Egyetlen egyszer vezettünk a mérkőzésen: a legjobbkor!

Göteborgi csoda: a magyar női kézilabda-válogatott drámai csatában, 23-22-re legyőzte a horvát együttest a dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokság középdöntőjének hétfői zárónapján. A nemzeti csapatunk a csoport harmadik helyén végzett, és 10. lett a tornán, így kiharcolta az olimpiai selejtezőn való részvételt.

A találkozó előtt ismert volt a helyzet: a magyarok számára csak a győzelem jelentheti az olimpiai selejtezős tornán való részvételt, minden más esetben lemaradna a párizsi ötkarikás játékokról, míg a horvátok számára egy siker esetén bejuthatnak a negyeddöntőbe. Ennek fényében léptek pályára a csapatok a sorsdöntő mérkőzésem.

A magyarok 18 fős keretéből ezúttal a jobbszélső Töpfner Alexandra, illetve a Szenegál ellen térdsérülést szenvedett kapus, Szemerey Zsófia maradt ki.

Horvát hétméteresgólra a csapatkapitány Böde-Bíró Blanka védése és gyorsindításból Győri-Lukács Viktória gólja volt a válasz a mérkőzés elején, mindkettő fontos volt a svédek elleni szombati meccs második félidejének tükrében. A túloldalon a nyárig Székesfehérváron védő Tea Pijevic is jól kezdett a kapuban, a magyar támadások Győri-Lukács befejezéseitől eltekintve pontatlanok voltak, 13 perc elteltével Golovin Vlagyimir időt kért (3-6). A horvátok rendre eljuttatták a labdát beállójukhoz és átlövésből is eredményesek voltak, magyar részről az addig több rossz megoldást választó Klujber Katrin hétméterest értékesített. Háromgólos távolságból azonban nem sikerült közelebb zárkózni, sőt, négy perccel a dudaszó előtt 11-6-nál már öt találat volt a horvát előny. „Harcoljatok, harcoljatok!” – szólt a buzdítás a maroknyi magyar szurkolótól, és ha nem is játszott jól, küzdeni küzdött a nemzeti csapat, amely a 42 százalékos hatékonysággal hárító Böde-Bíró kettős bravúrja és hetesvédése nyomán három találatra jött fel. Lehetett volna ez két gól is, ám a szünetig 59 százalékkal védő Pijevic az utolsó másodpercekben újabb bravúrt mutatott be.

(Győri-Lukács Viktória; fotó: MKSZ / Kovács Anikó)

A szünet utáni percek a torna eddigi két fontos mérkőzésén döntőek voltak a nemzeti csapat szempontjából. Ezúttal a horvátok hatperces gólcsendet zártak le, és bár a magyar válogatott védekezést váltott, visszaállították az öttalálatos különbséget. Továbbra is sok volt a hiba, az eladott labda a magyar támadásoknál, Böde-Bíró védései és Klujber értékesített hetesei ellenére 19-13-ra elléptek a balkániak, a játékrész derekán jött a magyar időkérés, a kőkeményre váltó védekezésre alapozva egy négygólos sorozat, amellyel kettőre csökkent a hátrány (17-19). A záró öt perchez 22-20-as horvát fórnál érkeztek a felek, Klujber a hetedik hetesét értékesítette, a nyolcadiknál pedig a kapufáról kipattanót lőtte be: 22-22-nél egyenlített a magyar válogatott. Böde-Bíró ziccert védett szélről, Debreczeni-Klivinyi gólja pedig már a vezetést jelentette, a csapatkapitány pedig hetest hárított. Az utolsó negyven másodpercben időkérés után emberhátrányban – lehozott kapussal – támadhatott a győzelemért a Golovin-együttes. Bár nem talált be, a horvátoknak csupán 2.1 másodpercük maradt az egyenlítésre, de nem jártak sikerrel, így  győzött és olimpiai selejtezőtornán szerepelhet a magyar válogatott.

A horvát csapattal eddig 29 mérkőzést játszott a magyar válogatott, mérlege 17 győzelem, 1 döntetlen és 11 vereség. Legutóbb a tavalyi Európa-bajnokság csoportmeccsén 21-18-as horvát siker született.

(Böde-Bíró Blanka; fotó: MKSZ / Kovács Anikó)

A tornán, végül a magyar csapat a tizedik helyen zárt. A cél a legjobb nyolc közé jutás volt (a vb 2-7. helyezettjei játszanának áprilisban), ami olimpiai kvalifikációs selejtezőt jelenti, viszont tovább tolódott a franciák és a norvégok negyeddöntőbe jutásával, valamint a brazilok helyezésével.

