Tóth Krisztián bronzérmet szerzett az Eb-n!

Tóth Krisztián bronzérmet szerzett, Sipőcz Richárd pedig az ötödik helyen végzett a Montpellier-ben megrendezett Judo Európa-bajnokság záró versenynapján.

A judoinfo.hu szakportál beszámolója szerint az Európa-bajnokság záró napján a férfiak három súlycsoportjában volt egy-egy magyar induló, a sort a mieink közül a 100 kilósoknál Vég Zsombor nyitotta, a Ceglédi VSE versenyzője a legjobb tizenhatért az osztrák Fara ellen lépett tatamira. Zsombor az idén kétszer is legyőzte az antalyai Grand Slam-győztest, januárban Portugáliában, augusztusban pedig Budapesten.

Fara vasárnap Montpellier-ben sajnos meg tudta lepni a magyar fiút, hiába állt nekünk a zászló (az osztrák már két intésnél járt „félidőben”), egy kiemeléssel Fara nagy ippont dobott, elbúcsúztatva huszonkét éves judósunkat.

A hideg zuhany után következett a 90 kilogrammban az olimpiai bronzérmes Tóth Krisztián nyitómeccse. A legjobb tizenhat közé jutásért a fehérorosz Varapajov ellen kezdett, akivel korábban egyszer mérte össze az erejét, a 2019-es minszki csapat Európa-bajnokságon, s akkor az MTK Budapest sportolója nyert.

Ezúttal is amolyan „Tóth Krisztiános” meccset láthattunk, amely a hosszabbítás harmadik percéig tartott. Láthatóan a mi fiunk bírta jobban a gyűrődést, de – akárcsak a fehérorosznak – neki is két intése volt, egy apró hiba elég lehet ilyenkor, hogy összejöjjön a harmadik. De alighanem csak az egyszerű szurkoló érezte úgy, hogy a kés hegyén táncol, Tóth Krisztián viszont elkapta az első kínálkozó alkalmat, s a hátára vágta Varapajovot.

Következhetett a bosnyák Toni Miletic, aki nagy tehetségnek indult, az ifjúságiak között állt világ- és Európa-bajnoki dobogón egyaránt, a felnőttek között azonban nem sikerült mindeddig beleszólnia a „nagyok” dolgába. Hát most majdnem beleszólt. A vér meghűlt az ereinkben, amikor a harmadik perc végén Tóth Krisztián begyűjtötte a második intését is, a bosnyák pedig egymás után vagy ötször eladta indításként ugyanazt az egykezes hasraesést. Nagyon meg kellett dolgozni a folytatásért, végül a hosszabbítás második percében egy jó helyzetfelismerés segített a drukkerek egekbe szökött pulzusának csillapításában: ipponnal nyert Pánczél Gábor tanítványa.

A negyeddöntőben Budapest világbajnoka volt az ellenfél, a szerb Nemanja Majdov nálunk ért fel a csúcsra 2017-ben, de bíztunk benne, hogy nem csak jó dolgok jutnak majd eszébe a magyarokról. Rosszul indult az összecsapás, Krisztián már az első percben két intést kapott, ezt követően azonban egyre jobban átvette az irányítást, a rendes küzdelmi idő végére kiegyenlítődött az intések száma. A hosszabbításban aztán Majdov villant, bár mi biztosan nem adtunk volna vazarit az akcióra, a táblára ez a döntés került fel.

Maradt a vigaszág, ahol a románok junior-világbajnoki bronzérmese, a huszonegy esztendős Alex Cret pályafutása során először állt szembe Tóth Krisztiánnal. Ezúttal nem kellett nyugtatóért nyúlnunk, a második percben megszerzett vazaris előny tulajdonképpen egy pillanatra sem forgott veszélyben, Cret nem tudott mit kezdeni rendkívül rutinos riválisával.

Tóth Krisztián 2014-ben éppen itt, Montpellier-ben szerezte meg az első Európa-bajnoki érmét, egy bronzot. Azóta nyert belőle még egyet (2021, Lisszabon), s van egy ezüstje is (2016, Kazany), ahhoz, hogy a listát négyre bővítse, a hollandok világbajnokát, Noelvan’t Endet kellett legyőznie. A magyar csillag pályafutása során hét párharcból hatszor nyerni tudott, egyetlen egyszer, még 2012-ben nyert a holland.

