A hazai közönség buzdítása plusz erőket adott

Remekül teljesítettek a magyar versenyzők az atlétikai vb második napján. Krizsán Xénia negyedik és Nemes Rita tizedik lett hétpróbában, Takács Boglárka és Molnár Attila vb-elődöntős.

Egészen nagyszerű 800-as futással Krizsán Xénia három helyet lépett előre a női hétpróbázók között, így a negyedik helyen végzett, míg Nemes Rita a tizedik helyen fejezte be a kétnapos viadalt a budapesti atlétikai világbajnokság vasárnapi versenynapján.

Az MTK magyar csúcstartó (6651 pont) klasszisa idén még egyetlen hétpróbát sem teljesített, de a vb-n szinte minden számban remekelt. Szombaton 100 m gáton (13.48 mp), magasugrásban (1,77 m) és súlylökésben (14,18 m) is kimagaslót nyújtott, közel volt egyéni legjobbjaihoz, egyedül a 200 méteren (25.16 mp) volt visszafogottabb, ami után a 12. helyen zárta a napot. Viszont már a szombati zárás után elmondta, bízik abban, hogy a legjobb nyolc közé tud kerülni.

(Krizsán Xénia; fotó: MTI/Illyés Tibor)

Az összetett eredmény szempontjából nagyon fontos számmal, a távolugrással kezdtek a többpróbázók vasárnap, ami kiválóan sikerült Krizsánnak, 6,30 méterre repült, amivel harmadik lett a teljes mezőnyben és összesítésben a nyolcadik helyre lépett fel. A magyar atlétát érezhetően feldobta a hazai pálya, a magyar nézők lelkes biztatása és ez a gerelyhajításán is meglátszott, ugyanis 51,23 métert produkált és az utolsó próba, a 800 méter előtt a hetedik helyen állt, a különbségek alapján pedig nem tűnt elérhetetlen a legjobb hat közé kerülés.

A kétkörös „kínzás” a második nap végén láthatóan egyik versenyzőnek sem esett már jól, Krizsán sem tűnt könnyednek, ám az első tízben állókat felvonultató futamban remekül beosztotta erejét és 2:08.93 perccel ért célba. A futással 980 pontot tett hozzá az addigi 5499-hez, így 6479 ponttal zárt és nem csupán az első hatba sikerült bekerülnie, de kis híján a bronzérmet is megszerezte, a végelszámolásnál mindössze 22 ponttal maradt le a dobogóról. Az olimpiai kvalifikációs szintnél pedig csupán egyetlen ponttal ért el kevesebbet.

(Krizsán Xénia; fotó: MTI/Illyés Tibor)

Rettentően boldog vagyok. Csak az érmesek szoktak tiszteletkört futni, de szerencsére itt a magyar közönség előtt most én is megtehettem. A közönség annyi erőt adott, annyi önbizalmat, hogy el sem tudom mondani. Nem is tudtam, hogy van ilyen. Így kellett volna kezdenem a pályafutásomat

– mondta a magyar újságíróknak a vegyeszónában Krizsán Xénia.

Nagyon nehéz volt a 800 előtt, nagyon izgultam és nagyon vártam, hogy vége legyen. Hiába jól megy nekem, de rettentően nagy erő kell ehhez, mert ez a legfájdalmasabb szám. Le kell sprintelni a két kört és az utolsó leheletig menni.”

Szabó Dezső tanítványa a verseny második napjával maximálisan elégedett volt.

Álmoskás voltam reggel, de amikor a vastapsot megkaptam a közönségtől távolban az óriási erőt adott. Ők segítettek a nagy ugráshoz. A gerelyhajításnak is nagyon örülök, bár a könyököm nagyon megfájdult, de ez most a legkevésbé érdekel”

– foglalta össze a nap első két számát, majd büszkén emelte ki, hogy karrierje legjobb vb-eredményét produkálta, mivel Dohában nem indult, tavaly Eugene-ben pedig nem fejezte be versenyt, korábban pedig kétszer volt kilencedik.

(Krizsán Xénia; fotó: MTI/Derencsényi István)

Ez a negyedik hely két kilencedik után, a magyar közönség, a családom és a barátaim előtt most a mindent jelenti számomra.

