Ötödik alkalommal ünnepeljük a Magyar Parasport Napját!

„Fogyatékosnak lenni, nem jelenti azt, vesztesnek lenni.”

A Magyar Paralimpiai Bizottság, a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetségének szakmai támogatásával idén ötödik alkalommal rendezi meg a Magyar Parasport Napját, február 22-én. Megemlékezünk elhunyt bajnokainkról, sportbemutatót tartunk kiemelt tanítási intézményünkben, a Parasport Fejlesztésének Lehetőségei címmel tartanak nemzetközi konferenciát, valamint ünnepélyes esküt tesznek a pekingi téli paralimpiai játékokra utazó csapat tagjai.

A Magyar Parasport Napját 2018 óta minden év február 22-én tartják meg, mellyel fel szeretnék hívni a figyelmet a fogyatékossággal élők sportolásának szerepére. A megszokott hagyományokhoz híven, ismételten megválasztották nagykövet párost, Ekler Luca paralimpiai bajnok atlétát, és Dr. Baji Balázs világbajnoki bronzérmes atlétát, akik részt vesznek minden sajtónyilvános eseményén.

Mint ismert az Országgyűlés a 2017. december 12-i ülésén egyhangúlag megszavazta a Kulturális Bizottság ötpárti kezdeményezését. Hivatalosan is országos napja lett a magyar sportnak, a magyar parasportnak, a magyar diáksportnak, és a módosító javaslat megszavazása után, a magyar siketsportnak. A Magyar Parasport Napját ezentúl minden évben február 22-én ünnepeljük, a dátum választása szimbolikus, hiszen ezen a napon, 1970. február 22-èn alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja, a Mozgásjavító Intézmény falai között. A mai magyar parasport kialakulásában döntő jelentőségű volt, hogy az első, intézményesített sportszervezetet megalakították olyan legendák, mint Tauber Zoltán, hazánk első paralimpiai bajnoka, Fejes András, aki az első magyar paralimpiai érmet nyerte, és a Mozgásjavító tanárai, diákjai.A klub a névválasztásával a legendás vízilabdázó és úszó előtt tisztelget, aki lábamputáltként az épek között lett olimpiai bajnok 1932-ben és 1936-ban.

Fejes András (bronz, 1972, Heidelberg), Tauber Zoltán (arany, 1976, Toronto) és Oláh József (bronz, 1976, Toronto) nyerték hazánk első paralimpiai érmeit. Példájuk olyan legendás paralimpiai bajnok magyar sportolóknak mutatott utat, mint Jeszenszky Attila, Dukai Géza, Szekeres Pál, Becsey János, Vereczkei Zsolt, Pásztory Dóra vagy Sors Tamás.