Szerb vendégkarmester dirigált az atlétikai világbajnokságon

Huszonhét esztendős szerb molekuláris biológus volt a budapesti atlétikai világbajnokság vendégkarmestere

Egy megnyerő stílusú, szerényen a háttérben maradó, a versenyrendezésben viszont igazi profiként dirigáló 27 esztendős szerb „légiós” volt a budapesti atlétikai világbajnokság kilencfelvonásos művének vendégkarmestere, aki akkor is magabiztosan vezényelt, amikor az időrend kottáját villámgyorsan át kellett írni. Például akkor, amikor a világbajnokság első reggelén hatalmas vihar csapott le Budapestre, emiatt a gyaloglók kétórás csúszással indulhattak el a Hősök teréről és a stadionban is halasztásról kellett dönteni. Küldetésének végeztével a belgrádi Marko Risztov nagyon büszke arra, hogy a világ idei legnagyobb sporteseményén a szervezőbizottság tagja lehetett. Úgy gondolja, hogy néhány helyzetet másképpen is kezelhetett volna, de ezeket értékelve most még tapasztaltabbnak és felkészültebbnek érzi magát.

Risztov a Szerb Atlétikai Szövetség főállású versenyigazgatója, ami önmagában is sok munkával együtt járó, felelősségteljes foglalatosság, ezért is tiszteletre méltó, hogy ugyanennyi, vagy még több energiát fektet az egyetemi tanulmányaiba.

Először a molekuláris biológia tudományát tanultam ki, most pedig a neurobiológiai szakon a mesterképzés végéhez közelítek. A budapesti világbajnokság előtt teljes gőzre kapcsolva atlétika „üzemmódra” váltottam át, most viszont a tanulmányaimra és a szövetségi feladataimra fogok összpontosítani, szóval lesz munkám bőven, a vakáció csak később következhet

– nyilatkozta az SzPress Hírszolgálatnak Marko Risztov, akinek a közelmúltban két sikeres beugrása bizonyította, hogy helyén van a szíve, nincs olyan, a versenyrendezéssel kapcsolatos kihívás, ami meghátrálásra késztetné.

Miután tavaly én lehettem a belgrádi fedettpályás világbajnokság versenyigazgatója, hozzáteszem minden idők legfiatalabb versenyigazgatójaként, engem neveztek ki a 2022-es jeruzsálemi U18-as Európa-bajnokság egyik nemzetközi főbírójának, szakmai kifejezést használva az ITO-jának. Két nappal a rajt előtt aztán a COVID miatt változott a helyzet, nekem kellett átvennem a versenyigazgató szerepkörét. Szinte ugyanez történt velem idén, az isztambuli fedettpályás Európa-bajnokság előtt is, ahol egészségügyi problémák miatt a helyi versenyigazgató helyére kellett beugrani és úgy vezényelni, mint ha hónapokig erre a feladatra készültem volna. Nem vallottam kudarcot, sőt ezeknek a be nem tervezett „last minute” szerepvállalásoknak is köszönhetem, hogy tavaly év végén Luca Verrascina, a WA senior versenymenedzsere felhívott és megkérdezte, hogy szeretnék-e a budapesti világbajnokságon szintet lépve operatív versenyigazgató lenni. Kaptam egy esélyt, erre a felkérésre csak igent lehetett mondani.

Nem sokkal később Marko Risztov felvette a kapcsolatot Gyulai Mártonnal, a budapesti világbajnokságot szervező cég sportszakmai vezérigazgató-helyettesével és Petrik Éva versenyigazgatóval, gyorsan megállapodásra jutottak és tisztázták a felelősségi köröket. Marko úgy illeszkedett be a magyar házigazdák összeszokott csapatába, amit csak rekordgyorsaságúnak lehet nevezni.

Az SzPress Hírszolgálatnak arra a kérdésére, hogy melyik volt a budapesti világbajnokságnak az a napja és eseménye, amikor a tudására és a lélekjelentére a leginkább szüksége volt, a szerb szakember így válaszolt.

A hatodik nap estéjén, amikor egy stadionon kívüli baleset miatt perceken belül döntést kellett hozni arról, hogy mi történjék a férfi 200 méter első elődöntőjével, és azokkal a versenyzőkkel, akik ebben a váratlan helyzetben érintettek voltak. Gyors egymásutánban vettem fel a kapcsolatot a versenyigazgatóval, a technikai delegátusokkal, a Call Room vezetőjével, a nemzetközi szövetség illetékeseivel és az orvosokkal, hogy mindenki számára elfogadható megoldással állhassak elő. Az első elődöntőt áthelyeztük a versenyszám legvégére, de arról is gondoskodni kellett, hogy a kialakult 15 perces késést az időrenden belül maradva a versenynap végéig ledolgozzuk. A rögtönzés sikeres volt, azt is mondhatnám, hogy ez volt igazi csapatmunka, versenyfutás az idővel, de nem a pályán, hanem az irányítóközpontban.

– idézte fel a világbajnokság izgalmas pillanatait a szerb szakember, aki végezetül elismerését fejezte ki a házigazdáknak.

„Egy kis időre van szükség, hogy az élményeim sokaságát rendezni tudjam magamban, azt viszont már most kimondhatom, hogy szerintem a budapesti világbajnokság volt a legjobban megszervezett, mert a feladatok megoldását áthatotta a professzionalizmus és a lelkes hozzáállás, pedig a hosszantartó hőség mindenkiből sokat kivett.”

Szalay Péter (SzPress Hírszolgálat)

fotó: Marko Hrisztov