Klubtársa, Nemes Rita karrierje első felnőtt világbajnokságán szerepelt és szinte minden számban jól versenyzett.

(Nemes Rita; fotó: MTI/Illyés Tibor)

Az első napot a 17. helyen zárta (100 m gát: 13.63 mp, magas: 1,77 m, súly: 12,97 m, 200 m: 25.04 mp). Vasárnap ő is felszabadultan és jól teljesített, távolban Krizsán mögött a negyedik lett (6,29 m), gerellyel 44,68 méterig jutott, 800 méteren pedig futama elején rögtön az élre állt, egészen 600 méterig diktálta a tempót, majd a célegyenesben visszavette a vezető helyet és 2:10.65 perccel elsőként esett be a célba. Ezért 965 pontot kapott, így 6232 ponttal zárt, ami tíz ponttal jobb eddigi egyéni rekordjánál.

(Nemes Rita; fotó: MTI/Derencsényi István)

„Nagyon jól éreztem magam, a nézők csodálatosak voltak. Úgy érzem, a versenyem is jó volt, bár azért maradt bennem némi hiányérzet

– nyilatkozta a 33 éves többpróbázó.

„Ilyenkor mindig kicsit felemásan érzi magát az ember, de azért egyéni csúcsot javítottam, úgyhogy nem lehetek elégedetlen és nem is vagyok az.”

A hétpróbát a 2019-es, dohai győztes, a brit Katarina Johnson-Thompson nyerte meg 6740 ponttal, húsz ponttal megelőzve az amerikai Anna Hallt. A bronzérem a holland Anouk Vetteré (6501) lett.

Takács Boglárka  és Molnár Attila vb-elődöntős 

Takács Boglárka nagyszerű futással harmadik lett előfutamában és bejutott az elődöntőbe női 100 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

A BHSE országos csúcstartója (11.14 mp) a hatodik futam egyes pályáján rajtolt. A cél az első háromba kerülés volt a számára, mert úgy lehetett helyezéssel továbblépni.

(Takács Boglárka; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Ahogy több más csapattársát, úgy láthatóan őt is feldobta a hazai pálya és a mögötte álló többezres tömeg. Kiválóan kapta el a rajtot és gyakorlatilag féltávtól egyértelmű volt továbbjutása. Végül a nemzeti rekordtól mindössze négy századdal elmaradva (11.18 mp) ért célba a harmadik helyen az elefántcsontparti Marie-Josée Ta Lou (11.08 mp) és a jamaicai Shashalee Forbes (11.12) mögött.

(Takács Boglárka; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

 „Egy csoda volt, minden pillanata, mindjárt most is sírok”

– nyilatkozta a magyar újságíróknak a 21 éves vágtázó.

Összességében ez egy jó futás volt, főleg így délelőtt. Amikor megláttam a futambeosztást kicsit szomorú voltam, hogy szélére kerültem és akikkel harcolnom kell, messze lesznek tőlem, de próbáltam a jó oldalát nézni. mellettem egy 13.15-ös futó van, ezért tudok majd saját magamra, a saját mozgásomra koncentrálni.

(Takács Boglárka; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Takács hozzátette, hogy reményei szerint maradt még benne tartalék, mivel az elődöntőt este rendezik, még nagyobb nézősereg előtt, komoly körítéssel, ami feldobhatja, ráadásul a továbbjutással egy komoly teher lekerült róla.

Bízom benne, hogy meglesz az országos csúcs, nagyon szeretném megfutni

– jegyezte meg Németh Roland tanítványa.

A nők klasszikus vágtaszámának elődöntőjét hétfőn 20.35-től rendezik.

Molnár Attila 44.84 másodperces országos csúccsal bejutott az elődöntőbe férfi 400 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

Az idén már 44.98-as magyar rekordot elért versenyző az első futamba kapott besorolást, többek között az olimpiai bajnok bahamai Steven Gardiner mellé. A futamokból az első három jutott az elődöntőbe, hozzájuk csatlakozhatott még a további hat legjobb időt felmutató induló.

Molnár Attila már bemutatkozott a vb-n, szombaton ő volt az országos rekorddal 11. helyezett 4×400-as vegyes váltó első embere és kiváló futást produkált, elsőként adta tovább a váltóbotot.

