Hatalmas siker Milánóban: Koch Máté világbajnok!

Fantasztikus aranyérem férfi párbajtőrben! Koch Máté 23 évesen iskolázta le remek vívással a világot, és állhatott a dobogó legfelső fokára a milánói vb-n.

A magyar szövetség szerdai beszámolója szerint rengeteget lehetne beszélni a milánói világbajnokság első döntős napjának történéseiről, különösen a férfi kardozók versenyéről. Azonban a vívó vb már csak olyan, hogy “visszamerengni mit ér”, elvégre máris itt a következő nap, az újabb magyar reményekkel, esélyekkel és történésekkel.

Így történt ezúttal is, és a férfi párbajtőr egyéni versenyében különlegeset láthattunk. Pont, mint az egyik klasszikus moziban, a „Hegylakó”-ban. “Csak egy maradhat” -, és ekkor elkezdtek vívni egymással. Ez történt Milánóban a mieinkkel. Azért a híres filmben hasonlatos tragikus végekre nem kell gondolni, de a három érintett magyar fiatalember azért drámaian élhette meg, hogy egy ágra kerültek a 64-es főtáblán, így a legjobb négy közé csak egyikük juthatott. Ráadásul az út a másikon keresztül vezetett.

Így járt ezen a világbajnokságon Siklósi Gergely, Koch Máté és Andrásfi Tibor. És az volt a legoptimistább lehetőség, hogy egymás között döntsék el azt, hogy ki lesz az érmes magyar a vb-n. Ehhez ugyanis meg kellett verniük valamennyi útjukba kerülő külföldit! Legnagyobb dicséretükre legyen mondva: ehhez kétség sem férhetett! Olyannyira nem, hogy a tízből nem jött ki egyetlen rivális, ami óriási bravúr ebben a kiegyensúlyozott fegyvernemben. A 64-ben Máté 15:7-re, Tibi 13:6-ra győzött egyaránt svéd ellenfelével szemben, míg Gergő 15:5-re verte a brit Coopert.

(Andrásfi Tibor és Koch Máté; fotó: FIE / Bizzi Team)

A 32-ben aztán jött az első magyar-magyar meccs, a két kortárs csapott össze, és Koch Máté 15:7-re nyert Andrásfi Tibor ellen. Egyéni világbajnokunk és olimpiai ezüstérmesünk pedig egészen kivételeset nyújtott, 5:7-ről adott tíz tust zsinórban a holland Van Nunennek. Egy-egy további asszót kellett a két magyarnak megnyernie ahhoz, hogy egymással vívják a negyeddöntőt, azaz az éremcsatát. És megint csak tükörsima meccsek következtek. Dancsházy-Nagy Tamás tanítványa a kolumbiai Rodrigueztől sem kapott sok tust, 14:5 lett a vége. De Boczkó Gábor tanítványáért sem kellett idegeskedni, ő 15:8-ra verte a luxemburgi Giannottét. És ekkor jöhetett a “Csak egy maradhat” magyar változatának újabb epizódja, Koch Máté és Siklósi Gergely főszereplésével.

A két csapattárs igen magas színvonalú asszót vívott, végül a befejezés Máténak sikerült jobban, 15:12-re nyert, és ezzel máris megszerezte élete első felnőtt világbajnoki érmét. A magyar küldöttség pedig vastapssal fogadta, ahogy a két barát a meccs után hosszasan átölelte egymást, és bizony, még a könnyek is le-legördültek az arcokon. Ugyanakkor a napnak még nem volt vége, nagyon bíztunk abban, hogy Máté az elődöntőben is folytatja remek vívását a kazah Kurbanov ellen.

Előtte azonban Siklósi Gergelyt kérdeztük meg elsőként arról, egyetért-e azzal, hogy remek vívással szerzett ötödik helyet.

(Siklósi Gergely és Koch Máté; fotó: FIE / Bizzi Team)

Igen, teljes mértékben. Tényleg jól ment a vívás, és szerintem Mátétól is egy magas színvonalú asszóban kaptam ki. Más kérdés, hogy elkövettem taktikai hibákat, de ez nem változtat az előbbieken. Azt nem állítom, hogy nyoma sincs a szezonban végig zavaró sérülésemnek. Fájdalmaim nincsenek, ám az biztosan számít, hogy emiatt például öt hónapja nem tudtam futni. Most már várom a csapatot, de előtte szurkolok Máténak, remélem, világbajnok lesz ma este!

Az lett! Méghozzá milyen vívással. Dancsházy-Nagy Tamás vezető edzővel néztük végig az elődöntőt és a döntőt, és ő szinte előre bemondta, milyen tust fog adni Máté. És hiába sejtette ezt ellenfele is, tehetetlen volt vele szemben, rendre úgy történt… Az elődöntőt végig uralta a Vasas mindössze 23 éves klasszisa – ez most már helytálló kifejezés vele kapcsolatban… -, 14:5-re is vezetett a kazah ellen. Aztán amikor a vége egy, azért simának mondható 15:11 lett, akkor alaposan megkapta a leszúrást a színfalak mögött Boczkó Gábortól, mondván, miért siettette annyira a befejezést…

(Koch Máté asszója; fotó: FIE / Bizzi Team)

Aztán, a végére minden valószínűség szerint a korábbi ugyancsak klasszis, csapat világbajnok edző is megenyhült. Máté ugyanis a remek hangulatú, telt házas, mintegy 3000 néző előtt zajló döntőben 0:3-ról hozta be, majd darálta le a hazai közönség bánatára az olasz Davide Di Verolit. A vége 14:10 lett, és ezzel Siklósi Gergely 2019-es, budapesti aranyérme után ismét magyar világbajnoka lett a férfi párbajtőrnek.