A bronzmeccs aztán nem kezdődött jól, előbb a holland dobása közben feszült meg Krisztián könyöke, majd intést is kapott a magyar judós. Másfél perccel a vége előtt jött az újabb intés, de ezt szerencsére visszavonta a zsűri. „Szokás szerint” jöhetett a hosszabbítás, amit már van’t End kezdett rosszabbul, de még megúszta Tóth Krisztián remek kontráját.

Az intést viszont nem. Fogyni látszott a holland ereje, jött is az újabb intés, aztán a nyolcadik percben ismét feszült az a könyök, csakhogy ezúttal már leléptetés járt érte: Tóth Krisztián megszerezte pályafutásának negyedik Európa-bajnoki medálját!

A nap harmadik magyar indulója a nehézsúlyúaknál Sipőcz Richárd volt, a Széchenyi Egyetem SE versenyzője a legjobb nyolc közé jutásért a szlovén Marinic ellen lépett tatamira. Enej Marinic idei legjobb eredménye egy Grand Prix-bronz volt Ausztriából, éppen ott győzte le Sipőcz Richárdot először – mert másik három alkalommal a győri judós volt a jobb.

Az Európa-bajnokságon helyreállt a világ rendje, a magyar judós szépen kézben tartva a mérkőzést egy vazarival nyert, s bejutott a legjobb nyolc közé, ahol a szlovák Marius Fizel várt rá. Két évvel ezelőtt Budapesten, az U23-as Európa-bajnokság elődöntőjében Sipőcz Richárd volt a jobb két évvel idősebb riválisánál, s az eredménylistája is jóval veretesebb, mint a szlováké.

A tatamin ez egy ideig egyáltalán nem látszott. Fizel ügyesebben mozgatta ellenfelét, Sipőcz Richárd két intést is összeszedett, levegőben lógott a harmadik is. De ha lógott, ott is maradt, mert Ricsi néhány másodperccel a vége előtt megtalálta a szlovák gyenge pontját, s rá is tapintott: a hátra maradt egy másodpercben a vazaris előnyt már nem veszélyeztette semmi: Sipőcz Richárd bejutott az Európa-bajnoki elődöntőbe!

Maradjunk annyiban, hogy a döntőbe jutásért vívott meccsnek nem a mi fiunk volt az esélyese, a másik oldalon ugyanis a súlycsoport egyik nagyágyúja, az olimpiai ezüstérmes, világbajnok, kétszeres Európa-bajnok Guram Tusisvili állt. Ricsi a grúz óriást megdolgoztatta, de a papírformát nem tudta felborítani, Tusisvili jutott a fináléba, Sipőcz Richárd pedig készülhetett a bronzmeccsre.

Az oroszok U23-as Európa-bajnok óriása, Valerij Jendovickij volt a másik éremaspiráns. „Régi” ismerős, ő volt az, aki a 2021-es budapesti U23-as Eb döntőjében legyőzte a mi fiunkat, de egy évvel korábban Sipőcz Richárd nyert ellene a junior Európa-bajnokságon. Most az orosz kezdett kicsit jobban, Ricsi kapta az első intést a második perc felénél, majd az utolsó percben az orosz indított, de sikerült kivédekezni. A hajrát megnyomta a magyar versenyző, a hosszabbítás első percében pedig Jendovickij kapott intést. Volt egy-egy ügyes kísérlet mindkét oldalon, de a döntést végül a bíró vette a kezébe, a hosszabbítás hetedik(!) percében a magyar versenyzőnek kiosztotta a harmadik intést is.

Sipőcz Richárd harmadszor indulhatott a felnőtt Európa-bajnokságon, a koronavírus-járvány első évében, 2020-ban már az első összecsapásán búcsúzott, de tavaly Szófiában az ötödik helyig jutott, s most ismételni tudott. Nagyot harcolt, nem járt távol a dobogótól, erőt meríthet a Franciaországban történtekből a folytatásra.