A találkozót követően, így nyilatkozott Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány és a játékosok:a szövetségnek.

(Golovin Vlagyimir; fotó: MKSZ / Kovács Anikó)

Golovin Vlagyimir, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

Sok minden kiszakadt belőlünk a végén. Úgy szerettük volna kezdeni a meccset, ahogy az utolsó 20 percben játszottunk, mindenkinek együtt vert a szíve, ha eredményt akarunk, csak így lehet. Azt hittük, elment a hajó, de az egyének döntöttek a végén. Nagyon okosan játszottunk a hajrában, nem szórtunk el labdát, Klujber Keti belőtte a heteseket, Böde-Bíró Blani szenzációsan védett, minden összeállt. Az egész vb-t illetően jobbat akartunk. Nem tudjuk, mi lett volna, ha Montenegró ellen jobban sikerül a 2. félidő, lehet, hogy akkor most nem ünneplünk. A következő időszakban az a cél, hogy megnézzük, miben tudunk még előrelépni.

Böde-Bíró Blanka, a magyar válogatott csapatkapitánya:

Nagyon büszke vagyok a lányokra, mínusz hatról álltunk fel a végén. Öröm volt átélni, hogy így megfordítottuk a meccset. Bebizonyítottuk, hogy lehet, sokan leírtak minket, de elértük az olimpiai selejtezőt! A végén csak arra koncentráltam, hogy kivédjek egy hetest, minden sorozat megszakad egyszer, hét lövés után a nyolcadikat már meg kellett fognom. Talán a montenegróiak és svédek elleni vereség jó tanulópénz is volt.

(Klujber Katrin; fotó: MKSZ / Kovács Anikó)

Klujber Katrin, a magyar válogatott jobbátlövője:

Az első félidő nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, és nem gondoltam volna, hogy egyszer jobban fogok védekezni, mint támadni. Amit együtt elértünk, arra nagyon büszke és boldog vagyok! Mindenki elhitte a végjátékban, hogy nyerhetünk, tudtam, hogy Blani megfoghatja a hetest, ott már nem is izgultam, csak pörögtem! Az egész vb hullámzó volt, de ezt a boldogságot átélni felejthetetlen volt!

(Simon Petra; fotó: MKSZ / Kovács Anikó)

Simon Petra, a magyar válogatott irányítója:

Bennem végig égett a tűz, próbáltam lendületet adni. Szívünket kitettük a pályára, az akaratunkkal nyertük meg a meccset. Sokszor rám játszották a támadásokat a horvátok, próbáltam jót játszani. Próbáltunk higgadtak maradni, jó tanácsokat is kaptam a társaimtól. Azt éreztem a végén, hogy annyira meccsben vagyunk, hogy nem tudunk hibázni!

Debreczeni-Klivinyi Kinga, a magyar válogatott irányítója:

Nem adtuk fel, az utolsó másodpercig küzdöttünk, ez volt a siker kulcsa. Próbáltam végig higgadt maradni, ez most sikerre vitte a csapatot, hogy tiszta fejjel játszottunk végig. Ez most 99 százalék szív volt, 1 százalék taktika. Nagyon boldog vagyok!

Albek Anna, a magyar válogatott jobbátlövője:

Az örömkönnyeimmel küszködöm, beleadtunk apait-anyait, nem is emlékszem, a végén hogy sikerült, nagyon boldog vagyok!

Eredmény, középdöntő, 3. forduló:

I. csoport (Göteborg):

MAGYARORSZÁG–Horvátország 23–22 (8–11)
Göteborg, 3449 néző. V: M. Garcia, Paolantoni (argentinok).

MAGYARORSZÁG: BÖDE-BÍRÓ – GYŐRI-LUKÁCS 5, KLUJBER 9 (7), Papp N., Bordás, Kuczora, Márton G.
Csere: Bukovszky (kapus), Vámos P. 1, Füzi-Tóvizi, DEBRECZENI-KLIVINYI 3, Albek 2, Szöllősi-Schatzl 1, Pásztor N., SIMON P. 2.
Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

HORVÁTORSZÁG: Pijevic – Zadravec 2, MILOSAVLJEVIC 8 (7), Blazevic 2 (1), JEZIC 4, Micijevic 4, Simara.
Csere: Besen (kapus), Senvald, Barisic 2, Posavec, D. Kalaus.
Szövetségi kapitány: Ivica Obrvan

Kiállítások: 8, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 8/7, ill. 10/8