Az FTC sprintere a kilences pályán kapta az előfutamban és a célegyenesbe fordulva nagyot kellett hajráznia, hogy továbbjutó helyen végezzen. Ezt meg is tette és az utolsó métereken a mellette futó dél-afrikai Zakithi Nenét megelőzve harmadikként dobta be magát a célba 44.84 mp-es eredménnyel.

„A vb előtt egy nappal országos csúcsot vártam magamtól, aztán a váltó után tisztes helytállást, végül lett belőle egy országos csúcs”

– nyilatkozott Molnár Attila. Hozzátette, az utolsó 50 méterről nincs emléke.

A közönség bíztatásáról azt mondta, azt „muszáj meghálálni”.

„Nem lehet szavakba önteni, amit a szurkolás jelent. Kapok egy lökést, nem vagyok egyedül a bemutatásnál. Nagyon a határán vagyok annak, amit tudok, de az elődöntőben nagyon szeretnék egy újabb országos csúcsot futni”

– Kiemelte, eddig mindkét futása a vb-n jobban sikerült, mint várta.

Molnár Attila a hétfőn 19.33 órakor kezdődő elődöntőben áll legközelebb rajthoz.

Bánóczy Árpád egyéni csúccsal futamnyolcadik 400 gáton

Bánóczy Árpád új egyéni csúccsal a nyolcadik helyen végzett futamában, így nem jutott elődöntőbe férfi 400 m gáton a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

A 20 éves tehetség idén került 51 másodpercen belülre, de 50.79-es legjobbjával nem lehettek továbbjutási reményei.

(Bánóczy Árpád; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A gátasok utolsó, ötödik futamában Bánóczy a nyolcas pályán futott és a bemutatásnál meghatottan fogadta a hazai publikum fülsüketítő üdvrivalgását. A hangulat vélhetőleg vitte magával a fiatal atlétát, aki bátran versenyezve futotta végig a távot, s ugyan az utolsó két gát már láthatóan nem esett jól neki, végül egy riválisát megelőzve a nyolcadik helyen ért célba 50.31 másodperces egyéni csúccsal.

(Bánóczy Árpád; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Egyszerűen fantasztikus volt a hangulat, amit a közönségtől kaptam. Valószínűleg még egy hétig fogok mosolyogni megállás nélkül. Olyan eredményt tudtam most elérni, ami biztosan meghozza az önbizalmat, a kedvet ahhoz, hogy a jövő évre kőkeményen beleálljak a felkészülésbe annak érdekében, hogy kijussak a párizsi olimpiára.

– mondta az MTI-nek a vegyes zónában Bánóczy, akinek az egyéni rekordja az idei évig 51.21 mp volt.

A magyar gátas elárulta, hogy akár már most jobb időt érhetett volna el, ám volt egy nagy és egy kisebb hiba a futásában.

„A hetedik gátnál hatalmasat rontottam, lépést kellett volna váltanom. Én 14 lépéssel veszem a gátakat és ott rá kellett volna kicsit nyújtanom, de annyira arra figyeltem, hogy a többiek még közel vannak, hogy nem nyújtogattam rá

– elemezte hibáját a Vasas tehetsége, aki azt is elmondta, hogy miben kell még nagyot javítania. –

A gátvételi technika egy olyan terület, melyben óriási a potenciál, mert rengeteget lehet és kell rajta javítani. Csak azzal legalább fél másodpercet nyerhetek.

Az előfutamokból a futamok első négy helyezettjei és a négy további legjobb idő tulajdonosa került be az elődöntőbe, melyben ott lesz az olimpiai bajnok, világcsúcstartó norvég Karsten Warholm és legnagyobb kihívója, a Bánóczy futamában győztes amerikai Rai Benjamin is.

Rapai Fanni nagy egyéni csúccsal búcsúzott női 400-on

Rapai Fanni egyéni csúcsán közel hat tizedmásodpercet javítva futamában hetedik helyen végzett női 400 méteren, így nem jutott elődöntőbe a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A 23 éves magyar sprinter 53.32 másodperces egyéni rekorddal érkezett a vb-re, ami futamában messze a legrosszabb idő volt, így továbbjutási esélyei – amihez futamonként a legjobb háromban kellett végezni, vagy a legjobb hat idő egyikét elérni – nem lehettek.

