Tisztes helytállás a görögök ellen

Fantasztikusan harcolt, ám megfiatalított férfiválogatottunk végül 10-8-ra alulmaradt a teljes világbajnoki csapatával felálló görögök ellen a zágrábi Európa-bajnokság nyitónapján. Sokáig csupán egy gól volt a különbség, a jóval nagyobb tapasztalat a végén jött ki csupán, és még így is lehet némi hiányérzetünk.

Annulált görög góllal és két Zerdevas-védéssel indult a meccs, majd sikerült kibekkelni egy hátrányt. Aztán egy-egy eredménytelen támadást követően parádésan lekontráztuk a görögöket, Tátrai Dávid pedig simán mattolt – az uszoda meg robbant, avagy a Komjádit idéző hangulat uralkodott a többtucatnyi lelkes magyar drukkernek hála. Az első fórunkba sajnos a döntő pillanatban szépen belepiszkáltak, aztán relatíve tisztán játszották meg a következőt átellenben, így Nikolaidis a falból húzhatott. Nagy Ádám egyelőre nem találta az irányzékot az átlövéseknél, viszont Bányai is szépen nyúlt rá egy távolira. A második előnyünk már lövéssel zárult, ám Vigvári Vince labdája kivágódott a felső lécről. Kár volt érte, mert ők összelapátoltak egy ötméterest, Argyropoulos pedig nem hagyott esélyt, azaz a kihagyott lehetőségek vége az lett, hogy 1-2 állt a táblán nyolc perc után.

(Bányai Márk; fotó: Fotó: MVLSZ/Derencsényi István)

A második rész sikítósan kezdődött, egy rémesen elbaltázott fórt mentett meg csaknem Vigvári Vince az oldalvonal mellől, a labda kevés híja beszédült Zerdevas kezéről. És a nem túl haladó hagyomány folytatódott, azaz a mi kihagyott fórunk után ők lőttek gólt, ezúttal egy kapufáról visszavágódó labdából szereztek könnyű gólt Kakaris révén. Negyedjére azért csak sikerült szakítani az eddigi forgatókönyvvel, és Nagy Ádám a léc alá verte a Hárai Balázs által kiharcolt előnyt. Egy kontrából akár egyenlíthettünk is volna, de Vigvári Vince túl előzékeny akart lenni Vendellel, akit lebontottak középen, majd még ki is állt, s bár az első blokk jó volt, a görögök megint éltek a visszaszerzett második eséllyel. Hogy azért a zónában se érezzék magukat annyira kényelmesen, arról Tátrai Dávid gondoskodott egy bődületes távolival. Bányai két remek védéssel hozta feljebb magát, a másodiknál ziccert fogott, randa pech, hogy a szögletet követően Burián Gergő karjáról pont védhetetlen gellert kapott a labda. Vigvári Vince sajnos a kapusba törölte a következő fórunkat, Bányai viszont odaért a húzásra hátrányban, így nem tudtak elmenni hárommal. És még akkor sem, amikor időkérés után jöhettek egy előnyben, majd az utolsó 12 másodpercben hat a négy ellen, merthogy Nagy Ádám óriásit blokkolt, avagy a védekezés rendben volt, elöl tűntünk kissé szeleburdinak az első félidőben (3-5) – számolt be a magyar szövetség.

Indításnak Fekete Gergő felezte a különbséget, épp jó ütemben bontott fogást, úgyhogy megadták a centerezést, aztán a görögök baltáztak el két fórt egymás után bűnrossz passzokkal. Sajnos, elszalasztottuk az egyenlítést, időkéréses előny, ami kettős lett, de a kapus védett – aztán még VAR-oztak egyet, és a másodjára kiállított Papanastasiou kapott egy pirosat Nagy Ádám arcon törléséért, de ettől még nem játszhattuk újra. Ugyanakkor Hárai remek odanyúlásával a harmadik görög előny ment el lövés nélkül, sajnos, aztán Pufi csavarja is elszállt átellenben.

(Varga Zsolt és a csapat; Fotó: MVLSZ/Derencsényi István)

Amikor lőttek, akkor sem, legalábbis hátrányban, remek blokk jött, sajnos, megint másodjára oldották meg, miután lepuhultunk Kakarisról a kapu előtt (4-6). Kapaszkodtunk azért, egy előnyből ötös lett, Fekete Gergő meg törölte a fukuokai párbaj emlékeit. Sajnos, hamar visszaállt a közte kettő, miután Molnár Erik kezéről bepördült egy távoli – cserébe Burián Gergő briliáns kapáslövése tízfokos szögből is bement, majd Bányai ugrott ki zseniálisan egy centerbejátszásra, később pedig Argyropulos lövésére is odaért. Molnár következő blokkja annál szédületesebbre sikerült: hátrányban, a falból húzott labdát hárította, így csupán 6-7 állt a táblán az utolsó nyolc perc előtt.

Burián szabaddobását védte Zerdevas, de Bányai is a helyén volt – aztán megint egy kis rutintalanság: a rövid centerbejátszásból hoztak össze egy ötöst a görögök, majd a fórunkból Tátrai kissé elmérte a magasságot, maradt a 6-8. Ám a helléneknél is csikorogtak a fogas kerekek, jött még egy előnyünk, Burián Gergő látva a halódó passzokat elkérte a labdát, és megint lehetetlenül éles szögből bezúdította, és még négy perc maradt a meccsből. Sajnos, a hellén fórt ezúttal nem tudtuk úgy lekövetni, Skoumpakis ziccerjelleggel használhatta ki, nálunk viszont eléggé elmaszatolta sikeredett egymás után két centerbejátszás. 1:41-gyel a vége előtt aztán egy könnyű síppal befújt ötössel eldőlt a meccs (7-10). Fekete Gergő még beküldött egyet hétről, 19 másodperccel a duda előtt – ilyenből lehetett volna több.

Mondjuk úgy: ahhoz képest, hogy a vb-döntőt vívó, Vlachopoulosszal erősödött hellén gárdával meccseltek a fiatalok, ők ugyanúgy 10 gólig jutottak, mint Fukuokában, csak mi lőttünk kettővel kevesebbet. És még hiányérzetünk is lehet bőven.