A montpellier-i Európa-bajnokságon negyvenhat ország háromszáznyolcvanhat judósa lépett tatamira, a mieink egy bronzérem mellett három ötödik és két hetedik helyezést értek el. Az éremtáblázat első helyét nagy fölénnyel szerezte meg a házigazda Franciaország (5 arany és 4 bronz), Azerbajdzsán (2, 0, 0) és az egyéni indulóként jelen lévő orosz versenyzők (1, 1, 3) előtt.

A jövő évi Európa-bajnokságot a horvát fővárosban, Zágrábban rendezik meg, 2024. április 25. és 27. között.

Európa-bajnokság, Montpellier

FÉRFIAK

60 KG (23 induló)
1. Luka Mkheidze (francia)
2. Dilsot Halmatov (ukrán)
3. Francisco Garrigos (spanyol)
3. Romain Valadier Picard (francia)
5. Ramazan Abdulajev (orosz)
5. Jorre Verstraeten (belga)
7. Turan Bayramov (azeri)
7. Andrea Carlino (olasz)
ANDRÁSI MÁRTON (Mogyi-Bajai JC) helyezetlen

66 KG (29 induló)
1. Denis Vieru (moldovai)
2. David Garcia Torne (spanyol)
3. Walide Khyar (francia)
3. Bogdan Jadov (ukrán)
5. Murad Csopanov (orosz)
5. Yashar Najafov (azeri)
7. Luukas Saha (finn)
7. Alberto Gaitero Martin (spanyol)
PONGRÁCZ BENCE (VSD) helyezetlen

73 KG (40 induló)
1. Hidayet Heydarov (azeri)
2. Salvador Cases Roca (spanyol)
3. Akil Gjakova (koszovói)
3. Petru Pelivan (moldovai)
5. Lasa Savdatuasvili (grúz)
5. Adil Osmanov (moldovai)
7. SZEGEDI DÁNIEL (Budaörsi SC)
7. Danyil Lavrentyev (orosz)

81 KG (37 induló)
1. Vedat Albayrak (török)
2. Tato Grigalasvili (grúz)
3. Dominic Ressel (német)
3. Alpha Oumar Djalo (francia)
5. Matthias Casse (belga)
5. Wachid Borchashvili (osztrák)
7. UNGVÁRI ATTILA (Budaörsi SC)
7. Mihajlo Szvidrak (ukrán)

90 KG (32 induló)
1. Nemanja Majdov (szerb)
2. Lasa Bekauri (grúz)
3. TÓTH KRISZTIÁN (MTK Budapest)
3. Mihael Zgank (török)
5. Manszur Lorszanov (orosz)
5. Noel van’t End (holland)
7. Alex Cret (román)
7. Alexis Mathieu (francia)

100 KG (31 induló)
1. Zelym Kotsoiev (azeri)
2. Ilia Szulamanidze (grúz)
3. Matvej Kanyikovszkij (orosz)
3. Nikoloz Sherazadishvili (spanyol)
5. Daniel Eich (svájci)
5. Peter Paltchik (izraeli)
7. Aaron Fara (osztrák)
7. Michael Korrel (holand)
VÉG ZSOMBOR (Ceglédi VSE) helyezetlen

+100 KG (25 induló)
1. Martti Puumalainen (finn)
2. Guram Tusisvili (grúz)
3. Valerij Jendovickij (orosz)
3. Jelle Snippe (holland)
5. SIPŐCZ RICHÁRD (Széchenyi Egyetem SE)
5. Marius Fizel (szlovák)
7. Roy Meyer (holland)
7. Munir Ertug (török)

NŐK

48 KG (22 induló)
1. Shirine Boukli (francia)
2. Catarina Costa (portugál)
3. Laura Martinez Abelenda (spanyol)
3. Szabina Giljazova (orosz)
5. Mireia Lapuerta Comas (spanyol)
5. Marusa Stangar (szlovén)
7. Leyla Aliyeva (azeri)
7. Tera Babulfath (svéd)