Rapai a kettes pályán indult és a rajt után láthatóan saját tempójában haladt, ami elmaradt a többiekétől, de a felső kanyarban egyre jobban tartotta magát, majd a célegyenesben is remek tempóban futott, így megelőzte a fájdalmakkal küzdő amerikai Britton Wilsont és a célig ráfutott a svájci Giulia Sennre. A nagyszerű futása végén 52.73 másodpercnél állította meg az órát, azaz 59 századmásodperccel javította meg egyéni csúcsát.

(Rapai Fanni; fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Nagyon boldog vagyok és elégedett. A terv az volt, hogy megjavítom, de legalább megközelítem az egyéni csúcsomat, örülök, hogy így sikerült ez a futás. „Hazai közönség előtt, hazai világbajnokságon tudtam így futni, ami még nagyobb pluszt ad az egészhez és élveztem is a futást. A futamban tudatosan visszafogtam magam, mert nem akartam belemenni egy olyan tempóba, amiből nem tudtam volna rendesen befejezni a versenyt. A táv második felét sikerült nagyon jól megfutnom, és azt éreztem, hogy a többiekkel együtt haladok.

– nyilatkozott az MTI-nek Rapai, aki elmondta, hogy a legbelső pálya előnyös volt számára, mert így látta a többieket.

Oláh 34., Madarász 35. lett a női 20 km-es gyaloglásban

A spanyol Maria Perez imponáló magabiztosággal megnyerte a női 20 kilométeres gyaloglást vasárnap reggel a budapesti atlétikai világbajnokságon, melyen Oláh Barbara a 34., Madarász Viktória pedig a 35. helyen zárt.

A nyitónaptól eltérően a második versenynapon az időjárás „nem állt a verseny útjába”, a gyaloglók 7.15-re kiírt rajtjának idején felhő sem volt az égen, így a mezőny 48 tagja gond nélkül nekivághatott a távnak a Hősök teréről.

A két magyar versenyzőtől nem lehetett várni, hogy az élmezőnnyel tartsa a lépést, a 35 kilométeren tavaly Európa-bajnoki bronzérmes Madarásztól azért sem, mert komoly betegséggel kellett megküzdenie decembertől, így a gyaloglás némileg háttérbe szorult gyógyulásának érdekében.

A viadalt kettejük közül Oláh Barbara kezdte jobban, az első tíz kilométeren a 35-36. helyen haladt. Honfitársa a 42-43. pozícióban gyalogolt, féltávnál azonban utolérte Oláht és onnantól az utolsó két kilométerig együtt voltak. A hajrát Oláh bírta jobban és 1:35:55 órás idővel a 34. helyen ért célba, 18 másodperccel megelőzve a 35. Madarászt.

(Oláh Barbara; fotó: MTI/Vasvári Tamás)

 „Szerencsére egészen hamar túl tudtam lépni a holtpontokon

– mondta az MTI-nek Oláh Barbara, aki elárulta, hogy honfitársa is nagyon motiválta.

„Elégedett vagyok a teljesítményemmel, nemrég részleges szakadás volt a combizmomba, emiatt egy hétig nem nagyon tudtam gyalogolni, amit sajnálok, mert jól mentek az edzések, de ez most így jött ki, megyünk tovább”

– fogalmazott a hatszoros magyar bajnok.

Madarász is elégedetten nyilatkozott, de elmondása szerint a verseny közben többször eszébe jutott, hogy nemsokára újra rajthoz áll.

Egy-egy nehezebb résznél bevillant, hogy a csütörtöki 35 km az fájni fog. Akkor egy nagyon óvatos kezdést kell majd alkalmaznom, főleg azután, hogy 20 km már a lábamban van, de nincsen semmilyen elvárásom magammal szemben

(Madarász Viktória; fotó: MTI/Derencsényi István)

– hangsúlyozta Madarász Viktória.

