20 gólos rekord a görögök ellen

Egészen fenomenális támadójátékkal söpörte el a görögöket női válogatottunk Los Angelesben. A Világkupa Szuperdöntő első negyeddöntőjében már a félidőben 12 gólnál tartott csapatunk, a vége 20-13 lett, régen vertük meg ennyire egyik legkomolyabb riválisunkat.

Félelmetesen kezdte együttesünk a mérkőzést – bár az első fórunkat a kapufa mentette, aztán Mahieu Geraldine fantasztikus centercsavarral nyitott, aztán az első hátrányból lőttünk gólt, miután Keszthelyi Rita leverte a labdát a kilépő görög kezéről, majd előírásszerűen végigszelte a medencét. Bár Giannopolou a kissé berogyó zónánk ellen szépített, hamarosan Rybanska Natasa a falból húzott remek gólt előnyből.

Kisvártatva egy öt a négyes kontrát Garda Kriszta fejezett be, azaz négy perc alatt elszáguldottunk 4-1-ig. És maradt lendület a negyed második felére, mert egy újabb hátrányt sikerült kibekkelni, majd Garda lőtt egy eszméletlenül nagy gólt távolról. Xenaki egy labdanélküli-egypasszost értékesített, ám erre is volt válasz, Rybanska szenzációs centergóllal növelte ismét négyre a különbséget, Magyari Alda pedig Xenaki második kísérletét már lekapta nem sokkal a duda előtt, így 6-2-re vezettünk nyolc perc után.

Giannopolou ugyanonnan nyitotta góllal a második részt, ahonnan előzőleg is betalált, ellenben Tiba Panna is megmutatta, hogy rosszkéz hátulról ő is simán be tud zúzni egyet. Ezután jött egy jobb hellén periódus két akciógóllal, ám mielőtt picit aggódni kezdtünk volna 7-5-nél, következett egy olyan eszméletlen sorozat, amivel gyakorlatilag félidőre eldőlt az összecsapás – számolt be a magyar szövetség.

Tiba robbantott még egyet kintről, majd Faragó Kamilla olyan Sapic-szerűen oldotta meg a fórt kapásszélről: visszakanyarodott, aztán visszahúzta a rövidbe, megverve blokkot-kapust egyszerre. Ezután Keszthelyi vitorlázott el újfent egy labdaszerzésből, utána egy kontrafaultból indulva Baksa Vanda nyomakodott ötméteresig, amit Rita lőtt be úgy, hogy a sapkát a labda levitte a kapus fejéről… Még belefért egy akciógól Gardától, azaz 2:15 perc leforgása alatt zúgattunk egy 5-0-ás sorozatot. Eleftheriadou még értékesített egy fórt, ám így is 12-6 állt a táblán – negyedenként hatot lőttünk, mondjuk úgy, a görögöket ennyire fényévenként szokták kidekorálni.

Miután Keszthelyi két újabb előnygóllal jelentkezett – közte Alda védett egy óriásit –, 14-6-nál rettenetes verés nézett ki vetélytársunknak, elvégre még a harmadik negyed felénél sem jártunk. Érezték ezt ők is, úgyhogy a Plevritou-nővérek kicsit összekapták magukat, és néhány mutatós lövéssel kicsit visszább hozták a csapatukat, ám mi sem álltunk le. A harmadik rész végén Rybanska például dudára használt ki egy hat a négyet (15-8).

A zárórész pedig Leimeter Dóra jegyében telt, aki egy egészen varázslatos ejtéssel indított a szélről, éles szögből, a végén pedig szabaddobásból és fórból talált be. Közben még Keszthelyi belőtte a hatodik gólját is (6/6-tal zárt, épp mint Rotterdamban, a selejtezőben), és Pőcze Panna is feliratkozott. Igaz, a védelmünk ekkorra picit leállt, így kevesebb segítség jutott a csereként érkező Neszmély Boginak, úgyhogy a görögök is lőttek ötöt a zárórészben, az 5-5-ös utolsó negyed pedig végérvényesen gólfesztivállá változtatta a találkozót.

Egyébként a támadójáték hatékonyságát jól jellemzi, hogy 27-ből 22 lövés ment kapura, hellén hálóőröknek pedig mindössze két védésük akadt (2/22…). Hogy mikor lőttünk 20 gólt a görögöknek – egyáltalán: ki lőtt nekik ennyit utoljára?! –, azt még keressük, meg a szavakat is, elvégre csodálatosan vízilabdázott a csapat, úgyhogy szombat hajnalban jöhet az elődöntő az amerikaiak ellen. (Update: a 20 gól rekord – világversenyen korábban még nem szereztünk ennyit ellenük, legutóbb, Rotterdamban 14-ig jutottunk, a rekordkülönbségű győzelem pedig egy 10-0 még egy 1991-es Eb-csooportmeccsről.)

Bíró Attila szövetségi kapitány

„Úgy nézett ki, hogy ez egy könnyű meccs volt, holott egyáltalán nem volt az. Annak köszönhetően nyertünk végül is simán, hogy egészen fantasztikusan játszottunk rögtön a mérkőzés elejétől. Az első félidőben a védelem is remekül működött, támadásban pedig csaknem mindenki betalált, azaz nagyon komoly csapatmunkát végeztek a lányok. Elégedett vagyok, mert rendkívül tudatosan játszottunk. Látszik, hogy az utolsó másfél évben nagyon sokat dolgoztunk a mentális részen, ma is látszott, kifejezetten erősek vagyunk ezen a téren. Az ilyen téthelyzetekben szinte csak az számít, ki az igazán rendíthetetlen fejben – mi ma azok voltunk, és remélem, a következő két napban is hasonlóan erősek leszünk.”

Keszthelyi Rita, a mérkőzés MVP-je

„Nagyon boldog vagyok, hogy húsz gólt szereztünk, de annak még jobban örülök, hogy a védekezés remekül ment, és Alda szenzációsan védett. Természetesen bőven van még miben javulni, holnap pedig egy teljesen más mérkőzés következik az amerikaiak ellen. Az elődöntőben még ennél is jobban kell játszani, azt például nem engedhetjük meg, hogy tizenhárom gólt kapunk. Sokkal precízebbnek kell lennünk védekezésben. Persze az is benne van, hogy egy meccs így alakul, mint a mai, amikor csak úgy jönnek a gólok egymás után – megesik az ilyen, szerintem ezzel ma együtt tudunk élni.”

Alexia Kammenou, görög szövetségi kapitány

„Húsz gólt kapni – nem, ez nem fordulhat elő, ilyen nincs. Nem fogom a játékosokat szapulni, mert ha nem úgy játszanak, ahogy szeretném, az egyedül az én felelősségem. Tudom, hogy még sok az edzés, de a fáradtság ennek ellenére nem lehet magyarázat. És el lehet veszíteni egy mérkőzést, de nem ilyen védekezéssel. Ebből tanulnunk kell, mert ez még egyszer nem fordulhat elő.”

Női Világkupa Szuperdöntő
Negyeddöntő
Magyarország–Gögögország 20-13 (6-2, 6-4, 3-2, 5-5)

Gólszerzők: Keszthelyi 6, Garda, Leimeter 3-3, Mahieu, Rybanska, Tiba 2-2, Faragó, Pőcze, illetve E. Plevritou, V. Plevritou, Giannopoulou 3-3, Eleftheriadou 2, Xenaki, Myriokefalitaki