Szilágyi Áron vb-bronzérmet szerzett Milánóban

Szilágyi Áron bronzérmével indult magyar szempontból a milánói vívó világbajnokság. A háromszoros olimpiai bajnok a négyes döntőig menetelt, Kun Anna 6. lett női párbajtőr egyéniben

Minden idők egyik legizgalmasabb férfi kardversenyét hozta a milánói világbajnokság. Egymást követték a meglepetések, a szoros, kiélezett, izgalmas és feszült asszók. A hangulat is nagyszerű volt, tényleg elmondható, hogy már az első éremosztó napon tetőfokára hágott. Akadt egy kivétel, aki nem kért az izgalmakból a négyes döntőig. Természetesen Szilágyi Áronnak hívják… Világbajnoki címvédőnk és háromszoros olimpiai bajnokunk imponáló vívással jutott el a dobogóig, aztán végül bronz lett belőle, éppen úgy mint tíz esztendeje, a budapesti világbajnokságon – számolt be kedden a magyar szövetség.

De lássuk, miként is alakult klasszisunk útja a nap folyamán. Kezdődött azzal, hogy a georgiai Bazadzét megverte a 64-ben 15:4-re. Na, nem a világklasszis Szandrót, hanem a nála lényegesen szerényebb képességű bátyját, Bekát. A 16-ért éppen ilyen sima győzelmet aratott az üzbég Ajmuratov ellenében, majd jöhetett a nyolcaddöntős rangadó, az olasz Curatolival. Vívtak ők már nagy csatákat, meg a hazai pást is az itáliai mellett szólhatott, de neki sem hagyott esélyt Áron. Igaz, a végeredmény 15:12 volt, de Decsi András vasasos tanítványa már 14:9-re is vezetett. Az éremért egy meglepetésember, a lengyel Hryciuk következett, ám a magyar ellen nem volt sansza. 15:8 lett a vége, és ezzel Áron megszerezte küldöttségünk első érmét.

Bronz lett belőle… A négyes döntőt egyébként a véletlen folytán mellettünk nézte végig Demetrio Albertini, a Milan korábbi klasszis középpályása. Neki is tetszettek Szilágyi remek megmozdulásai a páston az amerikai Eli Dershwitz elleni elődöntőben, és 10:4-nél, de még 13:9-nél sem ígérte semmi azt, hogy bármi közbejöhetne. Közbejött. Sajnos. Ahogy addig a nap folyamán szinte minden sikerült Áronnak, úgy ezt követően semmi. Van ilyen, és egy ekkora klasszis esetében az égvilágon semmiféle szemrehányást nem tehetünk azért, hogy a vége 13:15-ös vereség, és egy világbajnoki bronzérem lett. Éppen úgy, mint tíz évvel ezelőtt, Budapesten… A szemrehányást pedig természetesen megkapta Áron, méghozzá önmagától…

Tíz éve sem örültem, amikor 15:14-re kikaptam az elődöntőben, most sem örülök. Maga az érem sem vidít fel különösebben, bár nyilván bekerül a gyűjteményembe, és egy idő után biztosan büszke leszek rá. Most még nem vagyok az… Teljesen rendben volt a vívásom, de aztán az ellenfelem váltott, nekem nem jöttek be az elgondolásaim, pechem is volt néhány esetben. A szezonnak majdnem vége, de még jön egy fontos csapatverseny, és szerencsére még nem érzem magam fáradtnak

– nyilatkozta magyar szövetségnek világklasszisunk, akit a magunk részéről megerősítettünk abban, hogy mi tudunk örülni a bronzérmének is…

Jár a dicséret Decsi Tamásnak is, elvégre 41 évesen jutott el világbajnoki nyolcaddöntőig, ahol ráadásul szoros, 15:13-as vereséget szenvedett a későbbi bronzérmes (másik meglepetés…) egyiptomi Elsissytől. Más kérdés, hogy éppen egy másik magyart, az esélyesebbnek tartott, korábbi egyéni világbajnok Szatmári Andrást búcsúztatta ugyanezért (15:12), de ez már csak ilyen… Ha két magyar összekerül, akkor valamelyiknek nyernie, valamelyiknek búcsúznia kell. A 32-ig egyébként Tomi az iráni Rahbarit 15:9-re, Andris a román Nitut 15:10-re győzte le. A másik magyar-román párharc viszont nem jól alakult számunkra, a 64 között ugyanis Gémesi Csanád 15:14-re kikapott Cidutól.

A nap másik versenyszámában egyetlen tussal maradtunk le az éremről. Pontosabban egyetlen tussal maradt le Kun Anna, aki ismét rendkívül stabilan és jól versenyzett, és nagyon értékes hatodik hellyel fejezte be a versenyt. Persze, erre nyilván nem gondolt akkor, amikor “hirtelen halálban”, egyetlen tussal kapott ki a francia Candassamytól 14:13-ra.

