Már 7 éve tart a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület és az Aranycsapat Testület együttműködése

Egy új helyszínen került sor a Nagy Béla Fradi Hagyományőrző Egyesület és az Aranycsapat Testület közös februári rendezvényére.

A különböző átalakítások és felújítások miatt egyelőre egy szűkebb helyiség áll a rendelkezésünkre, de sok jó ember és barát kis helyen is elfér.” A fent említett kedves szavakkal indította el az élménydús délutánt Takács Tibor, a Nagy Béla Fradi Hagyományőrző Egyesület elnöke és egyben az összejövetel házigazdája. Majd egy 30 évvel ezelőtti eseményről kezdett el mesélni.

A Fradi öregfiúk labdarúgócsapata Albert Flóriánnal a soraiban akkor járt először a Hawaii-szigeteken Ybl Miklós egyik távoli leszármazottjának is köszönhetően, aki akkoriban éppen a Csendes-óceáni-szigeteken éldegélt az építészeti hagyományokat folytatva. Takács Tibor, aki akkoriban a Ybl Tervező Kft. ügyvezetője volt személyes barátságot ápolt a Honoluluban élő „dédunokaöccsel” , aki minő véletlen szintén a Miklós keresztnevet kapta.

Galéria:

(fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs)

Örök élmény ez számomra – folytatta az emlékek felidézését a házigazda, aki az első mérkőzés kezdőrúgását is elvégezhette. Ezután átadta a szót Lomnici Zoltánnak, az Aranycsapat Testület alapítójának, aki felelevenítette a kezdeteket és beszélt a hét éve tartó együttműködésről is.

Az Aranycsapat Testület Puskás Ferenc születésének 90. évfordulóján kezdte meg működését, de kissé messzebről indítanám a történetet. Puskás Öcsi bácsi temetésén az Aranycsapat még élő legendája, Buzánszky Jenő vetette fel azt, hogy létre kellene hozni egy szervezetet, amely összefogja és ápolja az Aranycsapat hagyatékát, és felkért ennek a megszervezésére. Nagyon őszinte leszek: amellett, hogy rendkívül megtisztelő volt ez a felkérés, ódzkodtam attól, hogy ezen a területen bármibe is belefogjak. Arról volt szó, hogy jómagam ugyan ismertem az Aranycsapat történetét, hiszen rajongója voltam és vagyok a sportnak és a futballnak, sőt, fiatal koromban igazolt sportoló is voltam, azonban atletizáltam és nem voltam labdarúgó. Ám Buzánszky Jenő másodszor is megismételte a felkérését, mindezt ráadásul a nagy nyilvánosság előtt. Ezután személyesen is beszélgettünk és kissé bátortalanul megfogalmazott aggályaimra – miszerint futballistamúltam nincs – Jenő bácsi nemes egyszerűséggel közölte, hogy nem tizenegyeseket kell rúgnom, hanem szervezni, amihez viszont értek. Ezek után 2017-ben grundoltam a Testületet,és az egyik első lépésem Takács Tibor barátomhoz vezetett, akivel azóta is tartó együttműködést írtunk alá. Az volt a nem titkolt célunk, hogy a Fradi szerepét is bemutassuk az Aranycsapathoz köthető játékosok életében, hiszen velük kapcsolatban a labdarúgást szeretőknek először a Honvéd jut eszébe, természetesen tudjuk jól, hogy ennek politikai okai voltak. Ennek ellenére a Ferencvárosnak hatalmas érdemei vannak ennek a válogatottnak a sikereiben. Ebben az évben fogunk emlékezni a berni döntőre ( 70 évvel ezelőtt történt ), ahol már másodszor küzdhettünk egy világbajnoki fináléban. Több játékost is említhetnék, akiknek közük volt a Fradihoz: Kocsis Sándor, aki könnyes szemmel távozott a Honvédhoz, Czibor Zoltán és Budai László. A fradisták közül Fenyvesi Máté nyolc, Mátrai Sándor három, Dalnoki Jenő négy alkalommal játszott az Aranycsapatban.

Ezután ismét szóba került a Hawaii-szigetek, a korábbi utazások. Rab Tibor, aki a Fradi saját nevelésű játékosa volt, az előkészületekről és a szervezésről beszélt, hiszen ő koordinálta az egészet, természetesen Takács Tibor hathatós segítségével, akivel közösen szponzorokat szereztek. Érdekes véletlen volt, hogy 11 játékos és 11 szponzor utazott ki. Rengeteg emlék és történet került elő a délután további részében. Kiderült, hogy Albert Flórián nem volt hajlandó játszani, mert műfüves pályára szervezték a mérkőzést. Ez kapóra jött Novák Dezsőnek, aki annak idején Szombathelyen még csatárként kezdte, és itt is megvillantotta góllövési képességeit. Imádott játszani.

 

fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs