Kikaptunk az olaszoktól – Dohában kell megszerezni az olimpiai kvótát

A magyar válogatott 12–11-es vereséget szenvedett az Eindhovenben zajló női Európa-bajnokság negyeddöntőjében az olaszoktól, amivel eldőlt, hogy az alsóházban folytathatja a csapat. Mint ahogyan az is, hogy ezen az Eb-n nem lesz meg az olimpiai kvóta, azt a februári, dohai világbajnokságon kell megszerezni.

Spanyolország, Görögország, Hollandia. Ehhez a hármashoz szeretett volna csatlakozni a magyar női válogatott az eindhoveni Európa-bajnokság végjátékára, de ellentétben a nevezett trióval, Mihók Attila és Cseh Sándor csapatára már a legjobb nyolc között piszok nehéz ellenfél várt – aztán némi meglepetésre a görögök is megszenvedtek eleinte a franciákkal.

Azt már a sorsolás elkészülte után lehetett sejteni, hogy az A-csoport 3. és a B-csoport 2. helyezettjének párbaja lehet a legélesebb, hiszen papírforma szerint két olimpiai kvótáért harcoló együttes feszül egymásnak, a tornán pedig arra is fény derült, hogy a győztes a hollandokkal vívhat meg a fináléért. A sérült Kurucz-Gurisatti Gréta ezúttal sem volt bevethető a sérülése miatt, rajta kívül Szabó Nikolett maradt ki a keretből.

Két kihagyott emberelőnnyel kezdtük a klasszikust, míg odaát Roberta Bianconi hatalmas akciógólt ragasztott Magyari Alda kapujába. A harmadik fórunkat azonnal bevágta Garda Krisztina, hátul pedig kivédekeztük az első hátrányunkat, a másodikból viszont megint Bianconi köszönt be. Támadásban kissé pontatlanok voltunk, Vályi Vanda is a keresztlécet trafálta telibe előnyből, de szerencsére Claudia Marletta kezéből is kicsúszott a labda, amikor ötméteresre lendült a karja. Dafne Bettini viszont kipókhálózta a jobb felsőt, aztán Parkes Rebecca centerből verekedte be a mi első akciógólunkat. Csak sajnos Bianconival semmit nem tudtunk kezdeni, aki hármat vállalt az olaszok első négyéből, mi viszont csak kettőig jutottunk az első negyedben.

A harmadikra nem kellett sokat várni, a második etap első támadásából meglőtte Leimeter Dóra, sőt jött a következő is, Magyari bravúrja után Vályi úszott meg, akit az égvilágon senki nem tud utolérni, ő pedig biztos kézzel egalizált. A változatosság kedvéért ezúttal is megvideózták Magyari védését, de csodák csodájára ezt úgy hagyták. Ezzel együtt is hamar változott az eredmény, nem a jó irányba: Silvia Avegno használt ki egy fórt, mi elpuskáztunk egyet, Bettini pedig ismét villant akcióból, megint kettő volt közte… Elöl nem tudtuk tovább vinni a negyed eleji lendületet, míg ők megrázták magukat és Avegno ötösével sorozatban három találattal léptek el. Garda törte meg a rossz szériát fórból, ami nagyon kellett ahhoz, hogy belátható távolságból dolgozhassunk a második félidőben – számolt be a magyar szövetség.

A zárkózást Keszthelyi-Nagy Rita létszámfölényes góljával folytattuk a harmadik periódus elején, de Bianconi úgy érezte, hogy ő ma bizony a négybe fogja vinni az olaszokat. Garda tartotta vele a tempót, az ötméteresével újfent visszajöttünk egyre, majd Magyari kapott még egyet a rövidre, ekkor váltotta őt Neszmély Boglárka a kapuban. Marletta aztán őt is átejtette, majd elementáris erővel bombázott a hálóba, és hiába lőtt közben egy szépet Garda is, maradt a közte három. Magyari visszatért, Rybanska Natasa pedig ismét eltüntetett egyet a lemaradásunkból, de a végén nem tudtunk még ennél is közelebb jönni.

