Fucsovics Márton Struff legyőzésével szépített Tatabányán

A legmagasabban rangsorolt magyar játékos Marozsán Fábián kikapott Dominik Koepfertől, míg Fucsovics Márton imponáló játékkal, két szettben legyőzte Jan-Lenard Struffot, így az első nap után 1-1-re áll a Magyarország-Németország Davis-kupa Világdöntő-selejtezős párharc a magyar Davis-kupa „főhadiszállásán”, Tatabányán.

Közel teltházas lelátók, azaz mintegy 6000 néző előtt kezdődött a Magyarország-Németország Davis-kupa Világdöntő-selejtező mérkőzés a Tatabányai Multifunkcionális Sportcsarnokban, ugyanott, ahol előző évben a Magyarország-Franciaország párharcra is sor került, amely akkor a vendégek győzelmét hozta. Az őszi Világdöntőért vívott párharcot magyar részről a világranglista-57. Marozsán Fábián indította, Dominik Koepfer (60.) ellen, akik korábban még sosem játszottak egymással tétmérkőzést.

A fedett, kemény borításon lejátszott találkozót Marozsán sikeres adogatójátéka nyitotta, azonban a második gémben a német szervájánál egy „bírói műhiba” történt, miszerint 15-30-as állásnál a baseball sapkában játszó német játékos fonákhibája után 15-40 helyett 30-30-at mutatott az eredményjelző, amelyet a magyar szurkolók szórványos füttyszava, a sajtópáholyban pedig az újságírók értetlensége követett. A rövid közjátékot követően 2:2-ig hozták a saját szervájukat a felek, az ötödik gémben a legmagasabban rangsorolt magyar játékos sokat hibázott, így brékhátrányba került. Az első felvonás folytatásában is a balkezes Koepfer teniszezett magabiztosabban, aki kettős brékelőnnyel, 6:2-ra megnyerte a nyitó játszmát.

A második szett elején Marozsánnak az első két fogadójátékban egyaránt volt bréklabdája, ám a kettőből egyikkel sem tudott élni. A felek magabiztosan jutottak el 5:5-ig, ahol Marozsán megrázta magát és 15-30-ról hozta az adogatását, így megmenekült. Tiebreak döntött a második játszma sorsáról, amelyet a szetthátrányban lévő Marozsánnak mindenképpen hoznia kellett. A rövidítést a januári Ausztrál Nyílt Teniszbajnokságon a legjobb 32-ig jutó budapesti születésű teniszező rögtön minibreakhátránnyal indította, majd három poénnal később 3-1-nél is elveszítette az adogatópontját, így a hatalmas ütőerejéről híres német kezébe került a sorsa. Koepfer az első három meccslabdáját még elrontotta, de a negyediket már értékesítette, így 1-0-s német vezetéssel kezdődött a pénteki nyitó nap.

20 perc szünet után a helyszíni műsorközlő, Siklós Erik először a német Jan-Lenard Struffot konferálta fel, majd ezután az elmúlt 40 évben legsikeresebb magyar teniszezője, Fucsovics Márton következett. Megtévesztő módon mindketten fehér felsőben léptek pályára.

Fucsovics rögtön két nehéz adogatójátékkal indította a mérkőzést, az első szervagémben kettő-, míg a másodikban három bréklabdát kellett hárítania. 4-3-nál azonban megtörte Struff lendületét, miután a harmadik fogadóelőnyét is értékesítette, majd kisebb nehézségek árán, de 5:3-nál kiszerválta az első játszmát. A folytatásban ismét a német óriás kapott lehetőséget, mégpedig bréklabda képében, a három adandó lehetőséggel azonban nem tudott élni.

A nyíregyházi teniszező élete egyik legjobb adogatónapját kifogva (Marci 10 ászt ütött – a szerk.) a legjobb pillanatban vette el 5:5-nél az ellenfele szerváját: a következő játékban már a mérkőzés megnyerése volt a tét. Fucsovicsot az utolsó játékban a nézőközönség soraiból behallatszódó moraj sem zavarta meg, hiszen rögtön az első mérkőzéslabdáját értékesítette, így az első nap után 1-1-re módosult a párharc állása. Az ünneplést követően Fucsovics elmondta, hogy a lelkének nagyon jót tett a Struff elleni győzelem, de elmondása szerint nem játszott olyan jól. A Davis-kupában utoljára a 2022-es Ausztrália elleni Világdöntő-selejtezőjében Thanasi Kokkinakis ellen tudott mérkőzést nyerni Fucsovics.

Folytatás szombaton 13 órakor a párosmérkőzéssel, amelyet előreláthatólag a tenisz „ValMar duója”, Marozsán Fábián-Valkusz Máté játssza a férfi párosban kétszeres Grand Slam-győztes Kevin Krawietz és a vegyes párosban egyszeres majorbajnok Tim Puetz kettőssel. A párost a tervek szerint két egyes mérkőzés követi. A párharcot a Duna World élőben közvetíti.