A világ legfenntarthatóbb épületei között az NOB új székháza

Az Olimpia Háza, a NOB új központja, immáron a három legszigorúbb fenntarthatósági tanúsítvány birtokosa, így a világ egyik legfenntarthatóbb épületévé vált. A LEED Platinum fokozata, a nemzetközi zöld építési program legmagasabb minősítési szintje; fejlesztője, az USA Green Building Council (USGBC) szerint az Olimpia Háza kapta eddig a legtöbb pontot, összesen 93-at, a LEED tanúsítvánnyal rendelkező új építési projektek közül.

Több, mint 98,000 LEED tanúsítvánnyal rendelkező épület van világszerte, melyek összesen 175 országot érintenek. A LEED (vezető energia és környezetvédelmi minősítés) a világ legelterjedtebb zöldépítési programja, mely egyben a fenntarthatóság kiválóságának nemzetközi szimbóluma is. Ez kiterjed a csökkenő szén-dioxid-kibocsátásra, csak úgy, mint a megújuló erőforrások felhasználására, ezáltal pedig egy egészségesebb környezet kialakítására – számolt be a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja.

Az Olimpia Háza az első nemzetközi székház – összességében a második épület – amely elnyerte a Svájci Fenntartható Építési Szabvány (SNBS) legmagasabb fokozatát. Az új székház az első zöldépület Svájcban, amely mindhárom tanúsítványt megkapta a LEED Platinum eléréséhez.

Büszkék vagyunk az Olimpia Házára, hogy elnyerte a svájci szabvány rangos, Platinum fokozatát, elismerve ezzel az erős elkötelezettségünket a fenntarthatóság iránt, mely az egyik legfontosabb pillére az Agenda 2020-nak. A eredeti tervpályázat kiírásától kezdve, az építkezésen át, az energia-gazdálkodásiokig és a bútorokig a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nagy hangsúlyt fektetett a fenntarthatóságra. Örülünk, hogy a befektetéseink mindhárom rangos tanúsítvány megszerzéséhez vezettek” – mondta Thomas Bach, a NOB elnöke.

Az Olimpia Házának építészeti terveit összehangolták a fenntarthatóság legmagasabb szintű kivitelezésével. Ez magában foglalta az energiahatékonyság és a vízfelhasználás szigorú kritériumait, miközben figyelembe vette a ház használóinak egészségét is. Különösen szigorú környezetvédelmi előírásoknak felelt meg az építőanyagok és a belső építészeti megoldások tekintetében is, ráadásul a korábbi székház 95%-át újrahasznosították. A közeli Genfi-tóból származó víz, valamint a napelemek megújuló erőforrásokat biztosítanak az épületnek, ez várhatóan 35%-kal kevesebb energiafelhasználást, és 60%-kal kevesebb városi vízfelhasználást fog eredményezni a hagyományos épületekhez képest.

Az egész projekt egy példátlan együttműködés volt a helyiszervezetek, beszállítók, valamint a NOB világszintű szponzorai között, mint a Dow, vagy a Panasonic.

Az Olimpia Házának hivatalos megnyitója 2019. június 23-án, az olimpia napján lesz.

Forrás: olympic.org