A negyedik játékrészben elmaradt a gyors gólunk, ám így is mi lőttük az elsőt a negyedben, három perc elteltével Vályi bombázott emberelőnyben Caterina Banchelli kapujába. Azonban most is jött hamar a válasz Avegno büntetőjével, Banchelli pedig bravúrt bravúrra halmozott. Keszthelyi-Nagy pazar ejtésénél viszont ő is tehetetlen volt, visszajöttünk egyre, és ekkor már két percen belül voltunk. Aztán Garda és Magyari együttes erővel semlegesített egy lövést, mehettünk az egálét, ráadásul előnyben, de Szilágyi Dorottya Banchellibe lőtt. Az olaszok majdnem teljesen lepörgethették az órát, az utolsó másodpercben Garda próbálkozhatott még távolról, de célt tévesztett.

Ez azt jelenti, hogy az olaszok 12–11-es győzelmet arattak, bejutottak a négy közé és továbbra is harcban állnak az olimpiai kvótáért, míg nekünk már csak egy esélyünk maradt, februárban a dohai világbajnokságon. Ezen a tornán legközelebb csütörtökön 17:30-kor játszunk Nagy-Britanniával az 5-8. helyért.

Mihók Attila: „A három „jegyzett” ellenféllel szemben három vereség”

Meg kell tanulnunk, bár sok időnk nincs rá, hogy nem lehet ekkora különbség a lövőteljesítmények között. A görögök ellen sokkal több gólt kaptunk külső körről, mint amennyit szerettünk volna, vagy mi tudtunk volna hozni. Blokkokban is elmaradtunk ma, nagyon hajtottunk és bíztunk a csodában, de az olasz csapat ma jobban játszott nálunk

– nyilatkozta a találkozót követően Mihók Attila az MTI-nek.

A szakember hozzátette, a három „jegyzett” ellenféllel szemben három vereség után a fő tanulság, hogy egy „meccset szépen le kell menedzselni négy negyeden keresztül”, itt sorrendben a görög, a holland és az olasz csapat ellen is nagy hátrányból kellett volna fordítania az együttesnek.

Ehhez sokkal hatékonyabban kell védekeznünk, és a kaput egyszerűen el kell találni.”

A kapitány elmondta, ugyan a játékosok fegyelmezetten végrehajtják azokat, amiket a szakmai stáb kért tőlük, bár ezek ellen a csapatok ellen nem igazán érvényesült a gyorsaság.

A lövőteljesítményünk egyszerűen nem üti meg azt a szintet, mint az ellenfeleinké. Nekünk volt hat olyan lövőhelyzetünk, amikor ha megverjük a blokkot, akkor gólt szerezhetünk, ezekből kettő fölé ment, kétszer pedig telibe lőttük a kapust, miközben az olaszok hatból négyszer simán +kivajazzák+ a fölsőt

– fűzte hozzá Mihók Attila.

A magyarok egyik legjobbja Garda Krisztina volt, aki szerint a rossz védekezés volt a fő oka a vereségnek:

Védekezésben megint nem sikerült jól működni, elől pedig ma is nagyon bátortalanok voltunk. Nagyon sok helyzetben egyszerűen kapura sem néztünk lövés helyett, így nagyon nehéz gólt lőni. Az utolsó negyedben talán valami elindult, de egy Európa-bajnoki negyeddöntőben az olaszok ellen ez kevés. Nagyon sajnálom

– mondta az MTI-nek.

Vályi Vanda ezúttal is a rossz kezdés miatt volt dühös:

Ismét, mint ahogyan az előző két fontos mérkőzésen is, mi rohantunk az eredmény után. Nem tudom honnan jön ez az egész, mert korábban a görög, a holland vagy az olasz csapat néhány évig még csak meg sem tudott verni minket. Ezért elképesztően dühítő ez az egész, mi erőlködtünk és küzdöttünk, ők pedig könnyű gólokat szereztek. Ez mentálisan és fizikálisan is nagyon fárasztó, egyszerűen demoralizáló az egész, amin képtelenek voltunk tovább lépni.”

Mihók Attila és Cseh Sándor együttesének így már csak a februárban, Dohában sorra kerülő világbajnokságon lesz lehetősége kiharcolni a párizsi részvételt, azon a tornán további két kvótát osztanak ki, amire a papírforma alapján három csapat pályázik.