Pap Bianka és Konkoly Zsófia lehengerlő teljesítményt nyújtott a paraúszó vb-n

A manchesteri nemzetközi versenyt július 31. és augusztus 6. között rendezték meg, ahol a magyar csapat halmozta a jelentős eredményeket és négy aranyat, egy ezüstöt-, és két bronzérmet szerzett. Pap Bianka és Konkoly Zsófia, paralimpiai bajnokok ezúttal is a delegáció húzóembereiként járultak hozzá a fantasztikus sikerekhez, ezenfelül pedig egy-egy országkvótát is szereztek a párizsi paralimpiára.

A MPB beszámolója szerint a válogatott legsikeresebb versenyzője Pap Bianka lett, aki öt versenyszámából négyben érmet nyert. Szabó Álmos kiválósága óriásit úszott 400 méteres (4:33.43) gyorsúszásban, valamint 100 méteres hátúszásban (1:07.59) és védte meg világbajnoki címeit (S10-es sérültségi kategória). A Vasas SC sportolója ennyivel nem érte be, 200 méter vegyesen (2:28.58) további egy aranyat, míg 100 méter gyorson egy bronzérmet (1:01.13) zsebelhetett be. Ugyancsak érdekelt volt 50 méteres gyorsúszásban, ahol hetedikként (28.85) végzett.

(Pap Bianka; fotó: MTI / Koszticsák Szilárd – korábbi felvétel)

A célom az volt, hogy 100 méter háton megvédjem a világbajnoki címemet. Mindenképp fontos volt, mert ez a főszámom, Párizsra is ebben készülök. A többi versenyszámra úgy gondoltam, bárhogyan is sikerül az bónusz. Örülök ezeknek az eredményeknek, az idők se rosszak, de van még hová fejlődni, mert vannak hibák. A legjobb nyolc között vagyok a világranglistán, így számoltam már azzal, hogy jövőre indulhatok a paralimpián. Leginkább az időeredményeimre fókuszáltam, minél jobbat szerettem volna úszni a számaimban. Most egy hónap pihenés következik, aztán belekezdünk a kemény munkába. Van min dolgozni, mert ez kevés lesz Párizsba.

– összegezte gondolatait a paralimpiai bajnok.

A magyar paraúszó-válogatott másik sztárja Konkoly Zsófia, a PSN Zrt. versenyzője volt. A pécsi parasportoló felkészülését az elutazást megelőzően kisebb kényszerpihenő nehezítette, azonban ez sem akadályozta meg abban, hogy tovább gyarapítsa medálgyűjteményét. Jancsik Árpád tanítványa 200 méteres vegyesúszásban (2:35.91) maga mögé utasította a mezőnyt és megvédte világbajnoki címét (S9-es sérültségi kategória), 100 méteres pillangóúszásban (1:08.63) pedig ezüstérmesként végzett. A 400 méteres gyorsúszásban közel került egy újabb dobogós helyezés megszerzéséhez, azonban negyedikként csapott célba, 4:48.96 időeredménnyel. A paralimpiai bajnok 100 méter háton (1:15.58) is megmérette magát a világ legjobbjai ellen, végül pedig hetedik lett.

(Konkoly Zsófia a dobogó tetején)

Az elutazás előtti hét bizonytalanságban telt, ami nagyon nehéz volt, edzeni se tudtam. Nem tudtam mire számítsak ettől a világbajnokságtól, ezért nem voltak magammal szemben elvárások. Nyilván próbáltam magam elé reális célokat kitűzni. Nagyon örültem, hogy ezek ellenére sikerült világbajnoki arany és ezüstérmet nyernem, nem számítottam rá. A kórházi kitérő előtt főcélomnak a paralimpiai országkvóta megszerzését tűztem ki, boldog vagyok, hogy sikerült ezt is elérnem. Most egy nagy pihenő következik, szeptembertől pedig folytatjuk a munkát. Következetesen kezdjük meg a felkészülést, mint a tokiói paralimpiánál. Jancsik Árpád edzőmmel azon leszünk, hogy Párizsban is nagyszerű eredményeket érjünk el.

– értékelte a vb-szereplését a pécsi paralimpiai bajnok.

A magyar sportsikerekhez a mindösszesen 17 éves, vb-bronzérmes Száraz Evelin is hozzájárult, 100 méter mellen (SB6 sérültségi kategória) harmadikként végzett 1:39.46-os időeredménnyel és tovább növelte a magyar medálok számát a vb-n. A Vasas SC úszója emellett 200 méter vegyesen (3:17.48) és 400 méter gyorson (5:44.15) hatodik, 100 méter gyorson pedig nyolcadik (1:23.83) lett. A paralimpikon Adámi Zsanett S2-es sérültségi kategória 50 méter (1:34.22) és 100 méter háton (3:19.60) is ötödikként fejezte be világbajnoki szereplését.

A delegáció legfiatalabb tagja, a 15 éves világbajnoki bronzérmes Hotz Csenge 100 méter pillangó S9-es sérültségi kategóriájában ötödik lett (1:09.29) 400 méteres gyorson nem jutott döntőbe, míg 200 méter vegyesen kizárták a fináléban. A válogatott egyetlen férfi sportolója, az Európa-bajnoki ezüstérmes Iván Bence 200 méteres vegyesúszás SM6-os sérültségi kategóriájában 2:58.64-as eredménnyel hetedikként, 100 méteres mellúszásban nem kvalifikálta magát a fináléba. Tar Réka 100 méter mellen SB8-as kategóriában indult és nyolcadik helyen (1:32.19) zárta világbajnoki szereplését.

A 2023. évi Allianz WPS Paraúszó Világbajnokság magyar paraúszó-válogatottja:

• Adámi Zsanett (UTE) – 50 m hát S2 5. hely (1:34.22); 100 m hát S2 5. hely (3:19.60);
  • Hotz Csenge (Pécsi VM) – 100 m pillangó S9 5. hely (1:09.29); 200 m vegyes SM9 DSQ; 400 m gyors S9 előfutam 6. hely (5:00.42);
  • Iván Bence (PSN Zrt.) – 100 m mell SB6 előfutam 5. hely (1:32.21); 200 m vegyes SM6 7. hely (2:58.64);
  • Konkoly Zsófia (PSN Zrt.) – 100 m pillangó S9 2. hely (1:08.63); 100 m hát S9 7. hely (1:15.58); 200 m vegyes SM9 1. hely (2:35.91); 400 m gyors S9 4. hely (4:48.96);
  • Pap Bianka (Vasas SC) – 50 m gyors S10 7. hely (28.85); 100 m hát S10 1. hely (1:07.59); 100 m gyors S10 3. hely (1:01.13); 200 m vegyes SM10 1. hely (2:28.58); 400 m gyors S10 1. hely (4:33.43);
  • Száraz Evelin (Vasas SC) – 100 m mell SB6 3. hely (1:39.46); 100 m gyors S6 8. hely (1:23.83); 200 m vegyes SM6 6. hely (3:17.48); 400 m gyors S6 6. hely (5:44.15);
  • Tar Réka (Vasas SC) – 100 m mell SB8 8. hely (1:32.19)

Hazánk ezidáig hat országkvótát szerzett a jövő évi paralimpiára: egyet-egyet atlétikában és kerékpárban, kettőt-kettőt sportlövészetben, valamint úszásban. A játékokat 2024. augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik meg a francia fővárosban.