A nemzet aranyai mozifilm: fiatalság, csapategység és a szív diadala

Április 20-tól országosan vetítik a mozikban A nemzet aranyai (12) című filmet, amely a magyar férfi vízilabda-válogatott három rendkívül sikeres olimpiai ciklusát mutatja be. Az alkotás az 1997-es indulástól a 2008-ig tartó időszakot dolgozza fel. A sajtóvetítést követően a Sportmenünek nyilatkozott Kiss Gergely, Gergely István, Vári Attila, valamint Zákonyi S. Tamás rendező-producer.

A vetítés előtt a film producere és rendezője, Zákonyi S. Tamás elmondta, hogy korábban vízilabdázott (a KSI-ben játszott), és szinte minden mérkőzésen ott volt az uszodában. Már az első olimpiai aranyérmet követően megfogalmazódott benne a filmkészítés ötlete, és aztán a Kemény-csapat tovább írta a történelmet: megnyerte a 2004-es athéni és a 2008-as pekingi játékokat is.

A filmet végül 2021-ben kezdték el megvalósítani több mint 200 órányi nyersanyagból –  melyből közel 110 óra volt a beszélgetés -, másrészt Csurka Gergely írásaiból. A producer elmondta: a film célja, hogy bemutassa a kiváló csapat karaktereit, közös élményeit, sikereit és hullámvölgyeit, valamint, hogy egy szórakoztató és egyben elgondolkodtató, tartalmas, egész estés mozifilmet készítsenek.  

(Zákonyi S. Tamás; fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs)

Szerettem volna bemutatni a vízilabdának ezt az egyedülálló korszakát, és megmutatni azt az összefogást, ami ezt a csapatot az égbe emelte. Reményeim szerint a film mindenkihez szól: legyen az egy iskolai közösség, egy építőmérnöki- vagy könyvelőiroda, egy  filmstáb vagy egy sportközösség. Ha kollektívában dolgozunk, a különbözőségeink összeadódnak. Az egyikünk ebben jó, a másikunk abban. Az egyikünk humorosabb, a másikunk komolyabb, ügyesebb vagy ügyetlenebb, eltérő készségeink vannak, de ha összefogunk, figyelünk a másikra, alkalmazkodunk egymáshoz, meglátjuk a többiekben a jót, és segítjük, építjük egymást, akkor együtt bármire képesek vagyunk

– mondta Zákonyi S. Tamás, a film rendező-producere. 

A teljes beszélgetést itt meghallgatható:

A háromszoros olimpiai bajnok, kétszeres Európa-, és világbajnok, legendás balkezes, Kiss Gergely szerint kivételes csapat jött össze akkoriban.

Ezekkel a fiúkkal sikerült végigvernünk a világot évekig utánpótlás szinten, és aztán együtt bekerülni a válogatottba, közösen készülni az olimpiára. Ez olyan kegyelmi állapot és örömteli érzés, amiről érdemes mesélni, filmet csinálni és főleg megélni. Rengeteg jó élményünk volt együtt, emberileg és szakmailag is jó csapat voltunk.

(Kiss Gergely; fotó: fradi.hu)

A csupaszív játékos kiemelte, hogy sokaknak köszönhetik a sikereket.

Azok mellett a nevelőedzők mellett, akik megadták az alapokat és megszerettették velünk a vízilabdát, hogy ennyire elkötelezettek, lelkesek legyünk, azok is említést érdemelnek, akik fantasztikus munkát végeztek a kisebb műhelyekben, a kis egyesületeknél. Az utánpótlás válogatottban Babarczy Roland és Godova Gábor indítottak el bennünket az úton, aztán Faragó Tamás mellett Kemény Fecsó bácsi, mint szövetségi kapitány fogta össze ezt a generációt, és egyfajta nagybácsiként vagy nagypapaként tanácsokkal, humorral, erkölcsi példamutatással vezetett bennünket. Kemény Dénes pedig kapott egy csikócsapatot, akiket vegyített a már tapasztalt, néhány évvel, idősebb játékosokkal, és mindezt profin működtetni is tudta.

A teljes beszélgetést itt meghallgatható:

(Gergely István; fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs)

A kétszeres olimpiai bajnok és világbajnok kapus, Gergely István számára meghatározó pillanat volt a 2004-es athéni olimpiai döntő.

A 2004-es athéni döntő az első döntőm volt, amelyen egy olyan csapat tagjaként vehettem részt, akik közé már bekerülni is hatalmas siker, nehéz küzdelem volt. Ami ezen túl a saját szempontomból talán a legmeghatározóbb, az a pekingi elődöntő volt. Ott tényleg minden úgy alakult, ahogy terveztem, igaz ennek érdekében azért mindent alá kellett rendelni a célnak. Úgy érzem, hogy azt a fajta tudatosságot, ami akkor kialakult bennem, át tudtam menteni a civil életembe is. Visszatérve a pekingi elődöntőre, ami egyértelműen pályafutásom egyik legmaghatározóbb mérkőzése volt, de ezen felül egyben egy fontos élettapasztalat célok, elköteleződés, következetesség és befektetett (mentális és fizikai) munka terén. Tehát a pekingi olimpiát és az azt megelőző felkészülést nevezhetném mérföldkőnek is az életemben.”

A teljes beszélgetést itt meghallgatható:

(Vári Attila; fotó: Sportmenü / Kárpáti Balázs)

A kétszeres olimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok, Vári Attila számára a film minden pillanata hatalmas élmény volt, amiért köszönet jár Zákoyni S. Tamásnak, aki végig kísérte a csapat életét.

„Olyan emlékek is előjöttek, amiket megkönnyeztem, jónéhány esemény, élmény került teljesen más megvilágításba. Ezt pedig Tamásnak köszönhetjük. Nagyon örülnék neki, ha sokaknak jelentene inspirációt, motivációt a film, nem  feltétlenül csak a vízilabdában, de más sportágak tekintetében is. Ez egyben köszönet mindazoknak, akik végigkísérték a pályafutásunkat, akiktől rengeteg szeretetet kaptunk a lelátókról, hisz tőlük kaptuk azt a plusz energiát, erőt is, ami kellett ahhoz, hogy a nehéz pillanatokon túllendüljünk.”

– mondta el az egykori vízilabdázó.

 

A nemzet aranyai (12) című filmet április 20-tól játsszák a mozikban, az országban több helyen lesz látható. Mindenkinek ajánljuk!

 

fotó: A nemzet aranyai fb oldala; Sportmenü / Kárpáti Balázs; fradi.hu