Világversenyen így is ez volt az eddigi legjobb teljesítménye, és a vegyes zónában nyilatkozva ezt már ő is így gondolta.

Próbálom a pozitív oldaláról megközelíteni a dolgot. Elvégre ez a hatodik hely nem rossz teljesítmény. A meccs után azért alaposan kidühöngtem magam, ráadásul éppen így és ebben a szakaszban kaptam ki az Európa-bajnokságon is. De most már túl vagyok rajta, ráadásul jön a csapatverseny, ami rendkívül fontos lesz a számunkra. Az észt Kirpu ellen tudtam fordítani, 10:13-nál elkezdtem vívni, és ott nagyon kellett a győzelem. Candassamyval szemben is megvolt a terv, de nem tudtam végrehajtani, ezt még gyakorolnom kell…

– értékelte Kun Anna

De lássuk, mi is történt legjobb párbajtőrözőnkkel, Plásztán Attila 28 éves, tatai tanítványával. A főtáblán, a 64 között nem játszadozott a japán Babával, végig vezetve 15:10-re győzött. A következő asszóban viszont a csapatban olimpiai bajnok észt Kirpu következett, és szinte végig a riválisnál volt az előny, 13:10-re is elhúzott. Ekkor viszont, hogy idézzük a “klasszikust”, azaz jelen esetben Annát, elkezdett vívni. Mindez azt eredményezte, hogy zsinórban szúrt öt tust, ami ebben a fegyvernemben, ilyen helyzetben ritka bravúr. A nyolcaddöntőben pedig esélyt sem hagyott az amerikai Cebulának, 15:6-ra lépte le őt. Ezt követte az a bizonyos, Candassamy elleni összecsapás, aminek a végét már ismerjük… Eleinte egyébként a franciánál volt az előny, de a 13-at Anna érte el előbb, innen egyenlített, majd fordított a francia, és ezzel lett hatodik a magyar.

A többiekről. Büki Lili a 64-ben aratott egy értékes sikert 15:10-re az észt Kuusk ellen, majd a világklasszis hongkongi Kong ellen már nem volt esélye. Kortársa, az ugyancsak 20 esztendős Muhari Eszter pedig ugyancsak hosszabbításos vereséget szenvedett a kínai Zu ellenében (10:11), azaz ezekkel az egy tusokkal női párbajtőrben nem volt szerencsénk…

A világbajnokság szerdán a női tőrözők és a férfi párbajtőrözők versenyével folytatódik. Hajrá, magyarok!

Eredmények. Világbajnokság, Milánó.

Női párbajtőr egyéni, 192 induló

A legjobb 32 közé jutásért:
Kun-Baba (japán) 15:10
Büki-Kuusk (észt) 15:10
Muhari-Zu (kínai) 10:11.

A legjobb 16 közé jutásért:
Kun-Kirpu (észt) 15:13, Büki-Kong (hongkongi) 3:15.

Nyolcaddöntő:
Kun-Cebula (amerikai) 15:6.

Negyeddöntő:
Kun-Candassamy (francia) 13:14.

Végeredmény:
1. Marie-Florence Candassamy (francia)
2. Alberta Santuccio (olasz)
3. Mara Navarria (olasz) és Szun Ji Ven (kínai)
… 6. Kun Anna (edző: Plásztán Attila, válogatott edző: Somfai Péter)
… 23. Büki Lili
… 54. Muhari Eszter
… 78. Wimmer Dorina

Férfi kard egyéni, 172 induló.
A legjobb 32 közé jutásért:
Szilágyi-B. Bazadze (grúz) 15:4
Szatmári-Nitu (román) 15:11
Decsi-Rahbari (iráni) 15:10
Gémesi-Cidu (román) 14:15

A legjobb 16 közé jutásért:
Szilágyi-Ajmuratov (üzbég) 15:4
Decsi-Szatmári 15:12.

Nyolcaddöntő:
Szilágyi-Curatoli (olasz) 15:12
Decsi-Elsissy (egyiptomi) 13:15

Negyeddöntő:
Szilágyi-Hryciuk (lengyel) 15:8.

Elődöntő:
Szilágyi-Dershwitz (amerikai) 13:15.

Végeredmény:
1. Eli Dershwitz (amerikai)
2. Szandro Bazadze (georgiai)
3. Ziad Elsissy (egyiptomi) és Szilágyi Áron (edző és válogatott edző: Decsi András)
… 14. Decsi Tamás
… 18. Szatmári András
… 36. Gémesi Csanád.

fotó: FIE