A tavalyi Eb-bronzot és az időeredményt is el kell engednem, és talán ez a legnehezebb, hogy nem tudom azt hozni, ami bennem lett volna, mert a háttér és a körülmények is rosszabbak mint tavaly, ezért csak élvezni szeretném ezt a részét

– fogalmazott az újpesti atléta.

A legjobbak versengése a 15. kilométer után dőlt el, amikor a nyolcfős élbolytól Maria Perez ellépett, ritmusváltását senki sem tudta felvenni és folyamatosan növelte előnyét. Végül 1:26:51 órás eredménnyel diadalmaskodott, a második ausztrál Jemima Montagot 25 másodperccel megelőzve. A bronzérmet az olaszok olimpiai bajnoka, Antonella Palmisano szerezte meg.

Kerekes Dóra, Szeles Bálint, Török Gergely kiesett 

A diszkoszvető Kerekes Dóra a selejtezőben búcsúzott a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

A nyíregyházi versenyző idén elért 57,42 méteres egyéni csúcsával a világranglista 72. helyéről várhatta a kvalifikációt, amelyen 64 méterben határozták meg a döntőbe jutáshoz szükséges szintet – illetve a legjobb 12 került a fináléba.

(Kerekes Dóra; fotó: MTI / Illyés Tibor)

Kerekesnek nem sikerült megközelítenie egyéni rekordját, 54,41, 53,44 és 52,99 méter volt a három dobása. Ezzel egy ellenfelét sikerült megelőznie 19 fős csoportjában.

Szeles Bálint az előfutamban búcsúzott 110 m gáton a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

A 24 éves, fedett Eb-n elődöntős magyar sprinter az első előfutamban összekerült többek között az olimpiai bajnok jamaicai Hansle Parchmenttel, aki könnyed teljesítménnyel, 13.30 mp-cel nyerte is a futamot. Szeles a táv második felében fokozatosan leszakadt, végül 13.77 mp-cel nyolcadikként ért célba, elmaradva idén futott, 13.58-as egyéni csúcsától. Az elődöntőbe minden futam első négy helyezettje mellett a további négy legjobb idő tulajdonosa jutott.

A magasugró Török Gergely a selejtezőben kiesett a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap.

Az idei magyar bajnok, aki két hete az egyetemi világjátékokon 2,20 méterrel bronzérmet szerzett, a 2,14 méteres magasságon mutatkozott be. Ezt elsőre vitte, a 2,18 méteren azonban háromszor is rontott és búcsúzott. A selejtező szintet 2,30 méterben határozták meg.

A budapesti atlétikai világbajnokság vasárnapi dobogósai:

férfi 100 m, világbajnok:
Noah Lyles (Egyesült Államok) 9.83 mp
2. Letsile Tebogo (Botswana) 9.88
3. Zharnel Hughes (Nagy-Britannia) 9.88

férfi 10 000 m, világbajnok:
Joshua Cheptegei (Uganda) 27:51.42 p
2. Daniel Simiu Ebenyo (Kenya) 27:52.60
3. Selemon Bariega (Etiópia) 27:52.72

férfi kalapácsvetés, világbajnok:
Ethan Katzberg (Kanada) 81,25 m
2. Wojciech Nowicki (Lengyelország) 81,02
3. HALÁSZ BENCE 80,82
Rába Dániel és Varga Donát a selejtezőben kiesett.

női távolugrás, világbajnok:
Ivana Vuleta (Szerbia) 7,14 m
2. Tara Davis-Woodhall (Egyesült Államok) 6,91
3. Alina Rotaru-Kottmann (Románia) 6,88

hétpróba, világbajnok:
Katarina Jonhson-Thompson (Nagy-Britannia) 6740 pont
2. Anna Hall (Egyesült Államok) 6720
3. Anouk Vetter (Hollandia) 6501
… 4. Krizsán Xénia 6479
… 10. Nemes Rita 6232

női 20 km gyaloglás, világbajnok:
Maria Perez (Spanyolország) 1:26:51 óra
2. Jemima Montag (Ausztrália) 1:27:16
3. Antonella Palmisano (Olaszország) 1:27:26
… 34. Oláh Barbara 1:35:55
… 35. Madarász Viktória 1:36:13

fotó: MTI/Illyés Tibor