(Koch Máté a levegőben; fotó: MTI / Illyés Tibor)

Elképesztő siker, elképesztő vívással, nem csoda, ha percekkel a siker után nehezen találta Máté a szavakat…

(Koch Máté a csúcson; fotó: FIE / Bizzi Team)

Nagyon durva, ami történt, elhinni sem nagyon tudom egyelőre. Egész nap nagyon élveztem a vívást, nagyszerű volt a hangulat a milánói csarnokban, ez is feldobott. Ugyanakkor a fontos pillanatokban mindig tudtam, hogy mit akarok csinálni, és végre is tudtam azt hajtani. Mindig az volt az álmom, többször le is nyilatkoztam, hogy világbajnok szeretnék lenni. És most mindez megvalósult. Sokat dolgoztam ezért, és egészen különleges, ami történt.

– nyilatkozta, mielőtt a rendezők elcibálták arra az eredményhirdetésre, amelyet követően Milánóban először csendült fel a magyar himnusz!

(Boczkó Gábor; fotó: FIE / Bizzi Team)

Boczkó Gábor edzőként, és szövetségi kapitányként így nyilatkozott:

Extra napot fogott ki Máté, tényleg nagyszerűen vívott. Ilyen, amikor jó irányba indulnak el nála a hangyák… Nagyon büszke vagyok rá, de sokat is dolgoztunk ezért. Gyorsan azt is elmondanám, hogy már akkor is képes volt nagy eredmény elérésére, amikor nem együtt dolgoztunk, most jött ki így a lépés. Azt kicsit sajnálom, hogy két magyar-magyar meccs is volt a nap folyamán, mert úgy éreztem, mindannyian jó formában vannak. De majd bebizonyítják a csapatversenyen!

A nap másik fegyvernemében, női tőrben nem sikerült borítani a papírformát, ami azt jelentette, hogy a mieink nem kerültek a legjobb 16 közé. Erre a legtöbb esélye Kondricz Katának és Pásztor Flórának volt, mivel ők megnyerték első meccsüket a 64-es táblán. Kata a “házimeccsen” Kreiss Fanninál bizonyult jobbnak 15:8-ra, míg Flóra a román Corbut verte magabiztosan, végig vezetve 15:9-re. A negyedik főtáblás magyar, Lupkovics Dóra kínai riválistól, Huangtól kapott ki 15:9-re. A következő körben a két, egyaránt 25 éves magyar kortárs kiemelt, de nem verhetetlennek tűnő ellenféllel került szembe, ám a bravúr egyiküknek sem sikerült. Kata az asszó első felében jól tartotta magát a német Sauerrel szemben, ám a vége nem sikerült (8:15). Flóra pedig a meccs elején került rögtön jelentős hátrányba a francia Ranvier ellen, és onnan már nem volt visszaút (6:15). A csapatversenyen lehet javítani, nagyon sokat érhetne a szakágnak a nyolc közé kerülés, ezt majd pénteken, a lengyelek ellen kellene megvalósítani.

A világbajnokság következő napján megkezdődnek az olimpiai kvalifikációs csapatversenyek, a női párbajtőr- és a férfi kardcsapatok jutnak el a legjobb nyolcig. Emellett kiosztják az utolsó egyéni versenyek, a férfi tőr és a női kard érmeit. Hajrá, magyarok!

Eredmények. Világbajnokság, Milánó.

Női tőr egyéni, 131 induló.

A legjobb 32 közé jutásért:
Kondricz-Kreiss 15:7
Pásztor-Corbu (román) 15:9
Lupkovics-Huang (kínai) 8:15

A legjobb 16 közé jutásért:
Kondricz-Sauer (német) 8:15
Pásztor-Ranvier (francia) 6:15

Végeredmény:
1. Alice Volpi (olasz)
2. Davide di Veroli (olasz)
3. Martna Favaretto (olasz) és Lee Kiefer (amerikai)
…21. Pásztor Flóra
…28. Kondricz Kata
…38. Kreiss Fanni
… 47. Lupkovics Dóra

Férfi párbajtőr egyéni, 251 induló.

A legjobb 32 közé jutásért:
Siklósi-Cooper (brit) 15:5
Koch-Islas Flygare (svéd) 15:7
Andrásfi-Kelly (svéd) 13:6

A legjobb 16 közé jutásért:
Siklósi-Van Nunen (holland) 15:7
Koch-Andrásfi 15:7

Nyolcaddöntő:
Siklósi-Rodriguez (kolumbiai) 14:5
Koch-Giannotte (luxemburgi) 15:8

Negyeddöntő: Koch-Siklósi 15:12

Elődöntő:
Koch-Kurbanov (kazah) 15:11

Döntő:
Koch-Di Veroli (olasz) 14:10

Végeredmény: 1. Koch Máté (edző: Boczkó Gábor, válogatott edző: Dancsházy-Nagy Tamás)
2. David di Veroli (olasz)
3. Romain Cannone (francia) és Ruszlan Kurbanov (kazah)
… 5. Siklósi Gergely (edző és válogatott edző: Dancsházy-Nagy Tamás)
… 28. Andrásfi Tibor
… 98. Nagy Dávid

fotó: FIE