52 KG (18 induló)
1. Amandine Buchard (francia)
2. Distria Krasniqi (koszovói)
3. Mascha Ballhaus (német)
3. Chelsie Giles (brit)
5. PUPP RÉKA (Atomerőmű SE)
5. Odette Giuffrida (olasz)
7. Gultaj Mamnadaliyeva (azeri)
7. Gefen Primo (izraeli)
GYERTYÁS RÓZA (Koroncói Tutti JK) helyezetlen

57 KG (28 induló)
1. Darja Kurbonmamadova (orosz)
2. Marica Perisics (szerb)
3. Sarah Leonie Cysique (francia)
3. Nora Gjakova (koszovói)
5. Pauline Starke (német)
5. Seija Ballhaus (német)
7. Eteri Liparteliani (grúz)
7. Timna Nelson Levy (izraeli)

63 KG (28 induló)
1. Andreja Leski (szlovén)
2. Gili Sharir (izraeli)
3. Angelika Szymanska (lengyel)
3. Laura Fazliu (koszovói)
5. ÖZBAS SZOFI (BHSE)
5. Barbara Timo (portugál)
7. Clarisse Agbegnenou (francia)
7. Joanne van Lieshout (holland)

70 KG (33 induló)
1. Marie Eve Gahie (francia)
2. Magyina Tajmazova (orosz)
3. Barbara Matic (horvát)
3. Sanne van Dijke (holland)
5. Elizavet Telcidu (görög)
5. Anka Pogacnik (szlovén)
7. Lara Cvjetko (horvát)
7. Maya Goshen (izraeli)
GERCSÁK SZABINA (Atomerőmű SE) helyezetlen

78 KG (20 induló)
1. Alina Böhm (német)
2. Alice Bellandi (olasz)
3. Patricia Sampaio (portugál)
3. Inbar Lanir (izraeli)
5. Anna-Maria Wagner (német)
5. Guusje Steenhuis (holland)
7. Jelizaveta Litvinyenko (ukrán)
7. Audrey Tcheumeo (francia)

+78 KG (20 induló)
1. Romane Dicko (francia)
2. Raz Herschko (izraeli)
3. Marit Kamps (holland)
3. Asya Tavano (olasz)
5. Karen Stevenson (holland)
5. Kayra Özdemir (török)
7. Helena Vukovic (horvát)
7. Krisztina Homan (ukrán)

A JUDO MAGYAR EURÓPA-BAJNOKI ÉRMESEI

ARANYÉRMES (18)
Tuncsik József (63 kg, 1976, Kijev)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1986, Belgrád)
Csák József (60 kg, 1986, Belgrád)
Tolnai László (open, 1990, Frankfurt)
Nagy Zsuzsa (65 kg, 1991, Prága)
Csősz Imre (open, 1995, Birmingham)
Hajtós Bertalan (81 kg, 1998, Oviedo)
Ungvári Miklós (66 kg, 2002, Maribor)
Braun Ákos (73 kg, 2005, Rotterdam)
Hadfi Dániel (100 kg, 2007, Belgrád)
Ungvári Miklós (66 kg, 2009, Tbiliszi)
Mészáros Anett (70 kg, 2010, Bécs)
Joó Abigél (78 kg, 2010, Bécs)
Ungvári Miklós (66 kg, 2011, Isztambul)
Joó Abigél (78 kg, 2012, Cseljabinszk)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2013, Budapest)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2014, Monpellier)
Karakas Hedvig (57 kg, 2020, Prága)

