos pihenőt követően – elindítanák a csúcsmászást. A hegymászók a magaslati táborokban sátrat állítanak, melyekben élelmet, a főzéshez szükséges gázt és egyéb eszközöket hagynak.

A csúcsmászás pontos dátumát az akklimatizáció gyorsasága és a helyi időjárási viszonyok is befolyásolják, de a tervek szerint július végén vagy augusztus elején várható, hogy a K2 csúcspiramisa felé kapaszkodnak majd a hegymászók. Az expedíció kapcsán Klein Dávid elmondta: „Három évvel ezelőtt a K2 nem kedvezett egy hegymászónak sem, abban az évben senki se ért fel a „hegyek óriásának” csúcsára. Bízunk abban, hogy az idei évben az időjárási viszonyok biztonságos mászást tesznek majd lehetővé. Mi testileg és szellemileg is felkészültünk és izgatottan vágunk bele az expedícióba.”

Az expedíció elindult, a kalandokról pedig a hazai közönség sem marad le, hiszen a hegymászók saját felületei mellett az expedíció összefoglaló filmjét a TV2 Csoporthoz tartozó Spíler1 műsorán láthatják majd a nézők.

 

A Himalája koronája:

A Földön 14 hegycsúcs létezik, amely a tengerszinttől számítva 8000 méternél magasabb. Közülük mind Ázsiában, a Himalája és a Karakorum hegyvonulataiban található. E csúcsok megmászása különösen veszélyes, mert ebben a magasságban igen kevés – csupán harmadannyi – oxigén áll a hegymászók rendelkezésére, éppen ezért fontos előzetesen hozzászoktatni a szervezetüket a ritka légkörhöz az akklimatizációs körök során. A „Himalája koronája” ennek a 14 csúcsnak a megmászását jelenti. Az első személy, aki a kihívást teljesítette, Reinhold Messner volt, akinek a tizennegyedik csúcsot 1986. október 16-án sikerült elérni.

 

 

Az Eseményhorizont csapatáról:

Az eseményhorizont programot Klein Dávid hívta életre 2002-ben, Suhajda Szilárd pedig 2016 óta tagja a csapatnak. Céljuk a hazai hegymászás és a „tiszta” (oxigénpalack nélküli) mászás ügyének szolgálata, himalájai expedíciók szervezése, valamint az egészséges életmód és a mozgás fontosságának közvetítése. Az Eseményhorizont hozta létre a Magyar Nyolcezres Adatbázist (www.m8000.hu), amelyet a Magyar Hegy-és Sportmászó Szövetséggel közösen üzemeltetnek.

 

A Magyar K2 Expedíció legfontosabb adatai:

 

TIMING

Dátum (hozzávetőleges kalkuláció) Tervezett fázis
2019. június 7. Indulás a budapesti Liszt Ferenc reptérről, az úti cél Iszlámábád, Pakisztán
2019. június 20. Az Alaptábor elérése (Skardu tartományi fővároson keresztül)
2019. június 20 – július vége Mászó időszak (táborok kiépítése, akklimatizáció, csúcstámadás várható időpontja: augusztus eleje)
2019. július vége / augusztus eleje Levonulás
2019. augusztus 10. Hazaérkezés Budapestre

 

 

TÁBOR – MAGASSÁG
Tábor / csúcs Magasság
Alaptábor 5000 m
1-es tábor 6000 m
2-es tábor 6700 m
3-as tábor 7300 m
4-es tábor 8000 m
Csúcs 8611 m