EZÜSTÉRMES (29)
Szabó Ferenc (65 kg, 1977, Ludwigshafen)
Varga Imre (+95 kg, 1978, Helsinki)
Varga Imre (+95 kg, 1980, Bécs)
Nagysolymosi Sándor (71, 1981, Debrecen)
Ozsvár András (open, 1982, Rostock)
Fogarasi Dénes (78 kg, 1984, Liege)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1985, Hamar)
Parragh Katalin (48 kg, 1988, Pamplona)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1989, Helsinki)
Parragh Katalin (48 kg, 1990, Frankfurt)
Zsoldos Zsolt (78 kg, 1990, Frankfurt)
Csák József (65 kg, 1991, Prága)
Pekli Mária (56 kg, 1996, Hága)
Csák József (66 kg, 2000, Wroclaw)
Kovács Antal (100 kg, 2004, Bukarest)
Ungvári Miklós (66 kg, 2005, Rotterdam)
Hadfi Dániel (100 kg, 2006, Tampere)
Ungvári Miklós (66 kg, 2008, Lisszabon)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2009, Tbiliszi)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2010, Bécs)
Ungvári Miklós (66 kg, 2010, Bécs)
Bor Barna (+100 kg, 2010, Bécs)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2011, Isztambul)
Bor Barna (+100 kg, 2011, Isztambul)
Bor Barna (+100 kg, 2012, Cseljabinszk)
Karakas Hedvig (57 kg, 2015, Baku)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2016, Kazany)
Tóth Krisztián (90 kg, 2016, Kazany)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2018, Tel-Aviv)

BRONZÉRMES (54)
Dávid Tamás (1. dan, 1962, Essen)
Szabó Ferenc (63 kg, 1971, Göteborg)
Ipacs László (80 kg, 1972, Voorburg)
Varga Imre (open, 1974, London)
Petrovszki Mihály (+93 kg, 1976, Kijev)
Tuncsik József (65 kg, 1978, Helsinki)
Molnár Károly (71 kg, 1978, Helsinki)
Varga Imre (open, 1978, Helsinki)
Kiss Endre (86 kg, 1979, Brüsszel)
Varga Imre (+95 kg, 1979, Brüsszel)
Gelencsér Imre (65 kg, 1980, Bécs)
Gyáni János (86 kg, 1981, Debrecen)
Ozsvár András (open, 1981, Debrecen)
Molnár Lajos (95 kg, 1982, Rostock)
Ozsvár András (+95, 1982, Rostock)
Gyáni János (86 kg, 1986, Belgrád)
Bujkó Tamás (65 kg, 1987, Párizs)
Tolnai László (open, 1988, Pamplona)
Csák József (65 kg, 1989, Helsinki)
Zsoldos Zsolt (78 kg, 1989, Helsinki)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1990, Frankfurt)
Wágner József (60 kg, 1991, Prága)
Kovács Antal (95 kg, 1992, Párizs)
Kovács Antal (95 kg, 1993, Athén)
Hajtós Bertalan (71 kg, 1994, Gdansk)
Csősz Imre (+100 kg, 1998, Oviedo)
Csizmadia Zoltán (open, 2001, Párizs)
Kovács Antal (100 kg, 2002, Maribor)
Kovács Antal (100 kg, 2003, Düsseldorf)
Kovács Antal (open, 2004, Budapest)
Kosztolánczy György (open, 2004, Budapest)
Mészáros Anett (70 kg, 2005, Rotterdam)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2008, Lisszabon)
Braun Ákos (73 kg, 2008, Lisszabon)
Karakas Hedvig (57 kg, 2009, Tbiliszi)
Karakas Hedvig (57 kg, 2010, Bécs)
Ungvári Attila (73 kg, 2010, Bécs)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2012, Cseljabinszk)
Joó Abigél (78 kg, 2013, Budapest)
Bor Barna (+100 kg, 2013, Budapest)
Ungvári Miklós (73 kg, 2014, Montpellier)
Krizsán Szabolcs (81 kg, 2014, Montpellier)
Tóth Krisztián (90 kg, 2014, Montpellier)
Joó Abigél (78 kg, 2014, Montpellier)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2015, Baku)
Gercsák Szabina (70 kg, 2016, Kazany)
Csernoviczki Éva (48 kg, 2017, Varsó)
Joó Abigél (78 kg, 2017, Varsó)
Ungvári Attila (81 kg, 2019, Minszk)
Pupp Réka (52 kg, 2021, Lisszabon)
Tóth Krisztián (90 kg, 2021, Lisszabon)
Özbas Szofi (63 kg, 2022, Szófia)
Ungvári Attila (81 kg, 2022, Szófia)
Tóth Krisztián (90 kg, 2023, Montpellier)

fotó: Emanuele Di Feliciantonio / eju.net; Carlos Ferreira / eju.net; Gai Juan / eju.net